На час воєнного стану Україна запровадила спеціальний режим оподаткування 2% для ФОП-спрощенців 3-ї групи. Раніше такі ФОПи мали сплачувати 5% від обороту.
Проте вже 27 січня 2023 року Кабінет міністрів схвалив законопроєкт, який, зокрема, передбачає скасування з 1 липня пільгової системи оподаткування, що дозволяє сплачувати лише 2% від доходу. А 20 лютого податковий комітет Верховної Ради підтримав за основу урядовий проєкт закону щодо скасування «спрощенки».
Це викликає багато питань у підприємців, які скористалися податковою знижкою. Зокрема, через недостовірну інформацію, що шириться мережею.
ФОП побоюються автоматичного переведення на загальну систему оподаткування після відміни податкової пільги.
«Вже 7 клієнт звертається до мене «у шоковому стані». Десь прочитав, що після скасування дії спецгрупи його в обов’язковому порядку переведуть на ФОП на загальній системі оподаткування. Не так, як обіцяли на 3 групу 5%», – зазначила податковий та юридичний консультант Наталія Хайкалова у LinkedIn.
Вона підкреслила, що у документі немає жодної згадки про те, що після скасування дії спецгрупи когось будуть переводити на загальну систему оподаткування.
Натомість, у законі чітко вказано, що у разі скасування спецгрупи ФОП повертається на ту систему оподаткування, на якій він був до переходу на 2%.
«Тому keep-calm, не читайте фейкові новини», – додала Наталія Хайкалова.
Таким чином, якщо підприємець до повномасштабної війни працював на спрощеній системі за ставкою 5%, то після відміни пільги все повернеться як було раніше.
Читайте також: Підприємці можуть отримати до $15 тис. грантової підтримки
Але це стосується виключно тих, хто не перевищив ліміт у 7 818 900 грн доходу за рік.
Якщо ліміт було перевищено, ФОП втрачає статус спрощенця як на спецгрупі з 2%, так і на звичайних 5% для третьої групи ФОП. У будь-якому разі він має перейти на загальну систему оподаткування.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!