Вперше в історії українського підприємництва до Львова приїхало майже 70 малих та середніх підприємств із Донецької та Луганської областей. Масштабна бізнес-виставка «Схід-Експо 2018» відбулась у приміщенні стадіону «Арена Львів» 1-2 листопада. Впродовж двох днів львів’яни та гості міста мали можливість знайти ділових партнерів, відвідати тематичні майстер-класи та розвінчати міф про занепад бізнесу на сході країни.
Захід, який є частиною XVIII Міжнародного економічного форуму, організувала Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН) за фінансової підтримки Посольства США в Україні, урядів Польщі та Японії.
«На виставку у Львові ми привезли понад 70 бізнесів із Донецької і Луганської областей для того, щоб показати, що попри те, що східна Україна уражена конфліктом, цей регіон демонструє неймовірну стійкість, таланти та інновації. Економічне відновлення триває, і для східної України відкривається чимало можливостей для розвитку торгівлі й економічної співпраці», – сказала Оснат Лубрані, Координаторка системи ООН в Україні, Координаторка з гуманітарних питань, Постійна представниця ПРООН в Україні.
Усі учасники «Схід-Експо» мали можливість відвідати панельні дискусії XVIII Міжнародного економічного форуму, який є найважливішою подією року в економічному житті західної частини України. Понад 20 бізнесів зі східних областей знайшли потенційних партнерів із заходу країни завдяки зустрічам у форматі бізнес для бізнесу, організованим Львівською обласною торгово-промисловою палатою в рамках цієї виставки. На тематичних тренінгах «Схід-Експо 2018» підприємці дізналися про ведення маркетингової кампанії, залучення коштів через краудфандинг та рішення бізнес-кейсів від провідних українських експертів.
«Ми очікуємо дуже позитивних результатів від «Схід-Експо 2018», адже ідея цієї виставки – не лише в тому, щоб зацікавити нових клієнтів чи потенційних партнерів, а ще й можливість презентувати свій бізнес за межами Донецької та Луганської областей і встановити нові партнерства по всій Україні та за її межами», – додала пані Лубрані.
Підприємці, які взяли участь у виставці, вражали різноманіттям своїх бізнесів, ідей та історій успіху. Наприклад, шлях компанії «Farm 3D» (виробництво трьохвимірної поліграфії) розпочався з того, що майбутній співвласник компанії Богдан Тристан самотужки збирав принтери. Згодом хобі чоловіка перетворилося на інноваційний перспективний бізнес. Сьогодні Богдан разом із партнерами Дмитром та Юлією Гаковими створюють сувенірну продукцію, 3D-принтери, навчають підлітків 3D-дизайну, але їхня найбільша гордість – виробництво індивідуальних протезів та спеціального взуття для дітей з інвалідністю.
Кондитерська фабрика «Valencia» не лише частує українців солодощами вже вісім років, а й створила чимало робочих місць у Слов’янську. 73 працівники компанії щодня готують тістечка, печиво та інші смаколики.
Власник компанії «Mega Drone» Валерій Євтушенко започаткував бізнес у Донецьку, але через конфлікт переїхав до Львова. Тут він зібрав нову команду, зараз у колективі семеро співробітників. Основні клієнти компанії – агросфера. Дрони, які виготовляє компанія, можуть за дві години облетіти 1000 гектарів і оперативно скласти точну карту.
Участь у заході взяв також справжній «мастодонт» бізнесу – завод «Донмет», який працює на ринку вже 28 років і продає свою продукцію у 14 країни світу. За цей час власникам заводу вдалося знайти понад 400 торговельних партнерів по всьому світу та понад 20 000 клієнтів.
Створення соляних печер, виробництво жіночого одягу й керамічні вироби, товари ручної роботи, поліграфічні компанії, пасіки, цілі династії та сімейні бізнеси – всі вони є душею малого та середнього бізнесу східної України.
Інформацію про всіх учасників бізнес-виставки і ще понад 250 мікро-, малих та середніх підприємств із Донеччини та Луганщини зібрано в онлайн-каталозі на сайті «Схід-Експо 2018». Майже 70% компаній, представлених на виставці, вже брали участь у «Схід-Експо» у 2017 році, а 20% отримували гранти на розвиток бізнесу від ПРООН.
Починаючи з 2015 року, ПРООН за підтримки міжнародних партнерів надає гранти на започаткування або розвиток власної справи. За цей час підтримку отримали майже 650 бізнесів і було створено понад 3 000 робочих місць у постраждалих від конфлікту Донецькій, Луганській та інших областях України.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!