Раннє відновлення – щоб жити тут і зараз

Поки стратегії та плани післявоєнної відбудови України тільки розробляють, раннє відновлення вже розпочалося. Впродовж двох з половиною років російські загарбники з варварською жорстокістю руйнують все те, що дає змогу нормально жити – домівки, лікарні, школи, дитсадки, комунальну інфраструктуру. Обсяги руйнувань настільки великі, що навіть не піддаються об’єктивній оцінці. До того ж бомбардування продовжуються, а тому кількість знищених або пошкоджених об’єктів життєзабезпечення щодня збільшується. З огляду на ці обставини, держава запропонувала різні рівні відбудови країни. Це перспективне післявоєнне відновлення та раннє відновлення, що відбувається зараз. Важливо, що до процесу раннього відновлення долучені громади, які подають на фінансування свої проєкти. Адже саме на локальному рівні можна максимально точно сформувати потреби та пріоритети для конкретного населеного пункту.

Навіщо відбудовувати, коли ще стріляють?

Нині проєкти раннього відновлення реалізують на деокупованих територіях та у прифронтових громадах, які часто обстрілює противник та  в них живуть люди. До того ж в них багато переселенців, які не хочуть далеко від’їжджати від своїх домівок. Безумовно, їм потрібно забезпечити нормальні умови життя. Тож коли ворог вціляє по житловому будинку, ні в кого не виникають сумніви, а чи потрібно його ремонтувати.

Відремонтований житловий будинок у Краматорську

Так само і з критичною інфраструктурою. Після кожного зухвалого нападу в громадах намагаються якнайшвидше відремонтувати енергетичні об’єкти, електромережі, водопровід та газові мережі, незважаючи на те, що завтра вони знов можуть бути пошкоджені. Відновлення громад зараз є критично важливим для забезпечення стабільності та базових потреб мешканців. На загальнодержавному рівні політика раннього відновлення має такі аспекти:

  • гуманітарний – негайні заходи щодо відновлення житлових та інфраструктурних об’єктів, які запобігають гуманітарній кризі. Люди бачать, що влада піклується про них та навіть у цей складний час намагається підтримувати належні умови проживання;
  • економічний – оперативне відновлення комунальних, соціальних та промислових підприємств, які є критично важливими для стійкості економіки та збереження робочих місць. Якщо чекати з відновленням до кінця війни, то можна назавжди втратити економічну спроможність України;
  • психологічний – коли люди бачать позитивні зміни на тлі жахів війни, відчувають певну стабільність і безпеку;
  • екологічний – пошкоджені інфраструктурні об’єкти можуть викликати серйозні екологічні проблеми, тому негайні дії щодо їхнього відновлення допоможуть уникнути екологічних катастроф;
  • соціальний – реалізація проєктів раннього відновлення вже зараз допомагає вирішити внутрішні соціальні та економічні проблеми такі, як безробіття та бідність;
  • перспективний – раннє відновлення як основа для майбутнього стійкого розвитку громад.

Роботи з раннього відновлення фінансують з різних джерел. Передусім це місцеві бюджети та кошти комунальних підприємств, чиї об’єкти постраждали від обстрілів. У разі значних витрат можуть бути залучені кошти обласних і державного бюджетів. Також до процесу долучаються міжнародні донори, оперативно надаючи постраждалим людям матеріали для екстреного ремонту.

Гуманітарна місія «Проліска» допомагає закрити пошкоджений дах

Як регулюється процес раннього відновлення

Головним державним органом в Україні, що відповідає за процес відбудови, є Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Після повномасштабного вторгнення його стали називати спрощено – Міністерство відновлення. Також у січні 2023 року створили Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України.

Новостворений орган відповідає за реалізацію проєктів відбудови країни. Як зазначав колишній Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, що для швидкої та якісної відбудови необхідно організувати команду професіоналів, які матимуть повне розуміння усіх масштабів руйнувань, потребу населення, бачення планів розвитку.

Якщо говорити про законодавче підґрунтя, то тлумачення щодо відновлення присутнє одразу в двох чинних законах України. Закон «Про засади державної регіональної політики» визначає основні положення процесу відбудови, відповідальних за це, а також певну термінологію. Згідно з ним відновлення регіонів і територій, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України, – це комплекс першочергових організаційних, фінансових та інших заходів. Вони спрямовані на прискорене відновлення об’єктів критичної та соціальної інфраструктури, об’єктів житлового та громадського призначення, щоб внутрішньо переміщені особи та біженці могли повернутися в регіон.

Також в законі зазначено, що відбудова територій має відбуватись паралельними шляхами: на основі плану відновлення та розвитку громад, та на основі планів відновлення та розвитку територіальних громад.

Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» містить правове регулювання окремих питань відновлення територій. У ньому деталізується термін комплексного відновлення області чи територіальної громади, яка постраждала внаслідок збройної агресії проти України або в якій сконцентровані соціально-економічні, інфраструктурні, екологічні чи інші кризові явища.

Нині триває обговорення проєкту Закону України «Про засади відновлення України», який регулюватиме всі аспекти раннього відновлення та післявоєнної відбудови.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies