Що робити, коли інтереси влади конфліктують

Держслужбовці зобов’язані виявляти конфлікт інтересів між своїми обов’язками та приватними інтересами і робити все, щоб позбутись протирічь. Однак, якщо в них це не виходить, громадяни можуть допомогти

Як можуть конфліктувати інтереси

Конфлікт інтересів – це ситуація, коли посадовець має особисту зацікавленість при виконанні своїх обов’язків і це може привезти до прийняття неправомірних рішень, тобто – корупційних діянь. Особиста зацікавленість може бути пов’язана з родичами чи близькими. Закон ретельно виписує, хто такі «близькі особи», починаючи від всіх родичів до осіб, з ким посадова особа  проживає та має обов’язки сімейного характеру.

Саме тому закон обмежує спільну роботу близьких осіб. Є цілий список посадовців, які не можуть підпорядковуватись або мати у своєму підпорядкуванні близьких та рідних. Починаючи з Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради та інших керівників центральної влади та часто їх заступників, до держслужбовців та посадовців місцевого самоврядування, суддів, прокурорів, Збройних Сил, ДБР, СБУ, поліцейських.

В Законі «Про запобігання корупції» згадані два різновиди конфлікту інтересів. При потенційному посадовець має зіткнення приватного інтересу у сфері виконання службових обов’язків. Такий інтерес може вплинути на рішення – вони не будуть об’єктивні та неупереджені. Чиновник може вчинити, а може і не вчинити протиправні дії на роботі з огляду на свої приватні інтереси. Наприклад, якщо син головного лікаря працює в одній лікарні з батьком, потенційно в батька є спокуса надавати синові якісь переваги по роботі.

Якщо це станеться, наприклад, батько назначить сина на посаду, то відбудеться вже реальний конфлікт інтересів. Навіть якщо син об’єктивно заслуговує на підвищення.

Конфлікт інтересів існує навіть у випадку, коли рішення чиновника законні і неупереджені, але приватний інтерес все ж є. Оскільки втрачається суспільна довіра до такого чиновника та загалом органу влади. Якщо ж посадовець приховує наявність приватного інтересу – це привід для службового розгляду.

Цікаво, що обмеження спільної роботи близьких осіб не поширюються на посадовців, що працюють у сільській місцевості та гірських населених пунктах. Мабуть тому, що там нема куди подітись від родичів.

Де шукати конфлікт інтересів

Найчастіше протиріччя між роботою й особистим зустрічаються серед рішень про використання державних коштів. Наприклад, коли посадовець приймає рішення щодо розподілу державних коштів на користь компанії родича.

Приватні інтереси чиновника можуть заважати об’єктивному виконанню обов’язків в таких сферах:

  • державні закупівлі робіт або товарів;
  • державний контроль і нагляд;
  • розподіл земельних ділянок, грошей з бюджету, різних привілеїв;
  • продаж власності держави;
  • укладення договорів оренди комунальної чи державної землі;
  • видача дозволів на роботи, або ліцензування діяльності,
  • видача висновків державної експертизи тощо.

Однією з найбільш типових конфліктних ситуацій експерти називають, коли посадовець є членом державної конкурсної комісії, а близька йому особа бере участь у конкурсі на посаду в цей орган. Не рідкість і така ситуація, коли службова особа контролює комерційну організацію, в якій працює її родич. Або посадовець перевіряє організацію, цінними паперами якої володіє його рідня, або й він сам. Варіантів схожих ситуацій безліч.

Самі посадовці зобов’язані робити все, щоб не приймати рішень в умовах конфлікту інтересів. Вони мають негайно позбутись приватного інтересу (наприклад, продати цінні папери або бізнес), відмовитись від конфліктних дій та рішень, про небезпеку конфлікту повідомляти керівника або колегіальний орган. В результаті, посадовця мають усунути від прийняття рішення або виконання певного завдання; проконтролювати, обмежити доступ до інформації, переглянути його службові повноваження, перевести на іншу посаду, а то й звільнити з роботи, якщо іншими способами конфлікт неможливо усунути.

Покарання за «проштовхування» приватних інтересів

Якщо держслужбовець вчасно не повідомить про наявність у нього реального конфлікту інтересів або «не помітить» протиріччя і прийме рішення на користь родича, платитиме штраф до 6800 гривень.

Повторний «гріх» протягом року подвоює штрафні санкції та веде до позбавлення на рік права обіймати певні посади. Якщо умисні дії посадовця з метою одержання неправомірної вигоди істотно нашкодили інтересам держави чи окремих громадян або спричинили тяжкі наслідки, винуватець може опиниться за гратами на шість років.

Якщо чиновник не помічає конфлікту своїх інтересів, громадяни можуть йому допомогти. По-перше звернутись до його начальника, а якщо він не має безпосереднього керівництва, то до колегіального органу і описати ситуацію, якою ви вважаєте конфліктною.

Головним органом, що опікується такими справами є Національне агентство з запобігання корупції (НАЗК). Сюди можна звертатись не тільки з конкретною скаргою, а і за поясненням, якщо у вас є сумнів, чи описана вами ситуація містить конфлікт інтересів. Саме Національне агентство має повноваження надавати роз’яснення з цих питань та повинно реагувати на повідомлення щодо протирічь між особистим життям чиновника та його службовими обов’язками.

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies