У листопаді цього року жителі Донецької області, як і решти регіонів України, почали отримувати разом з рахунками за споживану електроенергію ще й зразки заяв про приєднання до “умов договору споживача про надання послуг з розподілу (постачанню) електричної енергії”. Це відбулося з причини того, що з 1 січня 2019 року діяльність усіх обленерго припиняється, і на ринок виходять новостворені компанії – оператор системи розподілення и постачальник.
Відповідно, в Донецькій області створюються АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” та ТОВ “Донецькі енергетичні послуги”. Як вони працюватимуть, за що відповідатимуть, та на які зміни чекати абонентам, під час прес-конференції розповіли керівники компаній. Захід відбувся в Антикризовому медіа-центрі.
“Компанія “ДТЕК Донецькі електромережі” відповідатиме за транспортування та розподіл електроенергії, забезпечувати якість та надійність послуги, здійснювати ремонт, модернізацію електромереж та обладнання, встановлювати лічильники, знімати показання лічильників”, – повідомив Олексій Дегтярьов, генеральний директор “ДТЕК Донецькі електромережі“.
Друга компанія – “Донецькі енергетичні послуги” – займатиметься постачанням електроенергії безпосередньо споживачам, а також буде відповідати за нарахування платежів і розрахунки. ЇЇ клієнти – всі побутові споживачі (населення), бюджетні організації і малий бізнес зі споживчою потужністю до 150 кВт.
“В зв’язку з цим наші клієнти отримали два договори – один на розподілення, другий на постачання електроенергії. Вони розроблені як типові для всієї України та є публічними. Тобто державою передбачено спрощену процедуру укладання цих договорів. Все що потрібно зробити, це продовжувати користуватися послугами і своєчасно оплачувати рахунки. Цей факт свідчить про автоматичне приєднання до послуг компанії – постачальника електроенергії”, – розповів Олександр Северін, директор “Донецькі енергетичні послуги”.
Після розділення на дві компанії дещо зміниться зовнішній вигляд рахунків. Там будуть дві окремі рядки: за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії. Це відбудеться після 1 лютого, з нарахуваннями за січень: споживачі отримають один загальний платіжний документ з новими реквізитами.
“Тим, хто сплачує рахунки банк, інтернет-банкінг, необхідно буде вказати нові реквізити. Вони будуть в перших рахунках від постачальника, які будуть доставлені клієнтам в лютому 2019 року. На це треба звернути увагу. Натомість в системі Особистий кабінет ДТЕК Донецькі електромережі дані зміняться автоматично”, – зазначив Олександр Северін.
Подавати покази лічильників можна буде, як і раніше, декілька способами. Наприклад, через особистий кабінет на сайті ДТЕК, яких тепер також буде два, однак користуватись можна будь-яким з них. Або передавати на телефон колл-центру (0-800-500-473). Також для цього створюється онлайн-чат на сторінці Facebook “ДТЕК Донецькі електромережі”.
Робота Центрів обслуговування клієнтів не зміниться, вони будуть розміщуватися за колишніми адресами. Тільки тепер у них прийматимуть фахівці відразу двох компаній, які проконсультують із будь-яких питань.
Споживачам, у яких на кінець розрахункового періоду виникла переплата, вона буде зарахована на їх особовий рахунок шляхом перерахунку грошей постачальнику універсальних послуг. Про суму повернутих грошей клієнти будуть проінформовані в рахунках на електроенергію в наступному розрахунковому періоді.
Як підкреслили спікери, тариф, встановлений Нацкомісією з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), залишається без змін. Для побутових споживачів він становить 0,90 гривні за перші 100 кВт-год і 1,68 гривні за кожний наступний. Останній, п’ятий етап підвищення тарифів відбувся у березні 2018 року, з квітня 2015 року вартість електроенергії зросла вдвічі.
Проте експерти з енергетики стверджують, що з запуском нового ринку електроенергії можна прогнозувати збільшення тарифів для населення. Так, згідно з реформою, з 1 липня НКРЕКУ усувається від процесу регулювання цін у сфері. Більш того, населення буде прирівняне до другого класу промислових споживачів, для якого діє тариф 2,40 грн. за кВт-год.
Також, якщо казати про суть реформи, яка передбачає вибір постачальника, то регулювати вартість електроенергії буде ринок і ситуація на біржі. “Варто зазначити, що в Україні тільки оптова ціна однакова для усіх. А роздрібна ціна у різних постачальників може доходити до 3,00 гривень за кВт-год. Навряд чи споживач готовий сьогодні сплачувати таку суму”, – наголосив Олексій Дегтярьов.
Отож, залишається сподіватись, що на першому етапі переходу до європейської моделі енергоринку державний регулятор стримуватиме тарифи для побутових споживачів.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!