«Скажи ДОСИТЬ! Діти» – школярів Полтавщини вчать протидіяти домашньому насильству

У Полтавській області стартував проєкт «Скажи ДОСИТЬ! Діти», який спрямований на запобігання домашньому та гендерно зумовленому насильству у закладах освіти. Серію тренінгів для учнів 5-9 класів, серед яких є переселенці, проводять представники громадської організації «Інша Жінка».

У сучасному суспільстві прояви насильства трапляються майже всюди: в родинах, шкільних колективах, в підліткових компаніях. А розв’язана росією війна ще більше загострила цю проблему. Тож, аби навчити підлітків розпізнавати види насильства та знаходити шляхи подолання складних ситуацій, а також опанувати навички безпечної поведінки, в Полтавській області започаткували проєкт «Скажи ДОСИТЬ! Діти».

Навчання, тестування та призи

Проєкт розрахований не лише на підлітків, а й на вчителів. Зокрема, передбачає підвищення рівня обізнаності щодо запобігання домашньому насильству. Також для педагогів підготували конкретні напрацювання, які допоможуть їм в організації активностей для дітей за певними шаблонами.

Для максимального залучення та зацікавлення підлітків в проєкті передбачені елементи гри та ефект змагань. Також для школярів розробляють спеціальний освітній чат-бот, який не лише забезпечить інформацією учнів про різні форми насильства, а й дасть можливість пройти тестування та виграти призи: бездротові навушники та підставку для мобільного телефону. Всього підготували 200 таких подарунків.

Також серед заходів передбачені Zoom-зустрічі для школярів із презентацією проєкту, чат-боту та короткої лекції з практикумом. Тренінги проводять представниці ГО «Інша жінка» Юлія Карпенко та Дар’я Писаренко. За два дні відкритої реєстрації організатори зібрали понад 300 учасників.

Проблема домашнього насильства набуває актуальності

Партнером реалізації проєкту «Скажи ДОСИТЬ! Діти» в Полтавській області виступив департамент освіти та науки Полтавської ОВА. В адміністрації кажуть, що проблема просвітницької роботи з протидії домашньому та гендерно зумовленому насильству нині є актуальною.

«Дорослі та діти не можуть впоратись із внутрішніми переживаннями, що викликає зовнішню агресію та непорозуміння як між дорослими, так і між батьками та дітьми. Крім того, в українському суспільстві є високий рівень толерування до насильства в сім’ї. Таким чином діти успадковують хибну модель поведінки та не вміють протистояти насильству», – розповів директор департаменту освіти і науки Полтавської ОВА Євген Кончаковський.

За його словами, просвітницька робота, яку започаткували представники  ГО «Інша жінка», сприятиме формуванню навичок запобігання насиллю, поінформованості про те, куди саме звертатися по допомогу та сприятиме формуванню у суспільстві нетерпимості до проявів насильства.

Голова громадської організації «Інша Жінка» Юлія Цибульська впевнена, що проєкт матиме системний характер. А всі напрацьовані матеріали будуть передані в місцеві департаменти освіти для поширення їх серед директорів та вчителів шкіл області.

«Ми передаємо права на використання освітнього чат-боту, методичні рекомендації до проведення Zoom-занять, роздруківки щодо проєкту. Все це для того, аби цим вивіреним шляхом міг пройти кожний класний керівник, шкільний психолог. Щоб вони використовували вже розроблені матеріали для організації корисних та цікавих занять для дітей», – зауважила Юлія Цибульська.

В організації «Інша жінка» створили власний контент з ілюстраціями різних ситуацій домашнього насильства, які наближені до реального життя школярів. Підготували різноманітні практичні вправи для Zoom-зустрічей.

«Ми вже маємо перші позитивні фідбеки як з боку школярів, так і з боку вчителів, для яких ми проводимо онлайн-заходи з метою відповісти на всі поточні питання, які виникають у них під час презентації та роботи за проєктом», – додала голова громадської організації «Інша Жінка» Юлія Цибульська.

Важлива частина великої стратегії

Метою проєкту «Скажи ДОСИТЬ! Діти» є зміна соціальних норм у сфері запобігання домашньому і гендерно зумовленому насильству, відповідно до стратегії впровадження гендерної рівності в закладах освіти. Ініціатива триває у межах співпраці UNFPA та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки уряду Великої Британії.

20 грудня 2022 року в Україні ухвалили Стратегію впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року. У зв’язку із цим у закладах освіти підвищився запит на заходи щодо обізнаності дітей у питаннях домашнього та гендерно зумовленого насильства. Тому, запроваджуючи проєкт «Скажи ДОСИТЬ! Діти», у громадській організації «Інша жінка» намагаються охопити якомога більше дітей та підлітків.

Нині тренінги відвідали майже півтисячі учнів різних навчальних закладів: Градизької гімназії, Котелевської гімназії № 1, Рокитненської гімназії Омельницької громади, Лохвицької гімназії № 1 та ЗОШ № 3, Броварківської загальноосвітньої школи Градизької селищної ради.

Для того, щоб взяти участь у проєкті, представники навчального закладу мають зв’язатись із департаментом освіти та науки Полтавської ОВА або зателефонувати представникам ГО «Інша Жінка» за номером: +38 050 149 70 63.

Світлана Денисенко

Ця стаття підготовлена у межах співпраці UNFPA та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки уряду Великої Британії. Думки, погляди та рекомендації, викладені у цій публікації, належать авторам і не обов’язково відображають офіційну політику чи позицію UNFPA, ГО «Інноваційні соціальні рішення» або уряду Великої Британії.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies