«Школа відновлення громад» готує муніципальних менеджерів для відбудови України після війни

147373
коментарі відсутні

«Школа відновлення громад» готує муніципальних менеджерів для відбудови України після війни

Нині експерти різних напрямків говорять – на місці того, що зруйнував ворог, треба одразу думати, що будувати у майбутньому. Тобто вже зараз потрібно починати шукати можливості, інструменти та планувати відбудову вже сьогодні, навіть попри ті виклики, які є на цей час. Саме тому представники 37 громад з 14 областей пройшли відбір та почали навчання у «Школі відновлення громад». Головною метою Школи є напрацювання стратегій, планування та пошук ресурсів, необхідних для ефективної повоєнної відбудови, залучення міжнародної допомоги та координації між державними та недержавними структурами. Школа заснована «Асоціацією міст України» та ГО «Mariupol Reborn». Проєкт має на меті підготовку муніципальних менеджерів для періоду відновлення.

Руйнування на мільярди доларів

Серед учасників проєкту є громади з Луганщини: Гірська, Рубіжанська, Сіверськодонецька та Старобільська, а також одна з Донеччини – Бахмутська. Всі ці громади зазнали страшних руйнувань, а деякі населені пункти взагалі стерті з лиця землі.  

Станом на січень 2024 року загальна сума збитків, завдана інфраструктурі України внаслідок розв’язаної росією війни, зросла до майже 155 млрд дол. Це оцінка прямих фізичних пошкоджень здійснена аналітичною командою Київської школи економіки (KSE) спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, Міністерством охорони здоров’я, Міністерством економіки та у співпраці з іншими профільними міністерствами та Національним банком України.

Війна триває, а значить, зростає загальна сума збитків, що пов’язана зі збільшенням пошкоджених та зруйнованих об’єктів інфраструктури, житлового фонду, промисловості, енергетики, сфер освіти та охорони здоров’я. 

«Школа відновлення громад» готує муніципальних менеджерів для відбудови України після війни - Фото №1

Області, які зазнали найбільших руйнувань

Попри величезні масштаби руйнувань, чимало громад вже розпочинають роботи з відновлення. Але це вимагає якісної підготовки до етапу відбудови і найперше підготовки фахівців та планування. Враховуючи ці виклики, «Школа відновлення громад» створила навчальну програму на основі практичного досвіду розробки першого в Україні комплексного плану відродження міста Маріуполь – «Mariupol Reborn».

Створення якісного менеджменту

Початку роботи «Школи відновлення громад» передував міжнародний форум «Створюючи завтра: повоєнна відбудова та відновлення громад», на якому презентували проєкт. У своєму виступі Маріупольський міський голова Вадим Бойченко, який очолює секцію з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад «Асоціації міст України», наголосив на важливості створення якісного менеджменту в процесі відбудови.

«Сьогодні наші виклики включають не лише відновлення інфраструктури, але й створення команд професійних менеджерів, здатних розробляти стратегії та проєкти відродження. Школа відновлення громад стане ключовою допомогою у цьому процесі. Вона спрямована на формування висококваліфікованих муніципальних команд, які будуть працювати над відбудовою країни після війни», – наголосив Бойченко.

«Школа відновлення громад» готує муніципальних менеджерів для відбудови України після війни - Фото №2

Маріупольський міський голова Вадим Бойченко

Також на форумі спікери наголосили на кількох ключових аспектах відновлення. Один із головних – ресурси для відбудови, які надаватимуть тим громадам, що мають чітке бачення своїх планів та стратегії розвитку. Також громади мають створювати умови, що стимулюватимуть людей повертатися та долучатися до процесу трансформації.

Навчання у Школі у розпалі

Освітня програма у «Школі відновлення громад» стартувала на початку жовтня цього року та закінчиться у березні 2025 року. На перший набір до Школи відібрали 37 громад з 14 областей України, всього 90 учасників.

Першу лекцію присвятили темі «Стратегічне управління в громаді». Її провів Андрій Длігач, експерт з багаторічним досвідом у консалтингу, маркетингу та стратегічному управлінні. Спікер наголосив на важливості активних дій з боку громад. За статистикою, 83% молоді віком від 18 до 35 років в Україні бажають виїхати за кордон через відсутність перспектив. Саме тому громади повинні стати рушійною силою змін – стимулювати бізнес, підтримувати культурний розвиток, забезпечувати якісні умови праці та конкурентну оплату.

«Школа відновлення громад» готує муніципальних менеджерів для відбудови України після війни - Фото №3

Перша лекція пройшла у форматі відеоконференції

Не менш змістовними були наступні лекції – «Нова ідентичність громад» від Олександра Стародубцева та «Основи стратегічного планування міст та громад» Олега Левченка. Після кожної відбувається жваве обговорення та практична робота учасників в групах. Іноді проводяться відкриті лекції, які анонсуються на фейсбук-сторінці Школи та на які може зареєструватися кожен бажаючий. Нещодавно говорили на тему «Світовий досвід відбудови міст після війн та руйнацій: кейси та рішення». Провів лекцію Метью Белл, архітектор і професор архітектури з Університету Меріленду, який спеціалізується на урбан-дизайні. Слухачі дізналися про досвід відновлення міст після руйнівних подій, а також про те, як цей досвід можна застосувати для розвитку українських громад. 

Досвід Європи та унікальність України

Архітектор та урбаніст з Нідерландів Фулко Трефферс наголосив на тому, що під час відбудови варто зважати на досвід Європи, але не копіювати його, а використовувати українську унікальну історію та контекст. Після повномасштабного вторгнення росії архітектор запропонував свою допомогу у відновлення нашої країни та став одним із засновників платформи «Ro3kvit», що об’єднала українські та міжнародні організації й фахівців. Одним з проєктів їхньої команди стала візія відбудови та відродження Маріуполя.

Особливістю роботи архітектора є те, що він розробляє рішення, як із невеликими інвестиціями максимально ефективно змінити публічний простір. Під час лекції слухачі разом із паном Фулко здійснили віртуальний тур містами Європи та на конкретних прикладах розібрали поширені помилки та вдалі рішення.

«Школа відновлення громад» готує муніципальних менеджерів для відбудови України після війни - Фото №4

Як змінюються європейські міста: урбаніст Фулко Трефферс поділився з українськими громадами моделями трансформації

Наочним прикладом вдалого відновлення та трансформації є Рурський регіон у Німеччині – колишній індустріальний центр, який зазнав значних руйнувань під час Другої світової війни, але зумів відновитися та перетворитися на науково-культурний осередок.

Рур, Донеччину та Луганщину об’єднує не лише промислове минуле, але й досвід масштабних руйнувань. Під час Другої світової війни міста Руру зазнали нищівних бомбардувань. Сьогодні схожу картину ми бачимо на сході України, де внаслідок бойових дій руйнування сягають 80, а то й 100%.

Після війни Рурський регіон відроджувався за чітким планом, усі заходи спрямовувалися на швидке повернення регіону до промислового виробництва і підвищення рівня життя населення. В результаті вже у 1950-х роках регіон відновив 70% довоєнного виробництва, а в 1960-х повністю відродив промисловість. Пізніше, через економічну нерентабельність та екологічні проблеми, у Рурському регіоні ухвалили стратегію диверсифікації економіки та перетворення старих заводів на культурні центри, музеї й дослідницькі інститути. Це дозволило залучити малий бізнес, стартапи та інвестиції, перетворивши регіон на один із лідерів екологічних та наукових ініціатив.

«Школа відновлення громад» готує муніципальних менеджерів для відбудови України після війни - Фото №5

Колишні промислові гіганти у Рурі перетворили на культурні та просвітницькі осередки

Громади – ключові у процесі відновлення

Війна, розв’язана росією, зруйнувала не тільки будівлі та інфраструктуру, але й економічні та соціальні зв’язки, що довгий час забезпечували стабільне життя багатьох громад. Ці масштабні проблеми потребують рішень на державному та світовому рівні. Водночас самі муніципальні команди вже зараз можуть і мають долучатися до важливих процесів відновлення. Поки що їм бракує професійних кадрів та експертних порад, але цю прогалину як раз і компенсує «Школа відновлення громад».

«Роль громад у процесі відновлення ключова, бо відбудова країни почнеться саме з громад. Ні з гори, ні з центру, а саме з тих основних осередків, у яких почне змінюватись світогляд, почне з’являтися бажання жити по-іншому, бути іншими та рухатись далі. Це важко зробити у великих масштабах, але в окремо взятій громаді – це точно може та має бути. У цьому проєкті я бачу дійсно зацікавлених та активних людей: 37 громад, які залучені, які готові діяти, бачу, як жителі різних міст готові долучатися, тому що вони теж усвідомлюють важливість процесу, який відбувається. І це надихає», – поділилася своєю думкою Олена Юзькова, координаторка освітньої програми «Школа відновлення громад».

Слухачі Школи позитивно відгукуються про навчання, яке допоможе підготувати менеджерів для відбудови – реальних спеціалістів на місцях, які знатимуть, що і в якому порядку потрібно робити, щоб повертати життя в деокуповані громади.

«Участь у даному проєкті для нас є дуже важливою. Будь-які війни, якими б вони не були, рано чи пізно закінчуються. Тому нам вже сьогодні потрібно планувати, як ми будемо розбудовувати та відновлювати наші громади. На жаль, Чугуївська громада дуже постраждала, у нас знищено три школи, дитячий садочок, пошкоджено багато інших освітніх закладів, котелень тощо. Ми маємо понад три тисячі заяв від мешканців про пошкоджене приватне майно. Але ми не стоїмо на місці, ремонтуємо об’єкти. Також стратегічно розробляємо План комплексного відновлення та План просторового розвитку. Навчання у «Школі відновлення громад» – це можливість отримати навички, які знадобляться не тільки для відбудови нашої громади, а й всієї України», – підкреслив Ігор Кащавцев, заступник міського голови Чугуївської міської ради, учасник проєкту «Школа відновлення громад».

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика