Виборець – відповідальна роль у виборчому процесі, і щоб зробити свій вибір свідомо, кожен може знайти серед відкритих даних достатньо інформації про кандидатів.
Політичні погляди кандидата
Останні зміни до виборчого законодавства України не залишили кандидатам до місцевих рад можливості бути самовисуванцем. Всі мають балотуватись від партій. Хоча й не зобов’язані бути членами обраної партії, та певно, мають розділяти її ідеологічну платформу. Тому варто подивитись програму відповідної партії, яка має бути оприлюднена на офіційному сайті партії.
Також про партію, її керівництво та програму можна дізнатись на сайті руху Чесно.
Чим володіє кандидат
Про нерухомість, автівки, гроші в банках та готівкою, а також коштовності кандидата можна дізнатись в Єдиному державному реєстрі декларацій. Достатньо знати прізвище, ім’я та по батькові кандидата та ввести їх у вікно пошуку. Кандидат з’явиться у списку, якщо він подавав декларацію.
Там же можна побачити, чим володіють його найближчі родичі та як за останні роки змінювались статки кандидата. Для цього варто подивитись декларації за кілька років.
Якщо кандидат має відношення до підприємств та організацій, більше про них можна дізнатись в досьє компанії. В пошуковий рядок потрібно вбити назву компанії або прізвище та ім’я кандидата.
Що зробив кандидат
Якщо цікава вам особа вже була депутатом, варто подивитись, як вона працювала минулі каденції. Кожен депутат має щорічно звітувати про свою діяльність.
В такому звіті можна дізнатись, як він виконував свої передвиборчі обіцянки та доручення виборців, як витрачав свій депутатський фонд, а також, наскільки активно працював у раді: як часто був присутній на робочих нарадах та пленарних засіданнях.
Навіть вигляд звіту депутата може показати наскільки серйозно і професійно людина підходить до своїх обов’язків. У когось це більше есей на вільну тему, в інших – аналітична довідка.
Що розповідає про себе кандидат
Перед виборами кандидати зазвичай починають активніше використовувати соціальні мережі як площадки для агітації за себе. Тому варто завітати до цікавого кандидата на сторінку, щоб придивитись, як він реагує на події у країні, кого підтримує, що і як коментує. Навіть через демонстрацію способу життя можна побачити цінності кандидата.
Варто також подивитись, хто у нього в друзях та чи є у вас з ним спільні друзі.
Що про кандидата розповідають ЗМІ
В мережі інтернет можна знайти багато відомостей. Достатньо забити до пошукового сервісу прізвище та ім’я цікавої особи й можна побачити, які ЗМІ й що писали про майбутнього обранця. Чи не був він персонажем якогось скандалу, в яких акціях був помітний раніше, які обіймав посади.
Крім того, перед виборами кандидати все більше прагнуть опинитись в ЗМІ, проводити брифінги та прес-конференції. Такими заходами можна користатись для того, щоб поставити свої питання.
Що обіцяє кандидат
У жовтні 2020 року відбудуться вибори до місцевих рад та їх голів: сільських, селищних, міських та районних. Їх обов’язки та можливості чітко прописані в Законі «Про місцеве самоврядування» і робити щось поза своєю компетенцією вони не зможуть.
Тож, якщо кандидат до місцевої ради обіцяє підвищувати пенсії та зарплати, відновлювати промисловість або приймати закони, краще звіритись із Законом, прояснити депутатські повноваження та зробити свідомий вибір.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!