Поранені чи загиблі військові та полонені, або їх родини, також вимушені переселенці, які постраждали від злочинних дій Російської Федерації, можуть отримати безкоштовну консультацію та ефективну правову допомогу у підготовці та супроводі позовної заяви до фактичного отримання компенсації завданої шкоди. Допомагає в цьому громадська організація «Всеукраїнський громадський рух «Сила права».
Осередки організації відкрито на всій території України. В Донецькій області їх два – в Краматорську (вул. Магнитогорська, 9, кімната 2) та в Маріуполі. Про досягнення та труднощі, з якими стикаються юристи в своєї роботі, вони розповіли на прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі. Також своїми історіями поділилися постраждали від агресії, які отримали допомогу від організації «Сила права».
Мешканець Краматорська Едуард Кулиніч потрапив у полон проросійських бойовиків 4 серпня 2014 року, коли відвозив волонтерську допомогу українським військовим 25-ї бригади в Луганську область. Він разом з другом нарвався на засідку і був брошений «на підвал», де провів 22 дня. Перебування у полоні, фізичні тортури та побиття причинили шкоду здоров’ю цивільного чоловіка. «До війни я займався ремонтом механічних годинників, але після полону в мене виявилися проблеми з правою рукою. Я вже не можу виконувати точні роботи, яких потребує моя справа, – розповів Едуард. – Тому я звернувся до юристів організації «Сила права», щоб отримати моральну та матеріальну компенсацію від країни-агресора, яка привела війну на нашу землю».
Переселенка зі Сніжного, яка була вимушена покинути свою домівку і переїхати до Слов’янська, за допомогою «Сили права» через суд встановила юридичний факт вимушеного переселення в результаті військової агресії РФ. На відміну від довідки ВПО, яка надає можливість отримання соціальної допомоги від українського уряду, наданий їй юридичний статус підтримується міжнародними угодами та конвенціями. Тому в подальшому жінка зможе вимагати компенсації від країни, дії якої надали їй шкоди. «Суд встановив факт вимушеного переселення постраждалої особи з окупованої території Донецької області України, яке відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації частини території Луганської області України», – таке формулювання значиться в рішенні суду.
За словами регіонального координатора організації «Сила права» Олександра Калачова, за три роки їхньої діяльності по заявам постраждалих переселенців, учасників АТО, родинам загиблих військовослужбовців було підготовлено та подано в українськи суди понад 300 позовів. Станом на 1 жовтня 2017 року отримано 149 позитивних рішень.
«Нажаль, в Донецькій області просування подібних справ йде доволі складно. Судді, серед яких є чимало тих, хто сам виїхав з окупованої території, але постійно навідається додому, під впливом російської пропаганди виносять не об’єктивні ухвали. Тому більшість позитивних рішень про визнання факту агресії Російської Федерації ухвалено в інших регіонах України», – додав Олександр Калачов.
Також у багатьох постраждалих відсутні кошти на сплату судового збору. Організація «Сила людей» допомагає сплатити внесок особам, які знаходяться в скрутному матеріальному становищі. «Це системна проблема, тому її потрібно вирішувати на законодавчому рівні, – зазначила юрисконсульт Альона Синькова. – У Верховної Раді ще в 2016 році був зареєстрований законопроект № 5183, яким передбачається полегшення доступу до правосуддя внутрішньо переміщених осіб та інших категорій осіб, постраждалих від збройного конфлікту й тимчасової окупації. Нажаль, депутати й досі його не розглянули і не прийняли».
Представники організації звертаються до парламентарів з проханням звернути увагу на потреби людей, постраждалих від агресії.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!