Школу «заміновано» – що робити вчителям, учням і батькам?
Повідомлення про замінування всіх шкіл у Слов’янську на Донеччині неабияк стривожило мешканців міста. Учбовий процес було припинено, що зруйнувало весь розпорядок дня не тільки дітям і вчителям, а також їхнім батькам. На щастя, повідомлення виявилося хибним, але нерви попсувало багатьом людям.
Хвиля подібних «мінувань» учбових закладів охопила майже всю Україну та ось докотилася до сходу країни. Як діяти в таких ситуаціях, чи існують інструкції для персоналу школи, чи готові працівники до всіляких несподіванок – про все це розпитали у директора краматорської школи № 16 Леоніда Шевченка.
«У нас існують чіткі інструкції на випадок будь-яких надзвичайних ситуацій. З ними ознайомлений весь шкільний персонал – від вчителів до технічних працівників. Кожен знає, що він повинен робити на своєму робочому місці. У разі надходження повідомлення про замінування, ми діємо за інструкцією, яка прописана на випадок пожежі у будівлі школи», – розповів Леонід Шевченко.
Якщо повідомлення про замінування надходить безпосередньо до школи, то про це одразу сповіщують поліцію та ДСНС. При цьому одночасно готують дітей до евакуації. Або навпаки – сигнал надходить від органів, тоді також проводять обов’язкову евакуацію.
«Процес виведення учнів зі школи чітко організований. Для кожного класу розроблений маршрут, схеми розміщено на видних місцях. Всі вчителі знають їх напам’ять. Технічний персонал також знає свої обов’язки – які двері відчинити, щоб всі безперешкодно та в короткий термін залишили будівлю», – додав директор ЗОШ № 16.
Для того, щоб процес проходив організовано, у школі щороку проводять навчання з евакуації. Це дозволяє дорослим напрацювати навички злагоджених дій у випадку надзвичайної ситуації, а дітям – розуміти, що не треба панікувати та боятись.
Що під час навчань, що під час реальної загрози, на вчителів покладено обов’язок постійно супроводжувати учнів. Вчитель повинен точно знати, скільки учнів є у класі та перевіряти цю кількість протягом всього часу, щоб з переляку жодна дитина нікуди не сховалася та не загубилася. При цьому дорослі мають зберігати спокій та заспокоювати учнів. При виході з будівлі кожен вчитель доповідає керівнику школи про кількість евакуйованих.
Коли всі діти виведені зі школи, вчителі сповіщують батьків учнів про надзвичайну подію. Зараз це можна швидко та зручно зробити через соцмережі, які використовуються для спілкування вчителів з батьками.
«Сповістивши батьків, ми дозволяємо старшим дітям йти додому, а щодо молодших – вчитель залишається разом з ними, поки їх не забере хтось з дорослих. Тому батькам, які вдень працюють, я раджу мати на такий випадок когось з родичів або знайомих, хто живе поруч зі школою та може прийти за дитиною. Бо це, як-ніяк, стрес для малечі, тож краще бути з кимось зі своїх, ніж залишатися зі вчителькою на шкільному подвір’ї», – зауважив Леонід Шевченко.
Також з дітьми варто відверто розмовляти про подібні випадки. Розповідати, що повідомлення про мінування шкіл, які охопили всю країну, скоріше за все злий жарт, і насправді не несуть реальної загрози. Але на кожне таке повідомлення має бути реакція – швидка евакуація та перевірка всієї будівлі на наявність вибухівки. Діти мають усвідомити, що це вимушені заходи, і що згодом все повернеться у звичайне русло.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!