Наприкінці березня стартувала всеукраїнська ініціатива Сади Перемоги. Вона спрямована на ефективне використання земельних ділянок по всій країні для вирощування продуктів харчування та недопущення продовольчої кризи через війну.
Городні війська України
Робота знайдеться для кожного. «Ми закликаємо кожну українку та українця посадити Сад Перемоги у своєму домогосподарстві, на балконі чи прибудинковій ділянці, – повідомляють організатори ініціативи. – Ми закликаємо громади мобілізувати зусилля та використати всі доступні земельні ресурси для вирощування продовольства: пустирі, парки й галявини, задні двори».
«Сади Перемоги» закликають бізнес та міжнародних партнерів допомогти українцям насінням, добривом, новітніми технологіями вирощування, пальним та технікою для обробки землі, обладнанням для переробки та зберігання продуктів.
Сади Перемоги – всеукраїнська кампанія, спрямована на ефективне використання доступних земельних ділянок і спрямування всіх ресурсів для вирощування продуктів харчування задля недопущення продовольчої кризи в Україні.
Кампанія ініційована проєктом міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в України» (SURGe) та реалізується спільно з Міністерством розвитку громад та територій України і Міністерством аграрної політики та продовольства України.
«Долучайтеся до Городніх військ України – допомагайте ефективно використати кожен клаптик нашої землі задля спільної Перемоги!» – закликають «Сади Перемоги».
Джерело: Сади Перемоги
Проти загроз продовольчої кризи
Проєкт «Супровід урядових реформ в Україні» до війни був зосереджений на вирішенні питань соціально-економічного розвитку сільських громад, територій у несприятливих умовах, агломерацій тощо. Війна з перших днів показала великі загрози: знищується сільськогосподарська техніка, знищуються продукти харчування, по основних культурах проблема зібрати довоєнні обсяги урожаю.
За словами керівника Ініціативи «Сади Перемоги» Юрія Третяка, нова ідея дасть можливість людям зайнятися роботою, відволіктися від постійного психологічного тиску війни, виростити продукцію для себе, сусідів, військових, для територій, які сьогодні потерпають від війни.
Джерело: Сади Перемоги
Міжнародний досвід «Садів Перемоги»
Подібна ініціатива має міжнародний аспект. Вона вже мала реалізацію під час Першої та Другої світових воєн у різних країнах. Серед них – Канада, США, Велика Британія, Австралія. Тож, всеукраїнська кампанія підкріплена міжнародним досвідом.
«Сади Перемоги» – овочеві, фруктові, трав’яні сади й городи, які садили у приватних садибах і громадських парках у різних країнах світу. Наприклад, у Канаді в 1917 році профільне міністерство започаткувало акцію «Сад у кожен дім». Людей закликали зайнятись садівництвом та розводити курей заради яєць. У місцевих школах запровадили навчальну програму з садівництва. Так з’явилось майже 210 тис. садів по всій країні.
До весни 1943 року в США було 18 млн. «Садів Перемоги», дві третини з них у містах, решта в селах. Окрім непрямої допомоги військовим, Сади перемоги несли й моральний аспект: садівники пишались своєю працею, мали можливість реалізувати свій урожай. «Сади перемоги» були домашнім фронтом у тих країнах, де діяла така ініціатива.
Джерело: Сади Перемоги
Фахівці для поля
Незважаючи на активні бойові дії, Донеччина проводить посівну кампанію там, де це можливо. Аграрії регіону розпочали весняні посівні роботи у надскладних умовах.
Джерело: Олександрівська селищна громада
Донецька обласна служба зайнятості активно веде роботу щодо підбору кваліфікованих кадрів для сільського господарства. За сприянням служби зайнятості протягом березня поточного року до підприємств Донецької області працевлаштували майже 60 водіїв та понад 100 машиністів-трактористів.
«Ми віримо в Перемогу!»
Посадив розсаду цієї весни Дмитро з Донеччини. Його родина дбайливо вирощує помідори та перець з зерняток вже багато років. Цього року не скривдили традиціям.
«Враховуючи ситуацію в країні, люди з присадибними ділянками розуміють, що буде складно. Певний час будуть відсутні логістичні ланцюжки з доставки харчів. А земля – це ресурс, який прогодує українців. До того ж, усі овочі екологічно чисті, бо з власної ділянки», – говорить Дмитро.
Його родина вірить, що зможе виростити овочі. Навіть теплицю ремонтували під вибухами, які було чути поруч. У теплиці уже зійшла зелень та салат. Розсада помідорів теж дала перші сходи.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!