Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід»

3414
коментарі відсутні

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід»

Колекція строїв, рушники, кераміка, світлини – усе це можна побачити в експозиції культурно-просвітницького центру «Етнофундація «Рід». Розташована виставка у міській бібліотеці імені А.П. Чехова в Краматорську. Відкрили експозицію у серпні цього року та присвятили 30-й річниці Незалежності України. Засновниця «Етнофундації «Рід» Оксана Проселкова розповідає, що оглянути експозицію можна безкоштовно. 

 

Експонати, до яких можна доторкнутися 

 

Вчителька української мови та літератури з Краматорська Оксана Проселкова є засновницею «Етнофундації «Рід». Національний одяг, рушники, підзори, прикраси та інші предмети українського побуту збирає близько 2 років. На широкий загал свою колекцію вирішила представити у серпні цього року. Відкриття експозиції «Етнофундації «Рід» присвятила тридцятій річниці Незалежності України. 

 

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №1

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №2

 

На виставці представлені 6 строїв: Полтавщини, Чернігівщини, Черкащини, Сумщини, Слобожанщини та Поділля, – рушники з тих же регіонів і окремо з Краматорська. В експозиції можна побачити  підзори  30-их років – вишитий край простирадла, який був на виду. Також на виставці представлені репродукції старих світлин, хатні ікони, весільні вінки: воскові, з дерев’яної стружки, з вощеного паперу, – а також прикраси, серед них – «лускавки» (скляні дуті намиста) тощо. Усі це і не тільки можна побачити  у бібліотеці імені А.П. Чехова.   

 

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №3

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №4

 

«Це живі експонати, до яких можна доторкнутися. Під час розповіді про рушники, підзори, їх можна взяти в руки. Нещодавно я отримала відрізи домотканої тканини з кропиви для того, щоб проводити майстер-класи для дітей. Уже цю тканину можна різати і давати в руки. Діти можуть з нею працювати: вишивати, мотати ляльку. Я проти того, аби строї вдягалися та проводилися фотосесії. Спочатку мені подобалася ця ідея. Ми знімали пластунів в селі Маяки позаминулого року у серпні. Все дуже гарно, прекрасно. Але потім усі строї треба було прати, та не кожен пральний порошок підходить: тканина стає більш грубою, а вилинялі до того нитки втрачають колір з кожним наступним пранням», – розповідає Оксана Проселкова.

 

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №5

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №6

 

Дістати повний стрій Слобожанщини, а саме тієї частини, де нині розташований Краматорськ – важко, зазначає засновниця «Етнофундації». В експозиції повний костюм зібраний з різних населених пунктів. Зокрема, сорочку Оксана Проселкова придбала на барахолці у Краматорську, спідницю передали їй з Харківщини, а корсетку подарували під час експедиції у колишньому Добропільському районі.    

 

Дослідити українську Донеччину 

 

Експонати для виставки Оксана Проселкова купує за власні гроші або ж отримує у подарунок. Зокрема, деякі речі передають з тимчасово окупованих територій. 

«До карантину мені передавали цілу коробку з Амвросіївського району з села Благодатне. Там була і вишита чоловіча сорочка, і рушники, і експедиційні записи», – каже засновниця «Етнофундації «Рід».

Нині жінка має більше експонатів, ніж представлено на виставці. Оксана каже, що для того, аби показати усе, бракує місця. Скільки триватиме експозиція, поки не визначили. 

 

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №7

 

«Основна мета – не колекціонування, не придбання, а дослідження і написання дослідницького матеріалу про Донеччину. Думаю, що колись на базі «Етнофундації» можна буде зробити конкурс для дітей дослідницьких робіт. Наприклад, щоб вони записали спогади бабусь або зняли на відео приготування традиційних страв», – каже Оксана.   

 

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №8

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №9

 

Отримати цінні матеріали про народні звичаї та побут на Донеччині можна завдяки експедиціям. Засновниця «Етнофундації «Рід»» розповідає, якщо люди й не мають нічого з вишивки, то в них можуть бути світлини. На старих фотографіях можна побачити, як раніше справляли весілля, у що вдягалися, як було на другий та третій день. А ще можна записати народні пісні. Спів мешканців з різних районів області можна послухати на YouTube-каналі «Автентична Донеччина».  

 

Простір для дослідження української Донеччини: в Краматорську діє експозиція «Етнофундації «Рід» - Фото №10

 

У перспективі Оксана Проселкова хоче розширити дитячу тему в експозиції, зокрема, зробити акцент на народженні та хрещенні. А ще до різдвяних свят на виставці з’явився дідух. 

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика