На всіх без виключення громадян покладається обов’язок дотримуватися встановлених санітарними правилами норми допустимого шуму і звучання. Також ці правила поширюються на підприємства, установи, організації, державні та місцеві органи влади. Детально про обмеження йдеться у статті 24 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“.
Ці норми доречно згадати саме зараз, коли дехто гучно відмічає Новий рік і Різдво, запускаючи феєрверки та петарди. Обмеження щодо їх використання також містяться у законі.
Закон чітко визначає, з якої та до якої години можна шуміти в квартирі, а коли – категорично заборонено. Окремі правила прописані для будніх, святкових та вихідних днів. Час, коли забороняється шуміти у будь-який день, – це період від 10 години вечора до 8 години ранку.
В нічний час забороняється:
- гучний спів і гучний крик;
- використання феєрверків, салютів, апаратури, яка відтворює звук (колонки з музикою, аудіоплеєри та інше);
- використання побутових речей, що видають шум. Якщо це побутові речі для ремонту, то їх використання забороняється не з 10 години вечора, а з 9, і також триває до 8 ранку.
Крім того, в Україні закон забороняє проводити шумні ремонтні роботи по неробочим і святковим дням протягом будь-якого часу доби. Але ж ця заборона не діє, якщо заздалегідь отримано дозвіл всіх сусідів на тимчасове порушення режиму тиші.
Тож ми з’ясували, з котрої години та до скількох можна шуміти, а коли це заборонено. Втім є певні виключення.
Іноді шуміти можна
У законі передбачені виключення, коли шуміти все ж таки можна. Заборона на перевищення встановленого рівня шуму не поширюється у таких випадках:
- потрібно надати екстрену медичну допомогу;
- необхідність попередити злочин;
- виникла надзвичайна ситуація (наприклад аварія, пожежа, потоп, впало дерево на будинок тощо);
- місцева влада надала дозвіл на проведення салютів, феєрверків в заборонений час;
- проведення масових заходів, мітингів, демонстрацій, якщо про це своєчасно повідомлені органи місцевого самоврядування;
- коли шум відбувається в закритому приміщенні і його не чутно жителям прилеглих квартир;
- якщо шум спричиняють механізми, що потрібні для забезпечення життєдіяльності житлових і громадських будівель, але за умови прийняття заходів щодо мінімізації проникнення шуму в прилеглі приміщення.
Ліміти на шум та сприймання децибел
Наказом Міністерства охорони здоров’я № 463, виданому у 2019 році, визначені загальні норми допустимої гучності. Вони використовуються для оцінки рівня шуму в житлових приміщеннях. Згідно з цими нормам, рівень шуму не повинен перевищувати:
- вдень 55 дБ, вночі 45 дБ – в квартирах і житлових будинках, пансіонатах, інтернатах і спальнях дитсадків;
- вдень 60 дБ, вночі 50 дБ – для готелів і гуртожитків;
- вдень до 70 дБ, вночі до 60 дБ – на прилеглих до житлових будинків територіях;
- 60 дБ – на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл та ін. навчальних закладів;
- 70 дБ – в залах кафе і ресторанів;
- 75 дБ – в торгових залах або в пасажирських залах аеропортів і вокзалів.
Для оцінювання всіх цих децибел на слух є зручні порівняння: рівень звуку 20 дБ – це шепіт і цокання настінного годинника; 35-40 дБ – звук звичайної розмови; 50-60 дБ – звук голосної розмови, який чітко чутно стороннім, 90-100 дБ – шум потягу метро.
Для того, щоб виміряти рівень шуму приладом, можна звернутися в місцеве управління Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужби). За допомогою приладу-шумоміру фахівці з’ясують, чи не перевищено норми допустимого шуму. Також за сучасних умов можна використати відповідний додаток у смартфоні.
Як та куди скаржитися на галасливих сусідів
Перед усім варто спробувати мирним шляхом вирішити питання тиші. А якщо не допомагає, можна звертатися в поліцію. Є два варіанти такого звернення:
- Усне звернення в поліцію. Бува що на вимогу відреагувати на шум сусідів в денний час, скаржники отримають відмову на підставі того, що вдень шуміти можна. У такій ситуації необхідно звертатися до управління Держпродспоживслужби, яка складає відповідний акт про перевищення встановленого санітарними нормами рівня шуму.
- Письмове звернення в поліцію. Для цього потрібно зібрати докази порушення перевищення сусідами допустимого рівня шуму (це може бути аудіозапис або колективна скарга мешканців усіх прилеглих квартир) і направити заяву з доказами на адресу поліції.
Також можна замовити екологічну експертизу. Її проведення є ефективним тоді, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання від магазину чи кафе, вбудованого у житловий будинок). За допомогою такої експертизи можна виміряти точний рівень шуму та вібрації.
Важливо! Протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів – найкращий і надійний доказ порушення перевищення допустимих норм шуму. Цей державний орган уповноважений стежити за дотриманням всіх санітарних норм, в тому числі і норм допустимого шуму.
Покарання для шумних сусідів
До порушників громадського порядку, органами поліції або судом можуть бути застосовані покарання, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 182). Зокрема, якщо сусіди шумлять вночі, не дотримуючись норм, з якого часу та до котрої години можна шуміти, вони можуть отримати попередження, або сплатити штраф в розмірі від 85 до 255 гривень.
Якщо сусідом-порушником є підприємець або фірма, організація, підприємство, компанія, то розмір штрафу за перше порушення складає від 255 до 510 гривень; за повторне порушення протягом одного року – від 850 до 2550 гривень з конфіскацією предмета порушення.
Світлана Денисенко, “Донеччина. ЗмІнИ”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Прегелянути коментарі (26)
Сусід робить ремонт ігноруючи всі правила,на протязі 2 років,ми живемо в16 поверховому будинку, ремонт на 13 поверху,я живу на11 ,я стара жінка і я хочу спокою, мене 2 рази затоплювали,ніхто і копійки не дав(сиділа неділю без світла,за власні кошти зробила,поміняла всю електрику)а тепер я не знаю,що там відбувається.Починаючи з 8 у вихідні з9ранкуі до смеркання,по скаргам сусідів там виносять стелі,у нас 16поверховий будинок,у якому вже є тріщина . Адреса будинку Чорнобильська 14 м.Київ
Ми збираємо шафу на балкон в суботу, так як в інші дні працюємо до 20.00. Сусіди лякають поліцією. Чи насправі ми порушуємо закон?
Ні
В українській мові є слово прилад, прiбор це росіянською.
Дякуємо
Таке питання , включаємо музику в себе біля подвір'я, сусідка постійно скаржиться , що їй голосно, гучність звуку як потяг поїзду, погрожує поліцією, які ми маємо права?
Доброго дня, знімаємо квартиру на 6 поверсі, живемо у двох з дитині 3 роки,він як, і всі діти в цім віці, бігає стрибає, максимум 15-20 хв може посидіти позайматися, сосідка приходить другий раз за тиждень то в 17:00 другий раз у 19:00 щоб ми не шуміли, хоча у нас зверху також сосідська дитина шумить, бігає вони римонт роблять, але я не бігаю не скаржусь, бо розумію що таке дитина, і ремонт потрібно робити колись, якщо працюєш цілий день.Чи порушую я якось, закон тим що дитина бігає, стрибає, сміється до 22:00 години?
Згідно закону, Ви нічого не порушуєте
Сусідка найняла робітників щоб порубали дрова.
Вони так це роблять що в мене будинок трясеться як від землетрусу, і почалось це о 6 ранку. Це порушення?
До скількох можна грати на фортепіано?
Як на особовому досвіді, все залежить від того, наскільки великі шанувальники музики живуть за стінкою и наскільки красиво грають на ф-но )
а так, якщо тихесенько, до 22-х можна й пограти
Перший поверх , колодязний двір. Сусіди неодноразово після 22 сидять у дворі, гучно розмовляють, сміються. Ширина двору може 20 метрів, я у себе вдома все чую. Вони кажуть що до 23 години мають право шуміти, а я неадекватна, ображають нецензурною лайкою. Викликала патрульну поліцію, поліцейські сказали, що тихо має бути лише після комендантської години (23). Хто прав?
В жодному законі України чітко не прописано з якої години не можна шуміти і хто та якими приладами в ночі має зафіксувати шум))).НЕ ПУДРІТЬ ЛЮДЯМ МІЗКИ!!! ВСЕ ЩО ВИ ОТРИМАЄТЕ ЦЕ МАТЮКИ В СВОЮ СТОРОНУ ...
Стесняюсь заметить, но вот вам цитата из статьи 24 ЗУ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" :
У нічний час, із двадцять другої до восьмої години на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.
Проведення на захищених об'єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово. Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.
Доброї ночі. В мене сусіди зверху, можна сказати що знущаються тому що, знати про те що у мене дитина 1.7 років і 8 років. Рівно о 22:00 починають щось кидати на пол (ламінат) дитина в них менша 6 років бігає, пригає і це продовжується до 23:30 години. Діти в мене лягають о 21:40-22:00 годині і від тієї біганини діти просинаються . Невже закони не діють зовсім? Вони положили ламінат та ще й без шумоізоляції , що настільки все чутно що це якийсь жах. Мені рано вставати, вони ж сплять до 10:00 , тому що нігде не працюють і дитина ще не в школі . Куди звертатися? Діти це не відговорка, тим паче в 6 років вже все розуміють
Ви прям описали моїх сусідів. Тільки їхні діти можуть і до 2 ночі бігати. Як можна вплинути на сусідів, діти яких бігають по квартирі до 2 ночі? Викликати поліцію чи вже звертатись служби, які займаються дітьми?
Дуже хочется отримати відповідь на дане питання, бо ситуація схожа і потрібно розуміти, що з цим по закону можна зробити?
У мене мала дитина 1 рік, і мої сусіди з верху теж знущаються, ранок у них починаеться о 4 ранку, мало того що там живе бабуся хвора на голову так ще й пара з дитиною які пьють кожного дня, о 4 ранку вмикаеться телевізор дуже гучно прямо надо спальнею дитини і дитина прокидаеться їх же дитина якій 7 років по вечорам постийно плаче бо його бьють, волае просто істерикою( вже не одноразово намагалися достучатися до них але без толку) не відкривають, у ночі з 12ти починаеться якийсь капець, пересування меблів все торохтить постійно шось падае, а коли моя дитина ненароком ударить по батареї то гупають мені у стелю, уже не знаю що робити і так на протязі року кожного для