Спальники для оборони. Як їх шиють у Краматорську

Арт-коворкінг «Shift» у Краматорську, де молодь вчилась створювати авторський одяг, переорієнтувався на новий формат роботи – тут шиють спальники для військових.


Новий досвід для арт-коворкінгу

З перших днів війни, через закриті магазини та відсутність поставок, гострим постало питання спальників – вони стали потрібні для тероборони та військових. Через те, що купити спальники не було можливості, керівниця коворкінгу «Shift» Олена Кучерук запропонувала своїй колежанці Тетяні шити їх самостійно.

Тетяна – швачка з великим досвідом, у коворкінгу вона консультантка зі швейної справи. В мирні часи вчила дітей шити, користуватись швейною машинкою. Ось так і вирішили шити спальники.

Спочатку за власні гроші купили необхідні матеріали, синтепон. Почали шити вдвох, але за день могли пошити лише один спальник. Щоб пришвидшити процес, вирішили закликати людей. Звернулись до швачок через соціальні мережі, попросили взяти крій додому та пошити. Почали приходити жінки, забирати частини майбутніх спальників та потім повертати вже готові вироби.

Згодом об’єднали зусилля з краматорським підприємством, яке шиє спецодяг, там також долучились до виготовлення спальників, розповідає Олена кучерук.

«Була велика проблема з тканиною та іншими матеріалами. Довелось їхати до Дніпра, аби купити необхідне. Сіли на автівку, поїхали до Дніпра, усе купили та завантажили до евакуаційного автобусу, який їде за людьми до Краматорська», – каже Олена.

Шити заради перемоги

До коворкінгу волонтерити приходить різна кількість людей. Найменше було, коли шили вчотирьох, найбільше – 20 людей працювали разом. Загалом десь 10-12 людей щодня задіяні у виробництві.

Наталя з Краматорська каже, що якби не коворкінг, то й не вставала б з ліжка, настільки важко з моральної точки зору переноситься ситуація. Серед помічниць була Настя – вона принесла свою машинку та шила на ній у коворкінгу. Наталя раніше шила нижню білизну, тепер перекваліфікувалась на нові потреби.

Серед жіночого колективу швачок Станіслав з Харкова – єдиний чоловік. Він з дружиною приїхали до Краматорська з харківської Салтівки, де залишились повністю без житла.

Станіслав – єдиний кому довірили електроніж. Раніше чоловік взагалі не мав відношення до друку на тканинах, працював геодезистом.

Але швидко зрозумів що до чого. Він робить на стяжках надпис про «русский военный корабль….». Через цю родзинку спальники з Краматорська є унікальними.

Для тепла військових

«Хто вміє шити, частіше працює вдома. Багато таких, хто не вміє шити, але готовий допомагати. Багато підручної та підготовчої роботи, яку можна виконувати без спеціальних навичок, – говорить Олена. – Під час роботи ми підтримуємо один одного, ділимось важливою інформацію, наприклад, де знайти ліки».

У коворкінгу шиють не тільки спальники, але й балаклави, бафи та теплі флісові шкарпетки. Нещодавно почали шити сидушки – «піджопники», з цією роботою справиться будь-хто.

Вже пошили понад 200 балаклав, 60 спальників, понад 200 пар флісових шкарпеток – чуні для резинових чоботів. У коворкінгу шиють для тероборони, військових та поліцейських. Клієнти самі звертаються до майстринь. Хтось просто забирає, хтось залишає донати, іноді купують спальники. Усі гроші витрачають на тканину.

Волонтери на зв’язку

Оксана Хілюкова – волонтерка з Краматорська. Вона шукала спальники для хлопців з батальону «Донбас». Зголосила про потреби в Фейсбуці. Принесли хто що міг, у тому числі три спальники. Потім звернулась до коворкінгу, дали 9 спальників, а також футболки та шкарпетки.

Особовий склад батальйону спеціального призначення Донбас висловив найщиріші слова подяки за надану гуманітарну допомогу. Найбільше радує напис на стрічках спальних мішків.

РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ ИДИ НА ХУЙ!!!!”, написали військові на своїй сторінці у Фейсбуці.

Оксана також підключилась до пошуку тканин, бо це найголовніша проблема для пошиття нових спальників. Буде тканина – буде й робота в тилу заради перемоги.

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»

Фото: Олена Кучерук, Оксана Хілюкова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies