«Разом до Перемоги»: як у Краматорську плетуть маскувальні сітки для ЗСУ

Волонтерський центр «Разом до Перемоги»

Волонтерський центр «Разом до Перемоги» плете маскувальні сітки в Краматорську. Розпочали свою діяльність у 2014 році, наразі продовжують плести сітки для українських військових.


Волонтерський центр «Разом до Перемоги» працює в Краматорську з 2014 року. Його учасники та учасниці невтомно плетуть маскувальні сітки для військових.

До початку широкомасшабного вторгнення росії на Україну разом з розмовним клубом «Файно» тут були 29 волонтерів та волонтерок.  За вісім років війни сплели 73 тисячі квадратних метрів маскувальних сіток.

«У перші дні після наступу люди самі намагались нас знайти та долучитись до плетіння сіток, – згадує координаторка центру Надія Калінченкова. – Бували такі дні, що водночас працювали 46 людей! Щоденно приходили до 40 бажаючих долучитись до справи, ставали плели сітки. Коли оголосили евакуацію, люди почали масово їхати. Нас залишилось 11 чоловік, ще одна жінка ріже тканину вдома».

Лише троє з цих одинадцяти – зі старої команди, решта – нові люди, які вирішили допомагати та плести сітки. Усі різного віку, є жінка 40 років з 10-місячною дитиною, решта від 50 до 70 років. Надія Михайлівна – найстарша, саме їй все ж сімдесят.

“Ось жінка з дитиною плете, малеча не хоче бути самим, мати тримає його в одній руці, іншою плете”, – розповідає пані Надія.

Як сьогодні працює Волонтерський центр «Разом до Перемоги»

Коли почалась велика війна, над плетінням працювали 120 днів без вихідних, щодня з 8 ранку до 15.00.  Лише згодом узяли перші вихідні. Приходили до роботи щодня, відволікались лише на перерву поїсти. Гаряче харчування їм привозять волонтери.

За понад сім років плетіння жодного разу не купували тканину. Для маскувальних сіток використовували одяг, різне ганчір’я потрібного кольору, взимку – білі простирадла. Люди приносили усе це, завжди вистачало. Доводилось купувати лише сітку.

Коли розпочалась війна, ситуація змінилась. Спочатку вибирали речі з гуманітарки біля церков, допомагали клаптиками місцеві магазини. Згодом вони зачинились, речей також не стало. Довелось купувати тканину. У березні встигли зробити певний запас, її під обстрілами везли з Харкова, потім ще три тижні тканина подорожувала країною, аж поки врешті решт не потрапила до Краматорська.

За три місяці війни тільки на тканину витратили 25 тис грн. Сітка також дорого коштує. Гроші надсилають як звичайні люди, хто скільки зможе, так є й великі перекази на 5-10 тис грн. Кожному вдячні за допомогу.

Читайте також: Є контакт. Як волонтери об’єднують та відбудовують Україну

«У нас виходить легка маскувальна сітка. Це важливо для військових. Саму сітку беремо тоненьку, а тканина в нас підкладочна, теж легка. Кожного разу хлопці вдячні за це. Не завжди волонтери, які плетуть маскувальні сітки крізь по Україні, звертають на це увагу. Наприклад, коли сама основа – сітка з футбольних воріт, то маскувальна сітка виходить дуже важкою. Краще підходить легенька рибальська сітка», – каже Надія Михалівна.

Фото: Волонтерський центр «Разом до Перемоги»

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies