9 листопада оприлюднено дані аналітичного дослідження проблем, з якими стикаються жінки ВПО під час пошуку роботи. Дослідження здійснено на замовлення Форуму НДО в Україні за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), імплементовано Центром зайнятості Вільних людей. Основним дослідницьким фокусом було виявити перелік проблем, з якими стикалися загалом жінки та жінки з групи ВПО у процесі пошуку роботи протягом останнього року в Україні, та здійснити попередню оцінку таких проблем. В рамках дослідження впродовж листопада 2016 – березня 2017 було проведено 12 фокус-групових та 600 телефонних інтерв’ю у Києві, Дніпрі та Краматорську.
Завдяки агрегованим даним охаракатеризовано фактори ринку працевлаштування, основні проблеми при працевлаштуванні жінок, зокрема жінок-ВПО, страхи та ризики ідентифіковані жінками при працевлаштуванні, також дискримінаційні фактори при пошуку роботи. Завдяки такій аналітиці сформульовані 5 ключових висновків, які мають стати цінними для НДО, що працюють з ВПО.
Дослідники виявили такі фактори ринку працевлаштування:
Структурні фактори
- Дефіцит робочих місць
- Орієнтація на дешеву робочу силу
- Низькі зарплати
- Дисбаланс секторів на ринку праці
- Порушення норм і прав жінок при працевлаштуванні
- Бар’єри для жінок для входу на ринок праці
- «Дисфункційність» державних центрів зайнятості
- Індивідуальні та культурно-поведінкові фактори
- Самодискримінація (готовність жертвувати власними інтересами для отримання роботи)
- Незадовільний психологічний стан пов’язаний з пошуком роботи
- Брак навичок/знань, необхідних в процесі пошуку роботи та затребуваних на ринку праці
- Потреба в адаптації до нових умов ринку праці
- Дискримінація (трудова, вікова, гендерна, дискримінація за ознакою зовнішності, материнства)
- Особливості процедур та культури найму
Додаткові фактори
- Збільшення пропозиції та зниження рівня зарплат на ринку праці у зв’язку з переміщенням
- Відмінності в структурі ринку праці в регіоні переселення
- Обмеження при пошуку роботи, пов’язані з статусом ВПО
- Ускладнення умов життя, відсутність «подушки» соцпідтримки та потреба у вищих доходах
- Потреба в адаптації у зв’язку з переміщенням
- Незнання української мови
- Упереджене ставлення до жінок-ВПО
За висновками дослідників, більшість проблем, які виникають під час пошуку роботи в жінок з групи ВПО та не ВПО, мають саме структурну природу, яка пов’язана із загальним станом економіки, а не ситуативну. Це відображається на структурі попиту та пропозиції на ринку праці, а також якості життя населення, рівні кваліфікації робочої сили тощо. Тому, як зазначається у звіті про дослідження, насичення регіональних ринків праці додатковою робочою силою через приток переселенців тілки посилює вже наявні структурні проблеми.
У жінок із групи ВПО загальні проблеми на індивідуальному рівні посилюються внаслідок переміщення. Причинами цього явища може бути втрата «соціального рятівного кола» та певна «соціальна ізольованість» в новій громаді.
За оцінками респонденток в практиках найму проявляється порушення прав людини та дискримінація.
Дискримінація жінок-ВПО додатково посилюється «стигматизацією» через статус ВПО, що створює додаткові бар’єри у пошуку роботи.
Стосовно групи ВПО, виявлено дещо меншу вираженість окремих проблем працевлаштування жінок в м. Краматорськ. Загалом дослідники припускають, що «це є наслідком меншої насиченості цього ринку кваліфікованими пошукувачками роботи, і в такій ситуації ВПО можуть мати перевагу перед представницями місцевої громади». Загалом на більш розвинутих регіональних ринках Києва і Дніпра більшість досліджених проблем працевлаштування жінок мають більш виражені прояви ніж в Краматорську. Це може бути пов’язано як з тим, що в умовах «слабшої» пропозиції робочої сили самі роботодавці не мають «простору» для їх відтворення, так і з тим, що самооцінка таких ситуацій самими пошукувачками роботи може бути зміщеною іншими уявленнями про норму.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!