Протипожежні об’єднання громадян

Громади або підприємства можуть самостійно забезпечувати себе окремими підрозділами рятівників, як оплачуваними, так і добровільними. Закон України «Про протипожежну безпеку» передбачає наявність не тільки державної пожежної охорони. На певних об’єктах, що належать міністерствам можуть створюватись відомчі пожежні підрозділи.

У селах і селищах місцева влада має право організовувати місцеву пожежну охорону та утримувати її на кошти власних бюджетів. У містах можуть бути утворені додаткові місцеві пожежні підрозділи з метою охорони певних об’єктів. Робітники таких підрозділів отримують зарплату за свій труд. Як, наприклад, Лиманська ОТГ утримує власних пожежників по селах та в Центрі безпеки.

Підприємства та організації можуть започатковувати пожежні дружини або команди на добровільній основі. До них вступають робітники підприємств та інші громадяни. Закон дозволяє громадянам об’єднувати свої зусилля на рівні трудових колективів, фахівців або вчених в протипожежних об’єднаннях: товариствах, фондах, асоціаціях тощо.

Добровільні пожежно-рятувальні підрозділи

Порядок функціонування добровільної пожежної охорони Кабінет Міністрів України затвердив у 2013 році. Такі підрозділи з-поміж жителів може створити орган місцевого самоврядування або з працівників – керівник підприємства.

Як і в державній службі, добровольчі підрозділи забезпечують пожежну безпеку, гасять пожежі, запобігають їх виникненню, рятують людей, допомагають у ліквідації наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій. На пожежах вони борються з вогнем, евакуюють людей та спасають матеріальні цінності, ліквідують наслідки, зокрема разом з державними підрозділами пожежної охорони.

Навіть добровольці мають постійно підтримувати свою готовність, слідкувати за дотриманням громадянами та підприємствами правил пожежної безпеки. В разі виявлення недоліків, добровільні пожежники також можуть складати адміністративні протоколи про порушення вимог щодо пожежної безпеки або інформують з цього приводу державну службу.

Добровільні пожежні підрозділи можуть називатись дружинами або командами. Це залежить від їх матеріальної забезпеченості. Так, пожежна дружина оснащена так званими первинними засобами для гасіння пожеж та/або мотопомпами. Пожежна команда вже має спеціалізований автомобіль або іншу необхідну техніку, а також організовує цілодобове чергування диспетчерів.

Начальника пожежної дружини (команди) пропонують самі члени підрозділу на загальних зборах. Новобранців обирають серед працівників підприємства та охочих громадян. Для цього необхідно бути старше за 21 рік та мати певні здібності й відповідний стан здоров’я.

Фінансування та матеріальне забезпечення

Фінансування та матеріально-технічну базу добровільної пожежної охорони може забезпечувати місцева влада з бюджету, їх може утримувати підприємство, або навіть громадяни – з членських внесків. Такі підрозділи можуть самі заробляти з надання послуг, отримувати пожертвування та надходження від страхових компаній.

Члени пожежної дружини (команди) можуть отримувати винагороду за роботу на пожежах або працювати безкоштовно, але на основному місті роботи отримувати додаткову відпустку, грошові премії та цінні подарунки. Вони обов’язково мають бути особисто застрахованими коштом підприємства або місцевого бюджету на випадок травми, захворювання чи загибелі під час ліквідації пожежі або наслідків аварії.

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies