Шахтні води загрожують глобальною катастрофою не тільки Донеччині
Бойові дії на сході України погіршили й без того складну ситуацію, пов’язану із закриттям шахт. Неробочі гірничі виробки безконтрольно затоплюються, шахтні води виходять на поверхню, забруднюючи ґрунти і водойми. Але і на працюючих шахтах належна очистка шахтних вод не проводиться. Як раніше повідомляв Антикризовий медіа-центр, Георгій Тука передрік екологічну катастрофу в Донецькому регіоні через затоплення шахт. Про масштаби проблеми, екологічні наслідки і про вплив державних структур говорили на прес-конференції в АКМЦ.
«Правильна експлуатація шахт передбачає відкачування шахтних вод, відділення осаду та знезараження. Весь цей ланцюжок вимагає значних коштів, тому на наших шахтах обмежуються тільки двома першими етапами, – повідомив Олег Бережний, начальник відділу екологічної інспекції по північному регіону Донецької області. – Шахтні води відкачують і зливають у відстійники. Звідти, після механічного відстою, вода скидається в рельєф місцевості, самопливом вступаючи в річки».
Ще гірше йдуть справи на непідконтрольною території. Там масово закривають шахти і припиняють відкачування. Забруднена рідина, навіть без відстою, проникає в ґрунт, змішується з природними водами, отруюючи місцевість на сотні тисяч квадратних кілометрів.
Але і у нас не все гладко: жодне з діючих вугледобувних підприємств Донецької області не застосовує технологію знезараження шахтних вод – для них це занадто дорого. У власників в пріоритеті прибуток, а не турбота про екологію. Олег Бережний розповів, до чого призведе така «економія».
«Шахтні води за своїм хімічним складом – це дуже агресивна рідина. Важливим показником є мінералізація. В шахтній воді вміст солей досягає 7000 г / літр при гранично допустимій концентрації всього 1000 мг / літр. Крім того, в ній присутні солі важких металів, також має місце бактеріальне забруднення, – повідомив екологічний інспектор. – Коли така вода надходить в річки, відбувається замулювання дна аж до повного висихання русла. Проникнення шахтних вод в ґрунт призводить до засолення земель, руйнування фундаментів будинків і підземних інженерних комунікацій. Тобто наслідком необдуманих дій неминуче стане техногенно-екологічна катастрофа великого масштабу».
Якимось чином змусити власників знезаражувати шахтні води не може ніхто. З 2014 року в Україні діє мораторій на планові перевірки. А позапланову можна провести тільки за заявами громадян, або за рішенням суду. За словами Олега Бережного, щодо скидання шахтних вод таких заяв не було, тому перевірок не проводилося. Були тільки заяви з приводу забруднення території шахтної породою.
Тим часом шахтні води при господарському підході могли б стати стабільним джерелом технічної води для нашого регіону. Адже обсяг шахтних вод можна порівняти з об’ємом середньої річки. У відкритих джерелах є дані про те, що кількість шахтної води в Донецькій і Луганській областях колосально – 777,6 млн. куб. м в рік. Будь вона досить чистою, її вистачило б для водозабезпечення більш ніж 7 мільйонів чоловік. Це при сформованій у нас нормі споживання 300 л води на добу.
Однак власники вугледобувних підприємств, в гонитві за миттєвим прибутком, навіть не збираються витрачати гроші на технології знезараження. Вони чекають інвестицій з держбюджету (тобто наших з вами податків), або допомоги міжнародних донорів. У той же час Міністерство екології, яке акумулює дані моніторингу навколишнього середовища і бачить динаміку погіршення показників, ніяких управлінських рішень не приймає.
На даний час ми ще не відчуваємо всіх катастрофічних наслідків бездумного скидання шахтних вод, але, коли відчуємо, буде вже пізно. Присутній на прес-конференції головний інспектор відділу техногенної безпеки управління ГосЧС в Донецькій області Роман Відін запевнив, що в разі надзвичайної ситуації рятувальники 24 години на добу готові прийти на допомогу – евакуювати людей, розібрати конструкції, витягнути з-під завалів постраждалих. Слабка втіха, чи не так?
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!