Представники територіальних громад Донеччини, обласної адміністрації та громадських організацій обговорили важливість співпраці та комунікації у прийнятті рішень щодо відновлення рідного краю. В онлайн-форматі відбувся форум «Спільні кроки до успіху». Захід став підсумком проєкту громадської організації «Точка доступу». Ініціатива для громад Донеччини стартувала цьогоріч у березні.
Голос громад
Форум «Спільні кроки до успіху» став підсумком проєкту «Голос громади: Ініціатива для підвищення громадської участі у процесах відновлення». На Донеччині його реалізувала команда ГО «Точка доступу» за підтримки ІСАР Єднання. У межах проєкту сформували три команди з представників органів місцевого самоврядування та активних мешканців Черкаської, Новогродівської та Іллінівської громад. Для них організували серію тренінгів щодо інструментів локальної демократії, законодавства під час воєнного стану, а також провели вебінар, під час якого детально розглянули використання системи «DREAM». Крім того, експерти ГО «Точка доступу» надавали консультативну підтримку осередкам громадської участі та спільно розробили плани для майбутніх заходів. У межах проєкту для Черкаської, Новогродівської та Іллінівської громад закупили набори матеріально-технічної підтримки.
«Така технічна допомога дуже важлива в умовах нестабільної ситуації з електропостачанням та постійними обстрілами. Вона дозволить мешканцям громади залишатися на зв’язку, а ще створити додаткові пункти незламності. Крім цього, наша мета – надати мешканцям інструменти саморозвитку та самовдосконалення. Проєкт відкриває нові можливості для побудови майбутнього Донеччини на принципах активної громадянської участі та співпраці з місцевою владою», – відзначила виконавча директорка ГО «Точка доступу» Анастасія Прокопенко.
Начальник Черкаської селищної військової адміністрації Олексій Кривоконь підкреслив важливість співпраці з громадськістю. Представники органів місцевого самоврядування хочуть бачити співучасть мешканців у рішеннях та розуміють важливості громадського контролю.
«У наших умовах зараз важко навіть комунікувати з громадою, бо в області продовжується евакуація, відбувається відтік населення через бойові дії та події на фронті. Але Черкаська громада не боїться ніякої роботи, ми готові стати до неї будь-якої миті. Є потенціал, є молодь, яка горить бажанням впроваджувати європейські практики у себе в громаді. Це і визначає наше майбутнє», – підкреслив начальник Черкаської селищної військової адміністрації Олексій Кривоконь.
Шлях до відновлення
До повномасштабного вторгнення рф на підконтрольній Україні території Донеччини функціонували 35 сільських, селищних та міських рад, а також 11 військово-цивільних адміністрацій. Нині в тимчасовій окупації знаходиться 59% території області. Частина мешканців Донеччини змушена була виїхати до більш безпечних регіонів країни. Також в області триває обов’язкова евакуація сімей з дітьми. Водночас на Донеччині розробили «План першочергових дій зі стабілізації ситуації на деокупованих територіях та їх реінтеграції». Він складається із 311 заходів, які поділені на десять розділів:
- відновлення роботи органів державної влади;
- безпека;
- гуманітарне реагування;
- відновлення інфраструктури;
- медичне реагування;
- економіка;
- інформаційна політика;
- соціальний захист;
- освітні потреби та психологічна підтримка;
- планування комплексного відновлення територій.
«Попередній досвід нашої роботи дає чітке розуміння першочергових кроків після деокупації територій. Будь-яка людина, після появи українського прапора на деокупованій території, повинна розуміти, до кого вона може прийти зі своїми проблемами, а проблем цих буде вдосталь. Та насправді йдеться про цілий комплекс першочергових заходів, серед яких відновлення діяльності державної влади та безпекове питання найголовніші», – зазначила начальниця управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Донецької облдержадміністрації Наталія Чукова.
Водночас представники обласної влади наголосили, що форум «Спільні кроки до успіху» став важливою платформою для діалогу та співпраці між громадами та громадськими організаціями.
Марина Романцова
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!