Швачки з Донеччини відновили бізнес у Полтаві та зацікавили своїм одягом відому українську співачку

Треба не тільки вірити в успіх і мати величезне бажання, але й діяти! Діяти зараз! За таким принципом живуть та працюють майстрині з Добропілля Донецької області Вікторія Калініна та Олена Штагер, які через війну змушені були перебратися до Полтави. Тут, у незнайомому місті, дівчата відновили свій бізнес – пошив одягу під брендом «Leliy» з авторською вишивкою.

Переселенкам довелося подолати неабиякі труднощі, щоб розпочати виробництво та зацікавити своїми виробами нових клієнтів. Утім прихильність однієї жінки вони завоювали з першої спроби – відома українська співачка Наталка Могилевська прийняла у подарунок світшот «Leliy» та покрасувалася в ньому, розмістивши фото на своїй сторінці у фейсбуці.

Від хобі до бізнесу

Вікторія Калініна вже вдруге рятується від війни. У 2014 році родина з двома дітьми була вимушена перебратися з Макіївки до Добропілля. На той час старшій дочці було два з половиною роки, а молодшому хлопчику – всього один місяць. Вікторія розповідає, що коли приїхали до мами, то думала перечекати тиждень-два та й повернутися додому. Втім залишилися на вісім років.

У Добропіллі Вікторія познайомилася з Оленою Штагер. Обидві непосидючі, активні, вони познайомилися під час реалізації спільних соціальних проєктів – робили у дворі дитячий майданчик. Згодом започаткували ще декілька громадських ініціатив. Коли подружилися, то з’ясувалося, що мають спільні інтереси. Вікторія любить шити, а Олена – вишивати.

Вікторія Калініна, майстриня з пошиття одягу

Для обох це було скоріш захопленням, однак дівчата вирішили розпочати спільну справу. Для вдалого старту написали декілька проєктів, отримали гранти від міжнародних організацій на підтримку малого бізнесу. Двічі брали участь в обласній програмі «Український донецький куркуль». На грантові кошти придбали декілька швейних та вишивальних машин, розхідні матеріали та орендували приміщення. Так у Добропіллі з’явилася швейно-вишивальна студія «Lyupin».

«Спочатку ми виконували індивідуальні замовлення з ремонту та шиття одягу. Потім було велике замовлення від школи на виготовлення формених жилетів з вишитими логотипами для учнів 1-4 класів, а також блуз і спідниць для вчителів. Роботи було так багато, а строки такі обмежені, що нам довелося взяти двох помічниць. Також ми відшивали форму для робітників готельно-ресторанного бізнесу, спортивні купальники для команди синхронного плавання. Ми відразу взяли стрімкий старт, але темпи роботи довелося знизити через карантин. Цей час ми використали на розробку власних авторських колекцій одягу», – розповіла Вікторія.

Війна зруйнувала плани, але не вбила мрії

Ще до початку великої війни Олена Штагер задумала створити окремий бренд з пошиття світшотів з вишитим тризубом у вигляді квіткового орнаменту.

«Мені давно хотілося втілити у наших моделях щось таке патріотичне. То чому не тризуб? Придумали назву бренду – «Leliy», від слова леліяти, плекати, проявляти ніжність і турботу. Навіть встигли відшити декілька моделей для реклами та просування соцмережами. Планували, що навесні почнемо продавати світшоти з тризубом. Ми тоді навіть не здогадувались, що напрямок патріотичного дизайну може буде аж настільки актуальним», – згадує Олена.

Олена Штагер демонструє костюм з вишитим тризубом

Коли почався повномасштабний наступ росії на Україну, дівчата недовго перебували у розпачі, а продовжили працювати. На замовлення місцевої адміністрації шили українські прапори, виконували роботу для військових – підгонка форми та вишивка шевронів.

У квітні, коли вибухи стали лунати все ближче до Добропілля, подруги вирішили рятувати дітей та евакуюватися. Вікторія з родиною, в якій з’явилося поповнення – третя донечка – виїхала до Полтави. Олена зі своїми двома доньками та сестрою подалася до родичів у Кривий Ріг. З собою взяла невеличкі сумки, бо теж думала, що ненадовго. Все обладнання для бізнесу залишилося у Добропіллі. Тільки влітку вдалося перевезти основне до Полтави.

«Ми часто телефонували одна одній та розмірковували над тим, що робитимемо далі. Довго вагалися, але зрештою вирішили, що треба продовжувати улюблену справу. Олена з родиною перебралася до Полтави. Тут нам дуже пощастило з поселенням. Ми орендували просторий будинок на двох господарів, а поруч винайняли приміщення для роботи. Зручно, що все поруч. Бо в обох родинах діти, за якими треба наглядати», – зазначила Вікторія.

Бренд «Leliy» стає впізнаваним

Підготовка до відновлення виробництва тривала доволі довго. Поки все прибрали та вимили, встановили обладнання, яке трохи розладилося від переїзду, закінчувалося літо. Почали роботу з поодиноких замовлень, водночас використовували всі можливості для напрацювання клієнтської бази. Діти відвідували гуртки – матусі там пропонували свої послуги. Відшивали костюми для дитячих колективів, спортивний одяг, виконували індивідуальні замовлення. Потроху майстринь з Добропілля стали впізнавати у Полтаві. Та жінки не полишали мрію втілити у життя власний бренд «Leliy» – шити світшоти з авторською вишивкою. Давня знайома дівчат допомогла з маркетингом бренду та підказала напрямок, який матиме успіх.

«На новому місці складно розкрутитися. Полтава – не Добропілля, де всі знайомі та добре працює «сарафанне радіо». Тут нам довелося починати все з нуля, в умовах великої конкуренції, зі значними витратами на комуналку, оренду житла й ательє. Також дорого коштують і розхідні матеріали. Лише зараз потроху вибираємось з мінусів, але про прибуток говорити ще зарано», – підкреслила Вікторія.

Новий погляд на вишивку

Торік восени майстрині відшили невеличку партію світшотів з тризубами та з іншими вишитими орнаментами. Замовили професійну фотосесію за участю дівчат з модельного агентства, виклали фото на своїх сторінках у соцмережах. Реклама принесла свої плоди – почали надходити замовлення. Як і раніше, Вікторія шиє, а Олена вишиває. Дизайн одягу та вишивки –авторська розробка дівчат.

Світшот «Leliy» з вишитими «доріжками» на рукавах

«Наша основна ідея – принести вишивку у повсякденне життя. Наші моделі одягу – це незвичні вишиванки з народними орнаментами, але це теж наше, близьке, українське. А ще індивідуальність. Річ, прикрашена вишивкою, ніколи не залишиться без уваги. Наша цінність – це повний цикл виробництва: від розроблення лекал до вишивки. До того ж на кожному етапі клієнт може внести зміни, що робить кожен виріб ексклюзивним і неповторним», – розповіла Олена.

З цієї причини дівчата не працюють «на склад», а тільки під замовлення. Клієнт обирає те, що йому подобається: модель, колір, розмір та дизайн вишивки. Так він отримує річ, якої більш ні в кого не буде.

Вікторія та Олена також вигадали використовувати іменне та екологічне пакування. Замість етикеток, обгорток, пакетів – лише поясок на папері, виготовленого з опалого листя, який містить всю інформацію, що потрібна покупцеві.

Переможний світшот

Неповторність одягу майстринь з Добропілля оцінила й співачка Наталка Могилевська. Дівчата здавна захоплюються творчістю співачки, тож коли дізналися про її концерт у Полтаві, одразу ж взяли квитки. Але до зали прийшли не з порожніми руками, а зі своїм виробом – світшотом з вишитим тризубом.

«У мене особиста історія з цією дивовижною жінкою. Ще зі школи мене дуже захоплювала її творчість. Я знала всі її пісні, знаходила там особистий підтекст ,саме для себе. Були часи, коли навіть мріяла отримати автограф. І ось – концерт у Полтаві. Емоції не описати словами. Щиро, відверто, чуттєво», – поділилася Олена Штагер.

Дівчата подарували Наталці Могилевській світшот зі своєї колекції та вклали в нього листа, в якому розповіли про себе та свій релокований бізнес. І були безмежно раді, коли побачили на сторінці співачки фото, на якому вона одягнута в їхній світшот та ще й з посиланням на бренд.

Наталка Могилевська у світшоті дівчат

«Тепер, коли на Могилевській красується Переможний світшот «Leliy», це цінніше за автограф! І нехай мені хтось скаже, що мрії не здійснюються. Здійснюються! Тільки на все свій час і своя ціна», – впевнена Олена.

Такі моменти надихають та вселяють впевненість у себе, бо це мрія, втілена у життя. Дівчата зізнаються, що у них були складні етапи, коли здавалося неможливим почати працювати після вимушеного переїзду. Однак на те вони й партнерки, щоб підтримувати одна одну.

«Як не було б важко, ми навіть сумнівів не мали, що будемо поновлювати улюблену справу у Полтаві. Адже ми ще не всі свої творчі задуми реалізували, щоб полишити те, що почали», – наголошують Вікторія та Олена.

Посилання на сторінку в інстаграм

Сторінка у фейсбуці

Телефон: 050-814-55-50.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies