Що ще треба знати про інклюзію

Коли потрапляєш до країн ЄС, приходять такі думки, що там набагато більше людей з інвалідністю, ніж в Україні. Насправді, причина того, що на вулицях, у магазинах, у музеях та в інших установах або в будь-якому виді транспорту просто до неможливості – доступне середовище. Воно дозволяє людям з інвалідністю не тільки виходити за межі свого житла, але й отримувати освіту чи знаходити роботу.

З майже трьох млн. українців з обмеженими можливостями працевлаштовані не більше 14%.  У Великобританії, наприклад, активне трудове життя ведуть 40%.  Це майже кожен п’ятий з усіх працюючих британців. Десь в Україні можна побачити таке співвідношення в якомусь колективі?

На щастя, останнім часом доля людей з інвалідністю в Україні стає  все більше у зоні уваги влади та суспільства. Життя цих людей це не тільки особисті трагедії чи перемоги. Це втрата чи перемога держав та людства. Бо історія знає багато прикладів, коли значний внесок в їх розвиток робили саме люди з інвалідністю.

Один з них з давніх-давен займає почесне місце в історії важливої науки – математики. Ім’я цієї людини Піфагор. Це давньогрецький філософ, релігійний та політичний діяч. Геродот називав його «найбільшим еллінським мудрецем». Піфагору належать неоціненні роботи з геометрії, теорії чисел,  астрономії, а також визначення  основних музичних інтервалів, залежність звука безпосередньо від довжини струни. Він вперше ввів у науковий обіг термін «філософія», заснув в Італії свою школу. Відкриття Піфагора залишаються важливими для сучасної науки.

Піфагор часто втрачав свідомість, бо хворів на епілепсію.

Система  писемності  для  сліпих – це букви у вигляді різноманітних комбінацій з шести  крапок, проколотих зі зворотного боку аркуша цупкого паперу. Завдяки винаходу багато людей з вадами зору змогли мати доступ до книг та навчання, що змінювало життя. Автор винаходу Луї   Брайль – французький  педагог. У віці лише 20 років він повідомив в пресі про свою систему  писемності  для  сліпих. В 10 років Брайль отримав першу стипендію Національного інституту для незрячої молоді у Парижі, бо втратив зір ще в 3 роки.

В переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України є ім’я Лесі Українки.

Вона писала твори в різноманітних жанрах – лірика, поезія, драма, епос, проза, публіцистика. Її блискучі твори вивели українську літературу на широку арену світової літератури. Реалізувала себе не тільки як письменниця, але й перекладачка, бо мала феноменальні здібності до мов. Громадсько-культурна  діячка та музикант це теж про неї. Значення творчості Лесі Українки називають винятково значним, таким, що збагатило вітчизняну культуру та відіграло велику роль у світовій.  Зробила неоцінений внесок в українську фольклористику. Окрім знання близько 500 народних пісень та написання робіт з фольклористики,  разом з чоловіком розпочала записувати народні українські пісні на фонограф. Вони були перші, хто це зробив.

Разом з тим, письменниця все своє недовге життя провела з сильними болями, бо з раннього дитинства хворіла на туберкульоз кісток.

Ім’я Альберта  Ейнштейна занесено в список основоположників сучасної фізики. Фізик-теоретик, автор  теорії відносності, який зробив значний внесок у створення квантової механіки,  розвиток статистичної фізики і космології.  Рік, коли світ побачив три його відомі наукові статті, назвали «роком див».  Роботи поклали початок нової наукової революції. Ейнштейн не міг вчитися, як  більшість його однолітків, бо страждав на дислексію – часткове порушення процесу читання текстів.

Людиною легендою називають  Рея Чарльза. Великий Френк Сінатра саме про нього сказав “це єдиний справжній геній в шоу – бізнесі”. Цей американський музикант – автор  понад 70 студійних альбомів, один з найвідоміших у світі виконавців. Його нагороджено 12 преміями “Греммі”. Рей Чарльз потрапив до Зали слави рок-н-ролу, його записи були включені до Бібліотеки Конгресу США. У “Списку Безсмертних”, в який занесено 100 найкращих артистів усіх часів, він займає місце під номером 10.  Чарльз повністю осліп у семирічному віці.

Скільки таких піфагорів та брайлів так і не змогли вийти з чотирьох стін в нашій країні? Скільки не змогли ходити до дитсадочків, навчатись у школі та в інших навчальних закладах? Саме інклюзія дає можливість дітям з інвалідністю отримувати освіту з іншими однолітками, дозволяє реально включатись людям з інвалідністю в активне суспільне життя.

Інклюзія допомагає повністю реалізувати свій потенціал, принести користь суспільству. Кожна людина має право бути повноцінним членом суспільства, відчувати свою користь, важливість та затребуваність. Включаючи людей з особливими потребами, починаючи з дитинства.

Важливий момент в інклюзії – фактор соціалізації, який є вагомим етапом становлення особистості дитини. При цьому соціалізуються всі учасники процесу: усуваються стереотипи та упередження по відношенню до дітей з особливими освітніми потребами, їх партнери мають змогу навчатися проявляти співчуття і турботу. А допомагаючи більш фізично слабкому та вразливому, звичайна дитина вчиться чи не найголовнішому у житті: як стати справжньою людиною.


Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies