Посли держав Євросоюзу разом з представниками української громадськості та експертної спільноти обговорили перспективи реінтеграції окупованих частин Донецької і Луганської областей. Захід відбувся у Краматорську в Антикризовому медіа-центрі по завершенні візиту послів на Схід України. З привітальним словом до учасників “круглого столу” звернулася керівниця АКМЦ Марина Недоруба. Модерував обговорення співкоординатор ГІ “Бурштиновий шлях”, директор ЦСД “Український меридіан” Дмитро Левусь.
Дипломати висловили свої думки щодо передумов реінтеграції, а також важливості в цьому контексті розбудови підконтрольних територій за підтримки Євросоюзу. Українськи представники говорили про необхідність проведення етапу санації, недопущення фейкових виборів та нові загрози з боку країни-агресора. Пропонуємо головні тези спікерів.
Юріс Пойканс, надзвичайний та повноважний посол Латвійської республіки в Україні:
Є процеси, на які ми не можемо впливати. Наприклад, Нормандський формат. Тому маємо зосередитися на тому, що ми можемо зробити сьогодні. А саме – відбудовувати Донецьку та Луганську області, щоби люди з окупованих територій бачили різницю. Це не гарантує швидкого результату, але треба йти у цьому напрямку. Тому ми продовжуємо надавати підтримку регіону. Невдовзі плануємо відкриття почесного консульства на Донбасі. Впевнений, що це укріпить нашу співпрацю та відносини між країнами.
Марюс Януконіс, надзвичайний та повноважний посол Литовської республіки в Україні:
Перебуваючи на Донбасі, ми побачили, що обстріли тривають, тож конфлікт не завершується. Ми не маємо сумнівів, хто розпочав цей конфлікт і хто його продовжує та має понести покарання. Цими днями ми побували у багатьох населених пунктах, побачили певні перетворення у кращий бік – нові дороги, школи, інфраструктуру. Мали розмови з представниками місцевої влади, а також з неурядовими людьми – активістами, бізнесменами, котрі прагнуть розвивати регіон. Дійсно, треба створювати контраст, щоб ця територія стала привабливою для людей, які зараз мешкають за лінією розмежування. Зокрема, Литва має намір долучитися до реконструкції школи у Авдіївці.
Бартош Ціхоцький, надзвичайний та повноважний посол Республіки Польща в Україні:
Наша позиція така – допоки Донбас і Крим не повернуться до України, відношення Польщі до Росії не зміниться. Я вдячний українським військовим, тим, хто залишився тут і будує свій бізнес. Тим самим вони допомагають місцевому населенню, також це важливо для нашої країни. Для Польщі, сусіда, війна Росії проти України, війна Росії проти Грузії, дестабілізація Молдови – це не екзотична тема. Україна не фігура на шаховій дошці, тому важливо, як у позицію вона займає у Мінську та в Нормандському форматі, яким чином відбуваються переговори з Росією. Також ми розуміємо, що Україні не потрібні фейкові вибори, проведені на окупованих територіях на умовах Росії.
Олег Лісний, виконавчий директор Благодійного фонду “Акцент”:
Мирна реінтеграція Донбасу можлива лише за умов повного виведення окупаційних збройних сил, роззброєння незаконних формувань, відновлення контролю над українським кордоном, подальшого невтручання Російської Федерації. До цього не можливо проводити вибори. Треба спільними зусиллями Заходу та нас самих вимусити сусіда-агресора піти з нашої території.
Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”:
Повній реінтеграції повинна передувати санація звільнених територій. Це займе 5, а може й 10 років. Проводити вибори зараз, щоб побачити волевиявлення людей, які багато років перебувають під інформаційним впливом країни-окупанта – справжня ілюзія. Тим паче, що плани Росії щодо дестабілізації на Сході України не змінилися.
Олександр Павенко, кандидат на посаду почесного консула Латвії у Донецькій області:
Під час війни з обох боків страждають люди. Для мене честь і велика відповідальність долучитися до міжнародної спільноти у процесі врегулювання конфлікту та реінтеграції Донбасу.
Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, радник голови Луганської ОДА у 2917 році:
Швидкого миру на буде, це гра в довгу. Як би нас не запевняла попередня чи нинішня влада, вихід з конфлікту буде довгим. До того ж, у мене песимізм щодо реінтеграції. Про це свідчать приклади Придністров’я та Хорватії. Покладатись на Мінські угоди також не варто хоча б тому, що в них не визначено сторону-агресора.
Людмила Долгоновська, начальник управління стратегічних комунікацій Луганської ОДА у 2016-2018 роках:
Росія не виявляє наміру щодо деескалації конфлікту, триває війна за думки людей, час грає проти нас. З іншого боку, в Україні й досі немає державної політики реінтеграції. За 6 років не спродуковано жодного документу, який би визначав стратегію, етапи та умови повернення окупованих територій під контроль української влади. Вважаю, що на даний час форсовані вибори не є найкращим сценарієм, оскільки немає гарантій безпеки, прозорості та змагальності кандидатів.
Марія Кучеренко, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства:
Проштовхуючи ідею виборів на окупованій території Донбасу, Росія намагається укорінити в тілі України чужорідний елемент у вигляді території, жителів котрої забезпечили російськими паспортами. Тому Мінські домовленості вже не повинні бути догмою в плані реінтеграції. Для реального врегулювання конфлікту треба виходити на новий формат. Вочевидь, на сьогоднішній момент говорити про реінтеграцію зарано.
Тож, і європейські дипломати, і українські експерти обережно висловлюються щодо строків остаточного повернення територій. Їхні думки сходяться в одному: реінтеграція можлива тільки після повній деокупації. Це стале припинення вогню, демілітаризація, встановлення Україною контролю над всією ділянкою російсько-українського кордону. І тільки після цього можливо проведення виборів.
Запис трансляції “круглого столу” можна переглянути на сторінках АКМЦ у Facebook або на Youtube .
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!