В рамках державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» у травні 2018 року в Україні було ініційовано програму, метою якої є надання грошової допомоги батькам або опікунам, що мають дітей віком до трьох років. Програма почала працювати з 01.01.2019 року.
Як скористатися перевагами програми
Батьки або опікуни мають знати, що з боку влади не йдеться про скасування декретних виплат у разі користування послугою «муніципальна няня» в рамках діючої програми. Компенсація не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства. Одержання отримувачами послуги інших видів допомоги не впливає на призначення та виплату компенсації.
Право на отримання відшкодування мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років з муніципальною нянею. Слід самостійно знайти няню та укласти з нею письмову угоду. Типовий договір, незважаючи не те, що він укладається в довільній формі, за визначенням Кабінету Міністрів, повинен містити:
- назву послуги;
- її обсяг із зазначенням конкретних заходів;
- умови та строк її надання;
- вартість послуги;
- періодичність оплати;
- відповідальність сторін та інші умови, які визнають самі сторони угоди.
Уніфікований зразок договору не існує, бо угоду можна складати довільно з дотриманням означених вище вимог. Призначення та виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об’єднаної територіальної громади.
Після того, як родина заключила договір з нянею, треба звернутися до структурного підрозділу УСЗН за місцем свого проживання впродовж місяця з моменту підписання угоди сторонами. До УСЗН слід надати наступні документи:
- заява про надання компенсації послуги «муніципальна няня» (зразок заяви надають у відділенні УСЗН);
- заява про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунку в установі банку (зразок заяви надають у відділенні УСЗН або його можна скачати на сайті організації);
- оригінал і копія договору між отримувачем послуги та муніципальною нянею;
- підтверджувальні документи щодо оплати муніципальній няні послуги (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка);
- оригінал і копія свідоцтва про народження дитини;
- оригінал і копії сторінок паспорта отримувача компенсації послуги «муніципальна няня» з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місця реєстрації;
- оригінал і копія ІНН (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від його прийняття, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги «муніципальна няня»;
- оригінал і копія рішення районної, міської, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (остання вимога тільки у разі здійснення опіки над дитиною).
Після подання документи розглядаються упродовж 10 робочих днів. Місцеві структурні підрозділи УСЗН у разі потреби уточнюють в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань інформацію про муніципальну няню, з якою укладено договір. Протягом ще трьох днів заявника повідомляють щодо ухвалення рішення.
Крім того, можна звернутися по допомогу в режимі онлайн. В електронній формі отримувач послуги подає такий перелік документів:
- електронна заява про надання компенсації послуги;
- електронна заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;
- сканована копія договору з муніципальною нянею;
- відомості, що підтверджують витрати на оплату муніципальної няні (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунку) в електронній формі.
До заяви додаються відомості зі свідоцтва про народження дитини; сканована копія документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); сканована копія рішення про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).
Заява та відомості, що подаються в електронній формі, підписуються електронним цифровим підписом або шляхом додавання ідентифікаційних даних декларанта з використанням електронної системи ідентифікації клієнтських даних банків (BankID). Факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом.
Важливо! Слід зауважити, що претендувати на отримання компенсації за послугою «муніципальна няня» не можуть батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, а також прийомні батьки, які вже отримують державну грошову допомогу.
У Постанові Кабінету Міністрів зазначено право батьків або опікунів на судове оскарження відмови у виплаті компенсації. Проте це досить складний та виснажливий механізм. Також на законодавчому рівні відсутня чітка ясність щодо наявності в документі вичерпного переліку підстав, на основі яких заявникові можуть відмовити в грошовому відшкодуванні послуги по догляду за дитиною віком до трьох років.
В програмі є лише інформація, що може бути відмовлено у призначенні компенсації у разі подання пакета документів не в повному обсязі, відсутності відомостей про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Яким чином відбувається або припиняється компенсування
Щомісячна адресна компенсаційна виплата одному із батьків (усиновлювачів, опікунів) надається в період, на який було укладено договір із нянею. У разі його дострокового розірвання батьки або опікуни зобов’язані повідомити про це УСЗН протягом 1 робочого дня. Як відбуваються виплати:
- Виплати проводяться щомісяця на той рахунок, який був вказаний у пакеті документів.
- Щомісяця до 5 числа потрібно надавати в УЗСН докази оплати послуг няні.
- Виплата компенсації «муніципальної няні» за поточний місяць не проводиться, якщо квитанції або чеки не надані своєчасно.
- Компенсування працює із наступного місяця, якщо будуть вчасно надані документи, що підтверджують оплату послуги.
Виплата компенсації припиняється у разі переїзду батьків або опікунів, а також якщо няня завершує свою діяльність. Якщо отримувач послуги «муніципальна няня» приховав або навмисно подав неправдиві дані, виплата також припиняється. У разі одержання зайвих сум компенсації отримувач повинен відшкодувати виплачені суми за весь період, коли він не мав права на їх отримання.
Вимоги до няні для складання договору
Надавати послуги муніципальної няні може будь-яка фізична особа – підприємець (КВЕД 97.00, 88.91) або юридична особа (КВЕД 78.20, 85.10), що має на це право, за виключенням державних і комунальних підприємств, із якою укладено договір про догляд за дитиною до трьох років. Тобто це особа, яка декларує свої доходи та платить податки. Приклад договору з муніципальною нянею офіційно не розміщений в інтернеті. Як варіант, можна звернутися за допомогою щодо складання угоди у юридичну компанію.
Джерело компенсаційних виплат
Постанова Кабміну, в якій ідеться про порядок відшкодування послуги, чітко вказує на джерело грошей: «за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату…» – далі йде довгий перелік соціально-захищених верств населення. Як відомо, ці самі бюджети формуються в тому числі з податків сумлінних громадян, які декларують свої доходи. Іншими словами, всі платники податків потроху беруть участь в фінансуванні програми.
Суми компенсацій та ціни на послугу
Уряд наголосив, що послуга «муніципальна няня» – це безповоротна допомога. Вона прив’язана до прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. З січня 2019 року сім’я зможе отримувати щомісяця 1626 грн відшкодування в рамках програми. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років сума компенсації перераховується місцевим структурним підрозділом УСЗН без подання заяви, але з прийняттям відповідного рішення про перерахунок компенсації, яке долучається до особової справи отримувача послуги.
Зарплата нянь в Україні значно різниться й становить від 5 до 20 і навіть більше гривень на годину. Хтось працює на ставку, а хтось погодинно. У Києві година роботи няні коштує від 70 гривень. Більшість нянь офіційно не оформлені. Таким чином, компенсація не відповідає реаліям сучасного ринку через її малий розмір. Тому сподівання можновладців на те, що вони зробили добру справу для виходу бізнесу з «тіні», можуть не справдитись.
Чи запрацює в повну силу ідея Кабміну – покаже час, висновки експертів, відгуки громадян, учасників договорів, якщо такі з’являться в реальному житті. Певні переваги програма має, адже можна оформити договір не тільки із сторонньою людиною, але й з близькими родичами, наприклад, бабусею чи тіткою дитини за умови, що вона зареєстрована як фізична особа – підприємець або юридична особа.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!