На непідконтрольному Донбасі за даними Міністерства з питань окупованих територій загострюється екологічна небезпека, що відбувається через затоплення шахт.
Так, 4 червня голова Міністерства з питань тимчасово окупованих територій Вадим Черниш у звіті «Екологічна ситуація на території Донецької і Луганської областей» повідомив, що на території Донецька зафіксовано просідання ґрунту на 20-25 сантиметрів.
«Територія Донецька: тут ми фіксуємо просідання грунтів на 20-25 см – ми це бачимо шляхом супутникового моніторингу. І це означає, що фактично провалюється поверхня міста Донецьк», – заявив він.
За словами експертів, осідання ґрунтів пов’язано з тим, що шахтна вода не всмоктується, і немає відливу води.
«Це може загрожувати житловим кварталам та соціальній інфраструктурі в цілому, мова йде не тільки про промислову інфраструктуру», – зазначив Черниш.
Він також допускає, що у звіті йдеться про 200 об’єктів на Сході України, які несуть ризики для місцевого населення.
У свою чергу заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука в ефірі «Громадського» назвав три головні небезпеки, які загрожують Донбасу через підтоплення шахт.
«По-перше, це підйом ґрунтових вод, підтоплення території. Тобто житлові будинки, вулиці, присадибні ділянки можуть опинитися під водою… Друга небезпека – це можливість просідання ґрунтів, яка призведе до руйнування фундаментів і відповідно – до руйнування інфраструктури. І третій сегмент цього неприємного небезпечного кола – потрапляння до річки забруднених шахтних вод», – сказав Тука.
Він уточнив, що всі шахтні води надзвичайно забруднені хімічними речовинами. Небезпечно потрапляння цих вод у річки та озера, з яких здійснюється водозабір для використання в якості питних вод.
Ситуація з затопленням шахтними водами має причиною проблеми з відкачуванням вод, що виникли як через бойові дії, так і через політику самопроголошеної ДНР, котра зачиняє шахти як «нерентабельні» переводячи їх на режим водовідведення, втім, як вважають експерти, недостатньо активно відкачуючи шахтні води. Так, ще у 2016 році були закриті відразу 10 шахт міст Горлівка та Єнакієво це далеко не кінець.
Так, у серпні 2017 року одне з «ЗМІ» самопроголошеної ДНР «вісник Харцизьку» повідомило про плани “влади республіки” закрити до 2020 року 10 шахт.
«Згідно з графіком за 2017 рік будуть затоплені рудники Горлівки, Вуглегірська, Єнакієвого. Графік затверджений в.о. Міністра вугілля та енергетики ДНР Е. І. Голенко, в. о. голови Ради Міністрів А. Ю Тимофеєвим і главою ДНР А. В. Захарченко. Міністерство планує таким чином заощадити до 1 млрд. російських рублів на рік», – повідомило тоді видання.
У свою чергу згідно з результатами дослідження, проведеного ОБСЄ за підтримки урядів Австрії та Канади і презентованим ще 29 листопада в Києві, 36 шахт регіону не підлягають подальшій експлуатації через підтоплення або повного затоплення.
«В результаті бойових дій неодноразово відключилися від електропостачання вуглевидобувні підприємства, що призводило до зупинки водовідкачувальних систем, що в ряді випадків призводило до повного затоплення шахт», – йдеться в дослідженні.
Згідно з даними, на сьогоднішній день повністю не працює водовідведення на непідконтрольних Києву територіях – від Єнакієвого до Горлівки, у районі Первомайська, частково в Донецьку, Макіївці, Шахтарську, Торецьку.
Крім того, значне перевищення концентрації азоту й фосфору зафіксовані у річках Кальміус, Кальчик, Сіверський Донець, Клебан-Бик.
«Систематичне перевищення концентрації забруднюючих речовин у ґрунтах у районі проведення бойових дій в 1,1-1,3 рази було зафіксовано (ртуті, ванадію, кадмію, нерадіоактивного стронцію). В окремих випадках перевищення показників сягала 17 разів», – йдеться в результатах дослідження.
За словами першого заступника ДП «Східно-екологічний інститут» Дмитра Аверіна, підтоплення шахт може впливати на стан підземних вод у Донецькій та Луганській області й не тільки, а також призвести до просідання ґрунту.
То ж прогнози експертів цілком справдилися, проте у самопроголошеній ДНР про це воліють не говорити, продовжуючи рапортувати про численні успіхи.
Так, «прес-служба міністерства вугілля та енергетики ДНР» повідомила, що у травні 2018 року вуглевидобувні підприємства ДНР всіх форм власності здобули 527 187 тис. тон вугілля, що склало 105,6% виконання плану, додатково до встановленого завдання на-гора видобуто 28 87 тис. тон твердого палива. І жодного слову про проблеми галузі, не кажучи вже про підземні води, що підтоплюють грунт.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!