Майже шістдесят людей з Донеччини, Луганщини, Харківщини та інших постраждалих регіонів, яких війна змусила виїхати зі своїх домівок, знайшли прихисток у селі Михайлівка Диканського району Полтавської області. Тут, в одному з корпусів Полтавського навчально-реабілітаційного центру облаштували місця для проживання переселенців. За сприяння благодійних організацій створили належні побутові умови, а також допомагають їм оговтатись від пережитого та налагодити нове життя. Нещодавно благодійний фонд «Право на захист» за сприяння UNHCR Ukraine – Агентство ООН у справах біженців в Україні облаштував у прихистку кімнату, в якій мешканці зможуть проводити зібрання, працювати за комп’ютерами, грати в настільні ігри, відпочивати.
Підтримка матеріальна та моральна
Команда фонду «Право на захист» – часті гості цього центру, тому добре знають потреби його мешканців. Саме за їхньою ініціативою вирішили створити цей багатофункціональний простір. Коли розпочався ремонт приміщення, люди активно брали участь у процесі. В день урочистого відкриття коворкінгу, малі й дорослі постояльці одразу освоїлися в ньому та знайшли собі заняття за інтересами.
Окрім презентації нової кімнати, представники фонду влаштували для постояльців шелтеру свято. Разом з дітьми та дорослими грали в настільні ігри, провели інтерактивні вікторини та організували фотосесію від професійної фотографині. Людей знімали на фото як поодинці, так і родинами. Усі охоче та із задоволенням позували перед камерою. Потім кращі світлини роздрукують та подарують їх власникам. А загальне фото розмістять на стіні нової кімнати.
Вікторія взяла участь у фотосесії разом з мамою та онуками. Родина виїхала зі Слов’янська торік у квітні. Умови проживання у шелтері та ставлення персоналу їх цілком задовольняють. Жінка каже, що багато чим допомагають благодійні організації. Ця кімната, яку облаштував фонд «Право на захист», стане в пригоді як для навчання, так і для розваг, активних ігор та відпочинку дорослих і дітей.
«Ми тут як у санаторії»
«Моя мама лежача, брат сліпий, тож коли у березні минулого року почалися постійні обстріли нашого селища, я не знала, що мені робити. За них дуже переживала, бо не могла залишити, та водночас не уявляла, як зможу перевезти їх до іншого місця. Зрештою чоловік знайшов перевізника, і так великою родиною ми виїхали на Полтавщину. Трохи раніше у сусідньому селі оселилася моя сестра, вона й порекомендувала цей прихисток. Нам тут дуже подобається. Є всі умови для проживання – простора кімната, санвузли, душові, пральня, кухня. Хоча нас годують обідами, ми можемо також самі собі готувати їжу. Ми тут як у санаторії. Нам навіть дали постільну білизну, бо коли ми тікали з дому, то майже нічого з собою не взяли. Дуже допомагають благодійні організації, які регулярно навідають нас та привозять все необхідне», – розповіла Людмила, переселенка з Райгородка, що на Донеччині.
Жінка говорить, що в них склався дружній колектив. По черзі чергують, наводять лад у місцях загального користування. Чим можуть, допомагають один одному. Разом проводять вільний час та працюють на присадибній ділянці, що є на території закладу. Навесні посадили квіти у дворі, облаштували клумби. Тепер доглядають за рослинами. За період, що люди живуть у прихистку, багато хто знайшов роботу.
«На даний час у нашому центрі живуть 58 внутрішньо переміщених осіб, з них восьмеро – це діти. Ми хочемо створити їм «домашні» умови проживання, щоб вони не відчували дискомфорту. Єдина відмінність, що в нас кімнати окремі, а санвузли та душові спільні, але розділені для жінок та чоловіків. Ми намагаємось забезпечити наших жителів всім необхідним, бо розуміємо, що люди виїжджали зі своїх домівок без нічого. Для цього ми робимо все, що в наших можливостях, а також залучаємо благодійні організації, які надають допомогу для створення належних побутових умов», – зазначила Зоя Василівна, заступниця директора Полтавського навчально-реабілітаційного центру.
Благодійники підтримують ініціативи переселенців
У кімнаті встановлені два ноутбуки, проведений wi-fi, тому за потребою можна попрацювати в інтернеті. Також є сканер і принтер, щоб копіювати чи роздруковувати документи. Дорослі та діти можуть використовувати пристрої для роботи та навчання, а у вільний час – розважатися настільними іграми.
«Сьогодні ми відкрили багатофункціональний простір для роботи, розвитку та відпочинку мешканців цього центру. Зазначу, що тут живуть дуже активні люди, які бажають покращувати умови у своєму тимчасовому прихистку. Спочатку вони створили ініціативну групу, яка від імені всіх ВПО представляє їхні інтереси. Першою потребою, з якою група до нас звернулася, було саме облаштування приміщення, де можна спілкуватись між собою та з керівництвом закладу. Пройшло зовсім небагато часу, як задум був втілений у життя», – підкреслила Анастасія Лукомська, керівниця напряму координації місць компактного перебування вимушених переселенців БФ «Право на захист».
За цим напрямом БФ «Право на захист» займається покращенням побутових умов, дрібними ремонтами, закупівлею побутової техніки, меблів для місць компактного проживання переселенців. Також опікується питаннями інформування та інтеграції переміщених осіб у приймаючі громади, щоб люди почувалися комфортно, були обізнані щодо наявних послуг у громаді. Нині у Полтавській області під опікою фонду знаходиться 26 місць компактного проживання переселенців (МКП). Завдяки партнерству з УВКБ ООН реалізується цей програмний напрямок.
«Статус внутрішньо переміщеної особи ніяк не зменшує прав людей. Тому такі ініціативи, як наразі реалізує «Право на захист», це те, до чого прагне Україна та міжнародні організації, зокрема – Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Адже кожна людина, яка вимушено покинула свій дім, повинна мати всі умови, що були в неї раніше. Сподіваюсь, ви будете активно використовувати цю кімнату й надалі співпрацюватимете з нашими партнерами, щоб покращити своє перебування у цьому місці», – наголосив Тарас Захаров, польовий асистент Полтавського офісу УВКБ ООН.
Свято відкриття коворкінг-простору завершилося спільним обідом та врученням всім мешканцям шелтеру приємних подарунків.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!