Громадська організація “Центр UA” проаналізувала позиції двох кандидатів у тих сферах політики, на які має прямий або опосередкований вплив президент. Йдеться про сферу національної безпеки та оборони, міжнародну політику, розподіл повноважень між різними гілками влади, права людини та соціально-економічний розвиток. Презентація результатів аналізу програмних обіцянок двох кандидатів у президенти, які вийшли у другий тур, відбулася у Краматорську в Антикризовому медіа-центрі.
У другий тур вийшли двоє кандидатів – Володимир Зеленський, якого підтримали майже 6 млн виборців, та чинний гарант Петро Порошенко, який отримав вдвічі меншу підтримку. Зараз, напередодні дня голосування, саме час уважно переглянути передвиборчі програми обох кандидатів. Для зручності аналітики ГО “Центр UA” зробили інфографіку. https://centreua.org/wp-content/uploads/2019/04/PROGRAMS2.pdf
“До основних компетенцій президента належить діяльність у сфері міжнародної політики, фактично він є головним дипломатом країни, а також він керує оборонною сферою та має гарантувати незалежність, територіальну цілісність та національну безпеку країни”, – зазначив Леонід Сітченко, регіональний представник ГО “Центр UA” в Донецькій та Луганській областях.
Зокрема, Леонід Сітченко звернув увагу, що обидва кандидати підтримують європейський напрямок розвитку України, але у різний спосіб: “У програмі Володимира Зеленського немає згадки про євроінтеграційні наміри, утім, його штаб на наше уточнююче запитання відповів, що підтримує цей напрям розвитку країни. Водночас Петро Порошенко прямо обіцяє в програмі “у 2023 році ми подамо заявку на вступ до ЄС”. Того ж року Порошенко обіцяє почати виконувати План дій щодо членства в НАТО. У Володимира Зеленського дещо відмінна позиція – членство України в НАТО він вирішуватиме на всеукраїнському референдумі”, – зазначив представник ГО “Центр UA”.
Також варто знати, як кандидати планують вирішувати питання повернення окупованих територій та анексованого Криму. Петро Порошенко підтримує механізм санкцій проти Росії та вважає, що доцільно ввести на Донбасі міжнародну місію ООН. Щодо Криму, то він декларує бажання повернути його політико-дипломатичним шляхом. Його конкурент Володимир Зеленський немає позицій щодо Криму в програмі, однак у його штабі заявили – у разі перемоги він планує провести повноцінну реінтеграцію Криму, однак у який спосіб не зазначали. Щодо повернення Донбасу, то Зеленський планує залучити до переговорів країн-підписантів Будапештського меморандуму, зокрема США та Великобританію.
Крім того, програми обох кандидатів містять соціально-економічний розділ, хоча за Конституцією ця сфера не входить до повноважень президента – він лише може подавати відповідні законопроекти до парламенту. Зазвичай акцент на соціальних гарантіях роблять для того, щоб сподобатись виборцю. У обох кандидатів даному розділу приділена значна увага.
“Володимир Зеленський пропонує запровадити економічний паспорт українця. Запровадження програми молодіжного житлового кредитування, надання державної підтримки пільгового кредитування молодим підприємцям. Петро Порошенко планує збільшити обсяги при народженні і догляді за дитиною та надавати соціальну підтримку для найменш забезпечених верств населення”, – порівняв Леонід Сітченко.
У “Центр UA” наголошують: “Передвиборча програма кандидати у президента є його планом розвитку країни на наступні п’ять років. Голосуючи за того чи іншого кандидата, ми підписуємось під цим планом. Знати програмі обіцянки своїх фаворитів – це мінімум відповідального виборця, аби вимагати від них підзвітності. Якщо вийшло так, що ви ще не знаєте, за які програмні положення із двох кандидатів віддати свій голос, радимо ще раз уважно прочитати його програму. Тільки за умови доброї поінформованості можна прийняти правильне рішення. Ми не агітуємо за того чи іншого кандидата. Інформація представлена, аби кожен зробив обдуманий вибір”.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!