Цього навчального року в школі № 13 міста Українськ започаткували соціальне шкільне підприємство – «Нове покоління». Старшокласники за підтримки фахівців вчитимуться швейній справі та вивчатимуть деревообробку.
Спільний проєкт громадськості та влади
Від громадської організації «Агенція зі сталого розвитку та інновацій» подали проєкт для участі школи в грантовій програмі від чеської гуманітарної організації «Людина в біді». За результатами конкурсного відбору цей проєкт потрапив до числа переможців.
До реалізації приєдналась Селидівська міська рада (місто Українськ входить до складу цієї громади) та інші громадські організації. За гроші з місцевого бюджету зробили ремонт у двох кабінетах, поміняли вікна. За донорської підтримки купили обладнання та інструменти, у тому числі меблі, столярні верстати, професійні швейні машинки.
Соціальне шкільне підприємство для отримання сучасної професії
Віктор Німаніхін – місцевий підприємець, на своєму виробництві в Українську він шиє одяг, який продають під торговою маркою VELNA. Віктор розповідає, як вирішили започаткувати соціальне шкільне підприємство.
«Під час карантину ми навчали теорії підприємництва загалом та соціального підприємництва зокрема. Усім учасникам дали базові знання, що воно таке. Друга частина проєкту – практична, навчити школярів деревообробки та швейної справи», – каже Віктор Німаніхін.
Обидва напрямки цікаві як дівчатам, так і хлопцям, каже куратор соціального підприємництва у школі.
«У Селидівській громаді працюють три швейних підприємства, два меблевих. Шахти з часом закриються, молоді треба пропонувати сучасні професії, аби вони залишались жити в громаді та розвивати її», – розмірковує Віктор.
Школярів вчитимуть основам швейного виробництва: як сформувати лекало, як розкроїти тканину, здійснити найпростіші швейні операції. Згодом перейдуть до професійного обладнання – таке ж саме встановлене й на швейному підприємстві VELNA.
Іграшки на верстаті та одяг на машинці
Десятикласниця Дарія Мазур розповідає, що соціальним підприємництвом у школі займались і раніше: вчились робити стікери та блокноти. Наразі готові опановувати нові навички. Поки знайомляться з менторами, обговорюють плани розвитку шкільного підприємництва.
Поліна Кудріч також вчиться в десятому класі. Згадує, як робили іграшки для тварин та відвозили їх до притулку, шили ляльок для пацієнтів у лікарні. Тепер вчаться працювати на ЧПУ-верстаті, опановувати швейні машинки. Дівчатам сподобалось вирізати фігурки з деревини. Хочуть виготовити різні іграшки – під сезон: на ялинку, Великдень тощо.
Соціальне шкільне підприємство – навички для дорослого життя
Деревообробці школярів вчить підприємець з Костянтинівки Дмитро Поколенко. Разом з дружиною він заснував та розвиває екомайстерню «WoodLike».
«Під час занять ми з дітьми навчимося працювати на деревообробному обладнанні – на лазерному, фрезерному, токарному верстатах та інших ручних допоміжних інструментах. Будемо також вчитися проєктувати вироби з дерева на комп’ютері, а потім виготовляти їх та продавати. Так учасники цього курсу отримають перші навички з підприємництва», – каже Дмитро.
Підприємець запевняє, що школярі більше знатимуть про різне обладнання та способи його використання, навчаться продавати те, що виготовили, спілкуватимуться з клієнтами та отримають перший досвід продажів.
«Ці навички точно знадобляться їм у подальшому житті, яку сферу вони б не обрали», – каже Дмитро Поколенко.
Читайте також: Соціальне підприємництво у Званівці: як поєднують в громаді бізнес та екологію
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!