Робота неповнолітніх: які існують права та пільги
Літо не тільки пора канікул і відпочинку, а й час, коли учні та студенти намагаються знайти роботу. Тож які вони мають права у трудових відносинах та що можуть виконувати?
З якого віку можна працювати
Трудові правовідносини неповнолітніх та роботодавця регулюються Кодексом законів про працю України. За цим законом особи до 18 років у своїх правах дорівнюються до повнолітніх, однак, щодо відпусток, робочого часу та деяких інших умов мають певні пільги.
Отже, роботодавець може приймати на роботу лише тих неповнолітніх, які досягли 16 років. Осіб, яким виповнилось 15 – тільки за згодою батьків.
Чотирнадцятирічні допускаються лише до легкої роботи, яка не шкодить здоров’ю і не заважає навчанню. Такі діти також приймаються за згодою батьків або опікунів.
Яка робота для неповнолітніх заборонена
Цей перелік затверджується Міністерством охорони здоров’я України за погодженням із Державним комітетом України з нагляду за охороною праці. Список робіт, які не можна виконувати неповнолітнім, досить великий.
Головне, що потрібно знати: до важкої або небезпечної праці осіб до вісімнадцяти років залучати забороняється.
Також ця заборона стосується шкідливого виробництва та підземних робіт, а також піднімання та переміщення важких речей. Їхня допустима маса не має перевищувати встановлені для неповнолітніх граничні норми, які зведені у дві таблиці: «Граничні норми підіймання та переміщення вантажів підлітками під час короткочасної та тривалої роботи» та «Граничні норми сумарної ваги вантажу для підлітків у розрахунку на 1 годину робочого часу». Вони затверджені відповідним наказом. Розрахунки ваги залежать від статі та віку працівника.
Окрім цього, неповнолітніх не можна залучати до нічних змін, роботи у вихідні та до надурочної праці.
Медогляд неповнолітніх при працевлаштуванні
Неповнолітні, які влаштовуються на роботу, обов’язково мають пройти попередній медичний огляд. Потім до 21 року вони повинні проходити його щороку. Якщо лікар встановить, що робота шкодить здоров’ю, роботодавець має відразу ж звільнити неповнолітнього і перевести його на більш легку.
Пільги неповнолітніх щодо відпусток
Неповнолітні працівники мають право на щорічну основну відпустку. Її тривалість – 31 календарний день. При чому піти на відпочинок вони можуть у будь-який зручний для них час і навіть без безперервної роботи у пів року.
Тому коли на підприємстві складаються графіки відпусток, працедавець має, в першу чергу, враховувати побажання неповнолітніх працівників.
Тривалість роботи та заробітна плата
Робітникам молодшим за 18 років встановлюється скорочена тривалість робочого часу. Для осіб у віці від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, від 15 до 16 років, а також учні 14-15 років під час канікул – по 24 години на тиждень.
Зарплата таким працівникам виплачується в такому ж розмірі, як робітникам відповідних категорій при повному робочому дні. Відрядна робота оплачується за розцінками, встановленими для дорослих, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їхньої щоденної роботи скорочується. Учням шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів оплата здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Порядок звільнення неповнолітніх
Загалом підстави для звільнення неповнолітніх такі ж самі, як і у дорослих працівників: за угодою сторін, у зв’язку із закінченням терміну дії трудового договору, за ініціативою працівника, за ініціативою власника або уповноваженого ним органу.
Крім цього, трудовий догорів може бути розірвано на вимогу батьків, усиновлювачів чи опікунів, а також державних служб, які наглядають та контролюють дотримання законодавства про працю у випадку, коли робота шкодить здоров’ю або порушує законні інтереси неповнолітнього.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!