Сіверська бібліотека – територія позитивних змін
Сіверська бібліотека для дітей – місце, куди з задоволенням приходять і молодші, і старші жителі Сіверської громади. Бібліотеку відвідують понад 800 тільки читачів, а загальна кількість відвідувачів значно вище. Секрет в тому – що бібліотека стала територією позитивних змін.
Комп’ютерний клас
Три роки тому після ремонту приміщення в бібліотеці з’явився комп’ютерний клас. Тоді зусилля об’єднали меценат Руслан Каплуновський з місцевою радою. У бібліотеці встановили 11 комп’ютерів та розпочали безкоштовне навчання дітей програмуванню. Цього року за підтримки Програми відновлення та розбудови миру в бібліотеці з’явились ще 5 ноутбуків.
Заняття в комп’ютерному класі безкоштовні, за інтернет сплачує місцевий бюджет. Окрім комп’ютерів, у цьому ж приміщенні встановлений великий екран та проєктор: тут влаштовують кінопокази та проводять різноманітні заходи.
Робоклуб
Громадська організація «Агенція суспільних ініціатив» на базі дитячої бібліотеки реалізувала проєкт «Простір інноваційного розвитку IT-CodeClub + Сіверської громади».
Це стало можливо за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах національного проєкту «Децентралізація» та Програми ООН із відновлення та розбудови миру.
За підтримки міжнародних донорів місцеві активісти отримали чотири розумні повнопривідні робо-платформи з Bluetooth та три набори для початківців. Обладнання використовували для проведення курсів з робототехніки. У комп’ютерному класі в рамках проєкту з’явились ноутбуки.
За словами директорки бібліотеки Віри Котинської, навчання вже встигли пройти понад 120 дітей. Проєкт триватиме далі, адже уся техніка залишається в бібліотеці. З січня 2022 року планують посилити співпрацю з Сіверською опорною школою, щоб вчити дітей «спілкуватись» з роботами.
Бюро для консультацій
Минулого року в приміщенні книгосховища зробили ремонт та відкрили консультаційне бюро, де надавали мешканцям громади психологічну та юридичну підтримку. Ремонт у приміщенні фінансували разом місцева влада та Руслан Каплуновський. За гроші Програми Розвитку ООН купили меблі та інше оснащення.
Хоча проєкт з надання психологічної та юридичної підтримки завершився, тут все одно проводять консультації, за потребами людей, що звертаються за допомогою. Також це приміщення використовують для проведення зустрічей та тренінгів.
Книги для мрій
На бічній стіні бібліотеки минулого року з’явився мурал. Його намалювали за небюджетні гроші. Назва стінопису – «Мріюча дівчинка». Саме книжки допомагають людям мріяти, поринати у інші світи. Завдяки композиції екстер’єр бібліотеки став більш привабливим.
Креативну читачку оточують важливі слова: «незалежність», «культура», «музика». Це такий заклик: читати книги про мистецтво. Авторкою стінопису стала молода художниця з Херсона. Свою роботу вона намалювала у трьох кольорах: сірому, чорному та червоному. Мурал став фотозоною для поціновувачів сучасного мистецтва.
Зелена територія
Своїми силами та за підтримки жителів сусідніх будинків тут облаштували клумбу та зробили територію зеленішою. Активна читачка бібліотеки подарувала кімнатні рослини.
Також біля бібліотеки висадили алею сосен, за якою тепер дбайливо доглядають та поливають, аби дерева виросли міцними. Міська рада навіть підвищила ліміти на воду, аби їх поливати. Прилеглу територію прикрасили 10 кримських сосен.
Навіть їх висадку присвятили відразу двом подіям, розповідає Віра Котинська. Перша – перський Новий Рік, що має назву Навруз, який в наші дні святкується кримськими татарами. Другий привід – день народження видатного англійського натураліста та хіміка Джозефа Прістлі. Саме він є першовідкривачем кисню, вуглекислого газу та фотосинтезу. Отже, поки садили дерева, паралельно й вчились.
Сіверська бібліотека – це ще й простір інклюзивного дозвілля
Цього року в бібліотеці капітального оновили ґанок. Зробили нові сходи, облаштували пандус. Відтоді бібліотека стала більш доступною для читачів з дитячими та інвалідними візочками, людей похилого віку з паличками, які приводять до бібліотеки онуків.
Також тут додали ліхтарі на фасаді, поклали нову тротуарну плитку перед головним входом. Частину робіт зробили коштом мецената, частину – в рамках бюджету участі.
«Тепер кататися можна на скейті або роликах комфортніше та безпечніше! А читати не лише в приміщенні бібліотеки, але й при вуличному освітленні», – розповідає директорка бібліотеки Віра Котинська.
Проєкт з облаштування ґанку та прилеглої території коштував 100 тисяч гривень . З місцевого бюджету в рамках бюджету участі на «Простір інклюзивного дозвілля» виділили 47 тис. грн з цієї суми. Решту додав меценат.
А трохи раніше в бібліотеці зробили ремонт у вбиральні та облаштували інклюзивну кабінку. Згодом бібліотека отримала ходунки, щоб відвідувачі з інвалідністю могли комфортно перебувати в закладі. Також ще одні ходунки отримав у подарунок один учень молодшої групи з програмування.
«Руслан Каплуновський народився у Свято-Покровському. Зараз він живе та працює в Києві, але не забуває про свою малу батьківщину, допомагає дітям», – каже Віра Котинська.
Ольга Нікуліна «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!