До якої години можна шуміти в Україні: що робити та куди скаржитися на шумних сусідів?

35926
26 коментарів

До якої години можна шуміти в Україні: що робити та куди скаржитися на шумних сусідів?

На всіх без виключення громадян покладається обов’язок дотримуватися встановлених санітарними правилами норми допустимого шуму і звучання. Також ці правила поширюються на підприємства, установи, організації, державні та місцеві органи влади. Детально про обмеження йдеться у статті 24 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“.

Ці норми доречно згадати саме зараз, коли дехто гучно відмічає Новий рік і Різдво, запускаючи феєрверки та петарди. Обмеження щодо їх використання також містяться у законі.

Закон чітко визначає, з якої та до якої години можна шуміти в квартирі, а коли – категорично заборонено. Окремі правила прописані для будніх, святкових та вихідних днів. Час, коли забороняється шуміти у будь-який день, – це період від 10 години вечора до 8 години ранку.

В нічний час забороняється:

  • гучний спів і гучний крик;
  • використання феєрверків, салютів, апаратури, яка відтворює звук (колонки з музикою, аудіоплеєри та інше);
  • використання побутових речей, що видають шум. Якщо це побутові речі для ремонту, то їх використання забороняється не з 10 години вечора, а з 9, і також триває до 8 ранку.

Крім того, в Україні закон забороняє проводити шумні ремонтні роботи по неробочим і святковим дням протягом будь-якого часу доби. Але ж ця заборона не діє, якщо заздалегідь отримано дозвіл всіх сусідів на тимчасове порушення режиму тиші.

Тож ми з’ясували, з котрої години та до скількох можна шуміти, а коли це заборонено. Втім є певні виключення.

 

Іноді шуміти можна

 

У законі передбачені виключення, коли шуміти все ж таки можна. Заборона на перевищення встановленого рівня шуму не поширюється у таких випадках: 

  • потрібно надати екстрену медичну допомогу;
  • необхідність попередити злочин;
  • виникла надзвичайна ситуація (наприклад аварія, пожежа, потоп, впало дерево на будинок тощо);
  • місцева влада надала дозвіл на проведення салютів, феєрверків в заборонений час;
  • проведення масових заходів, мітингів, демонстрацій, якщо про це своєчасно повідомлені органи місцевого самоврядування;
  • коли шум відбувається в закритому приміщенні і його не чутно жителям прилеглих квартир;
  • якщо шум спричиняють механізми, що потрібні для забезпечення життєдіяльності житлових і громадських будівель, але за умови прийняття заходів щодо мінімізації проникнення шуму в прилеглі приміщення.

 

Ліміти на шум та сприймання децибел

 

Наказом Міністерства охорони здоров’я № 463, виданому у 2019 році, визначені загальні норми допустимої гучності. Вони використовуються для оцінки рівня шуму в житлових приміщеннях. Згідно з цими нормам, рівень шуму не повинен перевищувати:

  • вдень 55 дБ, вночі 45 дБ – в квартирах і житлових будинках, пансіонатах, інтернатах і спальнях дитсадків; 
  • вдень 60 дБ, вночі 50 дБ – для готелів і гуртожитків;
  • вдень до 70 дБ, вночі до 60 дБ – на прилеглих до житлових будинків територіях; 
  • 60 дБ – на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл та ін. навчальних закладів;
  • 70 дБ – в залах кафе і ресторанів; 
  • 75 дБ – в торгових залах або в пасажирських залах аеропортів і вокзалів.

Для оцінювання всіх цих децибел на слух є зручні порівняння: рівень звуку 20 дБ – це шепіт і цокання настінного годинника; 35-40 дБ – звук звичайної розмови; 50-60 дБ – звук голосної розмови, який чітко чутно стороннім, 90-100 дБ – шум потягу метро.

Для того, щоб виміряти рівень шуму приладом, можна звернутися в місцеве управління Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужби). За допомогою приладу-шумоміру фахівці з’ясують, чи не перевищено норми допустимого шуму. Також за сучасних умов можна використати відповідний додаток у смартфоні.

 

Як та куди скаржитися на галасливих сусідів

 

Перед усім варто спробувати мирним шляхом вирішити питання тиші. А якщо не допомагає, можна звертатися в поліцію. Є два варіанти такого звернення:

  • Усне звернення в поліцію. Бува що на вимогу відреагувати на шум сусідів в денний час, скаржники отримають відмову на підставі того, що вдень шуміти можна. У такій ситуації необхідно звертатися до управління Держпродспоживслужби, яка складає відповідний акт про перевищення встановленого санітарними нормами рівня шуму.
  • Письмове звернення в поліцію. Для цього потрібно зібрати докази порушення перевищення сусідами допустимого рівня шуму (це може бути аудіозапис або колективна скарга мешканців усіх прилеглих квартир) і направити заяву з доказами на адресу поліції.

 Також можна замовити екологічну експертизу. Її проведення є ефективним тоді, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання від магазину чи кафе, вбудованого у житловий будинок). За допомогою такої експертизи можна виміряти точний рівень шуму та вібрації.

Важливо! Протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів – найкращий і надійний доказ порушення перевищення допустимих норм шуму. Цей державний орган уповноважений стежити за дотриманням всіх санітарних норм, в тому числі і норм допустимого шуму.

 

Покарання для шумних сусідів

 

До порушників громадського порядку, органами поліції або судом можуть бути застосовані покарання, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 182). Зокрема, якщо сусіди шумлять вночі, не дотримуючись норм, з якого часу та до котрої години можна шуміти, вони можуть отримати попередження, або сплатити штраф в розмірі від 85 до 255 гривень.

Якщо сусідом-порушником є підприємець або фірма, організація, підприємство, компанія, то розмір штрафу за перше порушення складає від 255 до 510 гривень; за повторне порушення протягом одного року – від 850 до 2550 гривень з конфіскацією предмета порушення.

 

Світлана Денисенко, “Донеччина. ЗмІнИ”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


26 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Алла
4 років тому

Сусід робить ремонт ігноруючи всі правила,на протязі 2 років,ми живемо в16 поверховому будинку, ремонт на 13 поверху,я живу на11 ,я стара жінка і я хочу спокою, мене 2 рази затоплювали,ніхто і копійки не дав(сиділа неділю без світла,за власні кошти зробила,поміняла всю електрику)а тепер я не знаю,що там відбувається.Починаючи з 8 у вихідні з9ранкуі до смеркання,по скаргам сусідів там виносять стелі,у нас 16поверховий будинок,у якому вже є тріщина . Адреса будинку Чорнобильська 14 м.Київ

Лариса
4 років тому

Ми збираємо шафу на балкон в суботу, так як в інші дні працюємо до 20.00. Сусіди лякають поліцією. Чи насправі ми порушуємо закон?

Сергій
3 років тому

В українській мові є слово прилад, прiбор це росіянською.

Таня
3 років тому

Таке питання , включаємо музику в себе біля подвір’я, сусідка постійно скаржиться , що їй голосно, гучність звуку як потяг поїзду, погрожує поліцією, які ми маємо права?

Лена
2 років тому

Доброго дня, знімаємо квартиру на 6 поверсі, живемо у двох з дитині 3 роки,він як, і всі діти в цім віці, бігає стрибає, максимум 15-20 хв може посидіти позайматися, сосідка приходить другий раз за тиждень то в 17:00 другий раз у 19:00 щоб ми не шуміли, хоча у нас зверху також сосідська дитина шумить, бігає вони римонт роблять, але я не бігаю не скаржусь, бо розумію що таке дитина, і ремонт потрібно робити колись, якщо працюєш цілий день.Чи порушую я якось, закон тим що дитина бігає, стрибає, сміється до 22:00 години?

Вікторія
2 років тому

Сусідка найняла робітників щоб порубали дрова.
Вони так це роблять що в мене будинок трясеться як від землетрусу, і почалось це о 6 ранку. Це порушення?

Наталія
2 років тому

До скількох можна грати на фортепіано?

Тетяна
2 років тому

Перший поверх , колодязний двір. Сусіди неодноразово після 22 сидять у дворі, гучно розмовляють, сміються. Ширина двору може 20 метрів, я у себе вдома все чую. Вони кажуть що до 23 години мають право шуміти, а я неадекватна, ображають нецензурною лайкою. Викликала патрульну поліцію, поліцейські сказали, що тихо має бути лише після комендантської години (23). Хто прав?

Віктор
2 років тому

В жодному законі України чітко не прописано з якої години не можна шуміти і хто та якими приладами в ночі має зафіксувати шум))).НЕ ПУДРІТЬ ЛЮДЯМ МІЗКИ!!! ВСЕ ЩО ВИ ОТРИМАЄТЕ ЦЕ МАТЮКИ В СВОЮ СТОРОНУ …

Останнє редагування 2 років тому від Віктор
Мила
2 років тому

Доброї ночі. В мене сусіди зверху, можна сказати що знущаються тому що, знати про те що у мене дитина 1.7 років і 8 років. Рівно о 22:00 починають щось кидати на пол (ламінат) дитина в них менша 6 років бігає, пригає і це продовжується до 23:30 години. Діти в мене лягають о 21:40-22:00 годині і від тієї біганини діти просинаються . Невже закони не діють зовсім? Вони положили ламінат та ще й без шумоізоляції , що настільки все чутно що це якийсь жах. Мені рано вставати, вони ж сплять до 10:00 , тому що нігде не працюють і дитина ще не в школі . Куди звертатися? Діти це не відговорка, тим паче в 6 років вже все розуміють

Людмила
2 років тому

Доброго дня,чи можна вплинути на ресторан ,якщо музика вдень волає дуже гучно,робила заміри в себе в дворі було до 60 децибел.Приватний сектор

Ольга
1 рік тому

Якщо сусід зверху пилососить в 6:40 ранку це нормально,на зауваження не реагує далі робить,щоранку так,що робити?

Iryna
1 рік тому

Добрий день!
У мене дитина 8 років, навчається у музичній школі, грає на фортепіано і трубі кожного дня до 1.5год. Нашій сусідці це не подобається.
Постійно жаліється шо голосно, що вона не може це слухати, що в неї голова квадратна від нашої музики, окрім претензії що дитина голосно говорить, голосно бігає. Музикою займаємося в період з 16.00 по 19.00 не пізніше.
Скажіть будь ласка чи є якісь порушення з нашої сторони?

Олександр
1 рік тому

Добрий день. Таке питання, перед нашим домом, у дворі тихого району двоповерхівок, стоїть металевий гараж метрів десь 20 від вікон, в вечері десь після 18 ти годин, а інколи у вихідні, стає автівка 99-ка, відчіняються всі двері і гучно оре музика яка навіть перебиває телевізор в помешканні, на прохання зробити тихіше, відповідь одна, що він знаходиться біля свого гаражу, години через 2…3 заїзд в гараж с перегазовкою стриляючим прямотоком. Як його присмиріти, цевілізованно, бо терпець вже закінчився.

Оля
1 рік тому

Грають у футбол вночі 3 ночі,іноді о 5-6 ранку. Стадіон навпроти будинку, чи мають право? Особливо зараз і на який закон опиратися?

Квтерина
4 місяці тому

Треба жити в селі) Тоді і сусіди не будуть скаржитись) І то не факт. Вчора сусіди косили траву бензокосаркою з 6 ранку)) І кажуть що то ще пізно,буває і о 4 ранку)))

Останнє редагування 4 місяці тому від Квтерина
Оксана
3 місяці тому

Доброго дня,до якої години можна шуміти в чесному секторі до22 чи до 23 години

Fedir
3 місяці тому

Не зрозуміло де саме має робитися вимірювання гучності звуку. В квартирі у того хто шумить, Чи в квартире того хто скаржиться?


Новини

Відео

Аналітика