Звільнення, статус-кво, глухий кут чи новий наступ – одразу декілька варіантів розвитку подій Донбасу обіцяють українські політики, міжнародні експерти та розвідки світу.
Звичайно ж, найбільш бажаним для України є варіант звільнення Донбасу, проте це у першу чергу залежить від Російської Федерації.
Так, Збройні сили України зможуть відновити контроль над окупованими територіями Донбасу за кілька тижнів, але за умови, що Росія не буде втручатися. Про це секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов заявив в інтерв’ю «Громадському».
«На це піде кілька тижнів. Проблема планування військової операції на сході в тому, що ти не розумієш, скільки військ тобі буде протидіяти, скільки Росія приверне дивізій, корпусів, полків або армій. У цьому, безумовно, проблема планування військової операції, якщо не знаєш реального потенціалу ворога», – пояснив він.
За словами секретаря РНБО, серйозну проблему являє собою так званий “другий ешелон”, який розташований вздовж українського кордону.
«Це потужні відновлені підрозділи, і зокрема трансфер. До того ж, прокладена додаткова залізнична колія, яка дозволяє з центральної Росії дуже швидко перекидати війська до наших кордонів. Такий військовий потенціал, сконцентрований вздовж кордону, не потрібен для мирних заходів. Він може використовуватися тільки для наступальних заходів. Це дуже серйозна проблема», – розповів Турчинов.
Ключову роль у зав’язуванні та розв’язанні конфлікту на Донбасі продовжує грати Російська Федерація, тому саме від її позиції залежить доля регіону.
Так, Сполучені Штати Америки принципово вважають, що Росія не виконує взяті на себе зобов’язання в рамках мінських домовленостей щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. Про це йдеться в поширеній у вівторок заяві керівника прес-служби Держдепартаменту Хізер Нойерт, пов’язаних з третьої річниці підписання «Мінська».
«У тісній співпраці з Францією і Німеччиною Сполучені Штати продовжують закликати російський уряд припинити свою агресію в Україні. Сполучені Штати користуються цією можливістю, щоб підтвердити, що наші санкції будуть зберігатися до тих пір, поки Росія не виконає свої зобов’язання Мінськими угодами. Наші окремі санкції, пов’язані з Кримом, залишаться в силі до тих пір, поки Росія не поверне півострів Україні», – йдеться у заяві.
До цього ж закликав спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер на своїй сторінці в Twitter.
«Учора (12 лютого) була річниця з дня підписання Мінських домовленостей – три роки тому, досі триває війна. США готові допомогти в припиненні бойових дій, але Росія повинна вибрати світ», – Про це написав спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер.
За думкою спецслужб США найімовірніше Україні не вдасться відновити контроль над окупованими Росією територіями Донбасу в 2018 році.
Про це йдеться в доповіді про глобальні загрози директора Національної розвідки США Дена Коутса, який 13 лютого представили профільного комітету Сенату.
Зокрема, зазначається, що конфлікт “залишиться в глухому куті і буде характеризуватися змінним рівнем насильства“.
При цьому масштабне настання будь-якої зі сторін у 2018 році малоймовірно, хоча «оцінки кожної зі сторін можуть змінити ситуацію, якщо вважатиме, що інша сторона у серйозній мірі оскаржує статус-кво».
Також розвідка вказує, що Кремль буде «варіювати рівні насильства для тиску на Київ і вибудовування формату переговорів на користь Москви».
У свою чергу британський полковник Глен Грант в одній зі своїх статей англійською мовою повідомив, що президент РФ Володимир Путін готує нове вторгнення в Україну. Про подробиці своєї заяви військовий розповів в інтерв’ю виданню «Апостроф».
«Найбільш розумне, що вони зроблять, це розмістять якомога більше військ на Донбасі, іншими словами, залишать їх там, щоб атакувати по всьому фронту. І робити вони це будуть, я впевнений, переважно сепаратистами і найманцями. А основну армію використовують для чогось іншого. Я не можу передбачити, де і як вони це будуть робити. Але якщо ви поглянете на передову, ви уразливі з півночі, на кордоні з Білоруссю, на північному сході, з моря в районі Одеси. У Росії є вибір, якщо вона захоче щось зробити», – підсумував він.
Тим часом Моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала деяке збільшення обстрілів – 210 вибухів проти 170 за період з 19:30 11 лютого з 19:30 12 лютого.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!