Профспілки як спосіб захисту прав працівників

3984
коментарі відсутні

Профспілки як спосіб захисту прав працівників

Коли людина влаштовується на роботу, вона розраховує на певні права та гарантії, які прописані в трудовому договорі. Це вчасне отримання заробітної плати, її розмір, умови праці та тривалість робочого часу.

Але нерідко трапляється, що роботодавці порушують укладений договір. Аби людина у такому випадку могла себе захистити, на підприємствах працівники створюють профспілки.

Яку функцію виконують ці об’єднання сьогодні і як вони утворюються – спробуємо дізнатися.

 

Що таке профспілка

 

Історія створення професійних спілок починається в країнах Західної Європи наприкінці XVIII століття, в Україні приблизно в останній чверті XIX.

Добровільні неприбуткові громадські об’єднання працівників, які пов’язані спільними інтересами професійної діяльності, називаються профспілками. Створюють їх, перш за все, для захисту трудових та соціально-економічних прав. Профспілки не залежать від форми власності чи виду господарювання підприємства. У законі України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» зазначається, що на ці об’єднання також не мають впливу органи місцевого самоврядування, роботодавці та інші громадські організації або політичні партії. Профспілки можуть самостійно і незалежно організовувати свою діяльність. Також такі об’єднання мають право на власний розсуд приєднуватися до міжнародних профспілок. В Україні всі профспілкові організації мають рівні права.

 

Хто саме та як може вступити до профспілки

 

Громадяни України мають право вільно обирати профспілку, до якої вони хочуть приєднатися. Для цього працівникам потрібно написати та подати відповідну заяву до первинної організації. Зазвичай членами профспілок стають робітники, які працюють на одному підприємстві, установі або організації. Але в об’єднанні можуть перебувати й ті працівники, які вийшли на пенсію і звільнилися або ж ті, які тимчасово не працюють.

Відповідно до закону України іноземці та особи без громадянства не можуть створювати профспілок, проте мають право вступати до вже існуючих, якщо це передбачено статутом організації. Роботодавці та керівництво також можуть бути у спілці, але не мають бути членами виборних органів профспілки будь-якого рівня.

Вступ до організації є добровільним, тобто нікого не можна примушувати вступати до профспілки.

 

Яку функцію виконують профспілки та які права вони мають

 

Захистом трудових прав та інтересів працівників на підприємствах займаються профспілки. Вони також можуть представляти права працівників у суді.

У тих питаннях, що порушують колективні інтереси, профспілки захищають права працівників незалежно від того, чи є вони її членами.

Також об’єднання наглядають за вчасною виплатою зарплати працівникам, належними умовами праці, зокрема, контролюють на громадських засадах створення безпечних умов праці, дотримання виробничих та санітарно-побутових умов на підприємстві, забезпечення спецодягом, спецвзуттям чи іншими засобами захисту. Якщо на виробництві виникає загроза життю або здоров’ю працівників, профспілки можуть вимагати від роботодавця негайного припинення робіт. Також організації мають право на проведення своєї незалежної експертизи умов праці та брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків.

Профспілки можуть захищати працівників від безпідставного звільнення їхнім роботодавцем.

У законодавстві Україні прописано, що професійні спілки мають право на проведення страйків та мітингів. Якщо керівник підприємства порушує умови трудового договору, вони мають право вимагати його розірвання і така вимога є обов’язковою для розгляду і виконання.

Крім цього, всеукраїнські профспілки можуть подавати органам виконавчої влади пропозиції до проєктів, законів та нормативно-правових актів щодо формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових відносин тощо.

Будь-яке перешкоджання праву громадян об’єднуватися у профспілки або перешкоджання діяльності цих об’єднань тягне за собою дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

 

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика