Найбільш урбанізований край України, суцільні шахти та заводи-гіганти – таким уявляють Донбас і нині. В цьому є певні резони. Але є й свої особливості у вигляді цілої низки маленьких та великих міст, де превалює одна галузь промисловості. Як містоутворююче підприємство впливало та продовжує впливати на соціальне, культурне та щоденне життя його мешканців, описано в книзі “Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу”. Цей труд вірніше було б назвати дослідженням, бо він містить багато світлин та архівних документів. Презентація видання та зустріч з авторками відбулася в Антикризовому медіа-центрі.
До Краматорська, одного з “героїв” книги, завітали Олена Стяжкіна – докторка історичних наук, професорка, старша наукова співробітниця Інституту історії НАНУ; Ксенія Кузіна – кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту історії НАНУ; Ірина Склокіна, кандидатка історичних наук, дослідниця Центру міської історії.
Більшість великих центрів сучасних Донеччини й Луганщини – Донецьк, Луганськ, Краматорськ, Алчевськ, Горлівка, Єнакієве, Лисичанськ та інші – постали як заводські або шахтарські поселення, де весь ритм життя, інфраструктура й відносини між людьми були тісно пов’язані з містоутворюючими підприємствами.
Поселення навколо заводів і шахт являли собою своєрідний організм, де все життя – робота, відпочинок, відносини між людьми, планування і міські громадські простори – було тісно пов’язане з підприємством.
Незважаючи на те, що в радянський період низка міст поступово перетворювалася на великі й середні багатогалузеві міста, багато що в них структурно лишилося незмінним: підприємства зберігали свій вплив і контроль, а промислове виробництво, праця, політика й усі аспекти щоденного життя залишалися тісно переплетеними. В книзі у популярній формі розповідається про розвиток та проблеми індустріального регіону через призму звичайних людей, які виснажливо працювали, відпочивали після роботи, створювали сім’ї і ростили дітей.
Слово “успіх” у назві книги має також і зворотній бік: ціною економічних досягнень є екологічні проблеми, техногенні катастрофи, соціальні конфлікти, професійні захворювання. Крім того, інтенсивна робота промислового регіону та вичерпання ресурсів призводять до того, що мономіста поступово зазнають занепаду.
Автори заставляють замислитись над тим, що чекає Донбас у подальшому. Разом з присутніми на презентації вони поміркували, як індустріальну спадщину зробити позитивним ресурсом для всього регіону.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!