«Схід та Захід разом»: як у Званівській ОТГ зберігають свою історію

Музейна кімната з такою назвою у громаді з’явилася цього року. До її створення та облаштування активно долучилися місцеві. Вони надавали експонати, а також ремонтували приміщення у сільському будинку культури, де нині й розташовується експозиція.

Пам’ятний знак на спомин у центрі Званівки сповіщає, що 340 родин внаслідок польсько-радянського обміну ділянками територій 1951 року переселили з села Ліскувате колишньої Дрогобицької області, що нині є територією Польщі, на Донеччину.

Серед сіл області, які стали новою домівкою, були Званівка, Роздолівка та Верхньокам’янське. Також примусово переселяли до Херсонської, Одеської та Миколаївської областей, а от саму Дрогобицьку область 1959 включили до складу Львівської.

У сільському будинку культури Званівки відтворили побут як переселенців, так і місцевого населення, створивши музейну кімнату «Схід та Захід разом».

«По дві, по три родини жили разом із місцевими мешканцями. Саме з того моменту, я би сказала, відбулося єднання сходу і заходу. До речі, у нас презентація більше до Бойківщини, адже ті переселенці, які проживають зараз і несли з собою культуру, – більше бойки. Хоча дехто говорить, що є лемківська культура, але більше презентується, як бойківська. Тут предмети побуту, якими користувалися щодня: для замішування тіста, граблі для збирання сіна; їхнє дозвілля: вишивання. Є швейна машинка, їй понад 100 років і вона привезена з Німеччини. Не лише одне село приймало участь, а ми збирали предмети побуту, фото у мешканців усієї нашої громади», – розповідає начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Званівської сільської ради Віта Жуганова.

Усе це розміщується у двох інсталяціях хат, завдяки яким можна побачити, як відрізнявся побут мешканців заходу та сходу. У цій музейні кімнаті до карантину проходили своєрідні заняття з народознавства для дітей Званівської громади.

«Якби там не було, але людина вважається тоді культурною, коли знає свою історію. В першу чергу без історії не може бути майбутнього. І саме тоді, коли діти будуть цінувати, знати і поважати, отоді вони нестимуть культуру в маси. Тоді вони будуть презентувати себе, свою громаду»,  – зазначає Віта Жуганова.

Збирали експонати для музейної кімнати «Схід та Захід разом» рік, а відкрили у січні цього року, коли проводили місцевий фестиваль вертепів «Різдвяний передзвін».

«Ті мешканці, хто приходив, виявляли ініціативу: «А у мене є ще речі. Можна я принесу?» І таким чином у нас накопичується. Звісно є й такі, які потребують спеціальної обробки задля того, щоб зберегти їхній вигляд. Дуже багато фото. Ми хочемо попрацювати зі стендами, які будуть розміщені на стіні. Вони презентуватимуть цілі родини, які поприїжджали сюди, адже дуже багато сімей багатодітні: п’ять, шість, сім дітей. Звісно породичалися вони не тільки зі своїми, той, хто переїхав, а й з місцевими мешканцями. Хочеться, щоб історія зберіглася не тільки про переселенців, а взагалі цієї ОТГ», – каже Віта Жуганова.

За словами голови Званівської ОТГ Олександра Білицького, гроші на створення музейної кімнати виграли завдяки участі в конкурсі від райдержадміністрації. А от власний внесок мешканців громади не лише в експонатах, а й в тому, що вони усі внутрішні роботи виконували самі.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies