Рада прийняла закон про компенсацію за зруйноване житло

Верховна Рада прийняла закон «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ».

За прийняття законопроєкту №7198 у другому читанні проголосували 275 нардепів.

Про це повідомив народний депутат від фракції «Голос», перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк.

Найголовніше про компенсацію за зруйноване житло

Ухвалена редакція законопроєкту передбачає, що компенсації надаватимуть виключно за майно, яке було пошкоджене або зруйноване внаслідок дій росії з 24 лютого 2022 року.

Закон не поширюватиметься на об’єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

Компенсацію пропонують надавати виключно за пошкоджену або знищену житлову нерухомість. Ідеться про квартири та інші житлові приміщення, будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції.

За пошкоджене майно отримати грошову компенсацію буде неможливо. Для таких випадків пропонують виключно відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.

Сертифікат або компенсація

Власники знищених квартир та інших житлових приміщень одержать житловий сертифікат. Це документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми.

Власники пошкоджених приватних будинків зможуть отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання лише для фінансування будівництва.

Граничний розмір компенсації відсутній, як і обмеження щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла, будівництво якого буде профінансоване через сертифікат.

Закон дозволяє обрати дорожче житло, ніж вартість житлового сертифіката. В такому випадку різницю потрібно буде покрити власним коштом. Якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, отримувач теоретично матиме право отримати решту компенсації, але тільки з грошей, отриманих від росії для відшкодування збитків.

Використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видачі, а отримане в обмін на нього житло не можна буде відчужувати протягом 5 років. Сертифікат зможе використати лише його власник або спадкоємець, його не можна відчужувати третім особам.

Заява та розгляд

Подати заяву на отримання компенсації за знищене житлове майно можна буде під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення.

До заяви необхідно буде додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості. Також, за наявності, потрібно додати матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.

Розглядати заяви та приймати рішення про надання або відмову в наданні компенсації за знищене майно будуть спеціальні комісії. Їх створять виконавчі органи місцевих рад, військові або військово-цивільні адміністрації населених пунктів.

Звідки гроші

Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:

  • кошти державного та місцевих бюджетів;
  • кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
  • міжнародна технічна та поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
  • репарації або інші стягнення з російської федерації;
  • інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди.

Для систематизації інформації про компенсації буде створено Реєстр пошкодженого та знищеного майна.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies