Понад 540 договорів про співробітництво укладено між територіальними громадами України. На Донеччині поки що дві таки угоди. Одна діє у сфері житлово-комунального господарства, друга – у сфері охорони здоров’я.
Так, укладено угоду про співробітництво територіальних громад Добропільської міської ради, Білицької міської ради та Новодонецької селищної ради, які з лютого 2018 року спільно реалізують Проєкт «Модернізація об’єктів системи теплопостачання Великого Добропілля».
У грудні 2018 року між Андріївською ОТГ і Краматорськом було підписано «Договір про співробітництво територіальних громад у формі делегування виконання окремих завдань у сфері охорони здоров’я». З того часу мешканці різних сіл громади можуть обслуговуватися у лікарнях міста.
Загалом договори про співробітництво між громадами допомагають покращити якість надання послуг. Форми співробітництва, процес укладання договорів й їхнє припинення регулює Закон України «Про співробітництво територіальних громад», схвалений 2014 року.
Перший такий договір з’явився між територіальними громадами Хмельницької області наприкінці 2014 року «у формі створення спільного комунального підприємства» та «у формі спільного фінансування (утримання) місцевої пожежної охорони».
Отож, серед видів співробітництва виділяють такі:
- Делегування виконання окремих завдань. За цим договором одна громада передає частину функцій чи повноважень іншій. Також у документі визначається перелік завдань, вимоги до виконання, кількість коштів, які надаються на виконання делегованих задач та умови розірвання договору. Приклад такої форми співробітництва може слугувати договір між Андріївською ОТГ та Краматорськом у медичній сфері, про який писали вище.
- Реалізація спільних проєктів. Така форма співробітництва має містити мету, умови й строки реалізації та бюджет проєкту, форми участі й механізми координації між тими, хто укладає угоду. Подібний договір укладали на початку 2020 року Шегинівська сільська рада та Золотковицька сільська рада Львівської області на «Придбання трактора МТЗ 82.1 (2) з причепом тракторним двохосним для забезпечення належного рівня благоустрою населених пунктів територіальних громад».
- Спільне фінансування (утримання) підприємств, установ та організацій комунальної форми власності. У такому договорі зазначається перелік усіх комунальних організацій, які передбачається фінансувати чи утримувати; кошти, що планують виділити органи місцевого самоврядування на утримання; послуги чи продукцію, що надаватиме комунальне підприємство тощо. Прикладом є договір про співробітництво у формі спільного фінансування «Більмацького центру первинної медико-санітарної допомоги», який уклали між собою Більмацька селищна рада і Новоукраїнська сільська рада Запорізької області у 2019 році.
- Утворення спільних комунальних підприємств, установ та організацій. У договорі визначається сфера діяльності, назва і місцезнаходження підприємства, кількість грошей, які вкладаються у проєкт, етапи реалізації тощо. Наприкінці 2019 року договір про утворення комунального підприємства «Надія» Борщівської міської ради «Переробка пластикових відходів на полімерні матеріали» уклали Борщівська міська рада, Скала-Подільська та Заводська селищні ради Тернопільської області.
- Утворення спільного органу управління. У документі вказують мету, повноваження, назву й місцезнаходження спільного органу управління, обсяги фінансування сторін тощо. Договір для створення спільного відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Ливинецької сільської ради уклали Литвинецька і Бобрицька сільські ради Черкаської області у 2019 році.
Фінансування співробітництва відбувається за рахунок коштів місцевих бюджетів тих, хто уклав угоду; самооподаткування, міжнародної допомоги, кредитів тощо.
Держава також підтримує укладання таких договорів. Зокрема, надає субвенції бюджетам тих органів влади, які будуть співпрацювати за угодами; передає з державної у комунальну власність об’єкти співробітництва тощо.
Така форма співпраці між громадами має, з одного боку, покращити якість надання послуг людям, з іншого – більш ефективно використовувати кошти власних бюджетів. Подивитися реєстр договорів про співробітництво можна на сайті Міністерства розвитку громад та територій України.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!