Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” мінімальна заробітна плата з 1 січня 2020 року становить 4723,00 грн. на місяць, зараз цей показник – 4173 грн. Таке підвищення вплине як на розрахунки роботодавців з найманими працівниками, так і на самостійних фізичних осіб-підприємців. А отже, доведеться у більшому розмірі сплачувати Єдиний соціальний внесок і Єдиний податок, які напряму залежать від «мінімалки».
Єдиний соціальний внесок надходить до загальнодержавної системи соціального страхування, він є основним джерелом надходжень до Пенсійного фонду України. ЄСВ був запроваджений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який вступив в дію 1 січня 2011 року.
За законом, ЄСВ – це консолідований внесок, збір якого здійснюється в обов’язковому порядку та на регулярній основі, і який є гарантією отримання страхових виплат у зв’язку з безробіттям, втратою працездатності, нещасним випадком на виробництві, а в подальшому – пенсії.
Розмір ЄСВ нараховується щомісячно за ставкою 22% від мінімальної заробітної плати. В Україні Єдиний соціальний внесок сплачують підприємці за себе та за кожного найманого робітника, а також фізичні особи-підприємці незалежно від того, чи ведуть вони діяльність і чи отримують дохід. Виняток: фізичні особи-підприємці, які отримують пенсію за віком або які мають обмежені можливості (встановлено інвалідність).
Скільки ЄСВ доведеться сплачувати у 2020 році?
Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області повідомляє, що ставка ЄСВ у 2020 році залишається в розмірі 22 % від мінімальної заробітної плати. Відповідно, мінімальний розмір єдиного соціального внеску з 1 січня 2020 року: 4723 грн. х 22% = 1039,06 грн. на кожну застраховану особу.
Увага! У разі нарахування ЄСВ на зарплату працівників осіб з інвалідністю слід застосовувати всім роботодавцям ставку 8,41% до фактичної суми нарахованої зарплати.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Якщо з будь яких причин розмір сплаченого ЄСВ виходить нижче 1039,06 грн., роботодавцю доведеться донарахувати до зазначеного мінімального розміру ЄСВ.
Починаючи з 2018 року максимальна база нарахування ЄСВ дорівнює 15-ти розмірам мінімальної зарплати. По роках це виглядає так: з 01.01.2019 р. – 62595 грн., а з 01.01.2020 р. – 70845 грн. Тож максимальний розмір єсв у 2019 році становив 13770,90 грн., а у 2020 році він буде 15585,90 грн.
Фізичні особи-підприємці, які обрали особливий спосіб оподаткування, сплачують ЄСВ самостійно, але в розрахунку на місяць не нижче мінімального страхового внеску. Єдиний соціальний внесок з мінімальної зарплати з 1 січня 2020 року становить 1039,06 грн. Сплата ЄСВ з мінімальної заробітної плати гарантує підприємцю мінімальну пенсію.
Фізичні особи на загальній системі оподаткування мають сплачувати ЄСВ з отриманого чистого доходу. Але в разі його неотримання вони мають самостійно для себе вирахувати, який розмір ЄСВ сплачуватимуть. Тобто визначити базу для нарахування та сплати ЄСВ. Але знову ж таки розмір ЄСВ не може бути нижче за мінімальний страховий внесок. Також на рівні мінімального страхового внеску мають сплачувати ЄСВ за себе й члени фермерського господарства.
У 2020 році для всіх фізичних встановлені граничні терміни сплати ЄСВ – до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (19 квітня, 19 липня, до 19 жовтня, до 19 січня 2021 року (включно).
Увага! Терміни остаточного розрахунку за 2019 рік:
- для фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування – до 10 лютого 2020 року;
- для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність – до 1 травня 2020 року.
При оформленні платіжних документів на сплату ЄСВ треба бути уважним під час заповнення платниками пoля «Призначення платежу». Порядок заповнення реквізитів встановлено наказом Мінфіну.
Якими будуть розміри єдиного податку для фізосіб?
Єдиний податок – це податок, що цілком зараховується до місцевого бюджету. Його сплачують підприємці, які обрали спрощену системі оподаткування.
Розміри Єдиного податку (ЄП) також залежать від величини бази нарахування, тобто від встановленої на даний період мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Отже, наступного року доведеться сплачувати більше.
У 2020 році продовжать застосовуватися такі ставки ЄП:
- Для І групи – до 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2102 грн на 1 січня 2020 р).
- Для ІІ групи – до 20% від розміру мінімальної зарплати (4723 грн на 1 січня 2020 р).
- Для ІІІ групи – у відсотках до доходу. Тобто 3 група не залежить від встановленого держбюджетом розміру мінімальної заробітної плати, а відраховується в залежності від отриманого доходу.
- Для IV групи – розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках бази оподаткування.
Таким чином, максимальні ставки єдиного податку з 01.01.2020 року: для платників І групи – до 210,20 грн/міс.; для платників ІІ групи – до 944,60 грн/міс. для платників III групи – 3% від доходу сплачують платники ПДВ, 5% – неплатники ПДВ.
Світлана Денисенко, “Донеччина. ЗмІни”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!