29 серпня народний депутат Україні від Опозиційного блоку Вадим Рабінович подав до Верховної Ради Проект Закону про припинення економічної блокади тимчасово окупованої території України.
Згідно із документом нардеп пропонує в обмін на повернення захоплених підприємств до функціювання згідно із законодавством України, у тому числі, із забезпеченням повернення повного контролю України за такими підприємствами на тимчасово окупованій території України, зняти обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію та відновити переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.
«У разі загрози виникнення надзвичайної ситуації після припинення економічної блокади тимчасово окупованої території України та відновлення контролю над окупованою територією України, блокада може бути відновлена, а транспортне сполучення припинено повністю або частко шляхом прийняття відповідного рішення Верховною Радою України», – пропонує депутат.
Необхідність відміни блокади Вадим Рабінович пояснює тим, що акція блокади виявилась найбільш вигідною російській стороні, яка «на тлі блокади змогла фактично перепідпорядкувати собі українські підприємства Донбасу і уникнути при цьому можливих додаткових санкцій. Таким чином, руками блокадників Росія нанесла відчутного удару по українській металургії та українській економіці загалом».
Також за даними нардепу збитки України від економічної блокади тимчасово окупованої території вже склали понад 9,7 мільярда гривень, а також призвели до скорочення до ста тисяч робочих місць і прискорили реалізацію «придністровського варіанту» на території України.
Ці заходи за думкою нардепу сприятимуть прискоренню реалізації заходів із відновлення територіальної цілісності держави та ефективного контролю над тимчасово окупованою територією.
Втім на практиці запропонований парламентарієм законопроект може бути виходом і для «керівництва» самопроголошених республік. У липні «голова ДНР» Олександр Захарченко під час своєї «прямої лінії» із населенням «народної республіки» визнав, що існує велика проблема із збутом вугілля, що накопичувався на складах шахт.
Так, якщо раніше збут щомісяця дорівнював 100 тисячам тон, то у липні він досяг лише 43 тисяч. Така ситуація навіть змусила «проковтнути гордість» так званого «полпреда» самопроголошеної ДНР Дениса Пушилін та під час чергового раунду переговорів у Мінську заявити, що ДНР спроможний повністю покрити потреби України у вугіллі.
Чи є інтереси України у тому аби допомогти збуту вугілля із самопроголошених республік і тим самим стабілізувати економічну ситуацію у «ЛДНР» що стрімко погіршуються? Питання відкрите.
Але й без цього законопроект викликає масу запитань, перш за все своєю відвертою «сирістю» та поверхневою розробкою і аргументацією.
Перш за все, подібного роду домовленостями Україна визнає право самопроголошених «народних республік» розпоряджатися власністю України – підприємствами та спорудами на кшталт «Донбас арени».
Але ще більш цікаво інше: 29 серпня, так у день подання законопроекту, народний депутат від фракції «Самопоміч» Семен Семенченко в ефірі каналу ZIK заявив, що активісти переходять до другого етапу блокади. Зокрема, вони зажадали, щоб бізнесмен Рінат Ахметов припинив фінансувати терористів. Також активісти закликали «покласти кінець несправедливим тарифами «Роттердам плюс».
Такий збіг навіює думки, що законопроект було запропоновано виключно із однією ціллю – не дати розпочати той самий другий етап блокади, до того ж поспішали так, що навіть не встигли як слід підготувати законопроект, який як для такого серйозного документу виглядає посміховиськом усього із двох статей, та аж ніяк не прописує механізму припинення блокади, повернення підприємств під юрисдикцію Україні та інших важливих питань.
Дійсно, певні наслідки економічної блокади непідконтрольних районів Донеччини та Луганщині можна сміливо називати сумнівними з точки зору користі для України, залежність регіону від українських товарів та ринку збуту зійшла майже нанівець, що ускладнила майбутню реінтеграцію регіону до України, але запропонований нардепом законопроект збігається не на спробу покращити ситуацію, а скоріше на намагання в авральному порядку не допустити продовження економічної блокади, котрі сильніше можуть вдарити по тих, хто заробляє на торгівлі з окупованими територіями.
Микита Синицін
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!