Старобільська резиденція «Аура міста» цього року діє у Сваляві

17483
коментарі відсутні

Старобільська резиденція «Аура міста» цього року діє у Сваляві

«Арттерапевтична резиденція «Аура міста» цього року замість Старобільська діє у Сваляві. Нинішню програму назвали «Евакуйовані», оскільки тематика пов’язана з переселенням людей. Проєкт, як і в минулі роки, реалізує громадська організація зі Старобільська «Центр спільного розвитку «Дієва громада». Влаштовують «Ауру міста» четвертий рік поспіль. 

 

«Евакуйовані»  – нова програма арт-резиденції 

 

Малювали фарбами на папері та футболках, робили колажі та працювали з глиною – такі майстер-класи провели митці у рамках арт-терапевтичної резиденції «Аура міста». Захід три роки поспіль влаштовували у Старобільську, але через окупацію міста резиденцію перенесли у Сваляву. Цьогорічну програму  назвали «Евакуйовані», адже тематика заходу була пов’язана із переселенням людей. Проєкт громадської організації «Центр спільного розвитку «Дієва громада» підтримали представники Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).

Арт-резиденція «Аура міста» має декілька компонентів.  Один з них – власне резиденція. На неї запросили 5 художників та художниць. Чотири з них – переселенці чи ті, хто проживає у прифронтових населених пунктах. Зокрема були митці з Сєвєродонецька, Миколаїва, Харкова та Харківської області, а також п’ята кураторка із Львівщини.

 

Старобільська резиденція «Аура міста» цього року діє у Сваляві - Фото №1

 

«Усі художники жили разом у резиденції у Сваляві протягом двох тижнів. Кожен із них працював над власним проєктом – це була серія робіт. Якщо торік у нас були митці різножанрові, то цього року були художники візуального мистецтва. Вони досліджували тематику, спілкувалися з переселенцям та один з одним, відвідували природу: були на озері Синевір, водоспаді Шепіт, канатній дорозі й оленячій фермі. Це для того, аби люди для себе мали релаксуючий компонент, щоб, зокрема, відпочили від обстрілів, від війни і надихнутися природою Закарпаття та зрештою створили власну роботу», розповіла керівниця «Центру спільного розвитку «Дієва громада» Оксана Очкурова. 

Своєю чергою, художники проводили майстер-класи на різні тематики, влаштовували відкритий пленер у горах, а також організовували арт-терапевтичні заняття для переселенців.  

«Ця арт-терапія допомагає людям відновити психоемоційний стан, набратися нового досвіду і ресурсу. І все це як раз за допомогою мистецтва та арт-терапевтичних засобів», додає Оксана. 

Резиденція тривала два тижні, але її програма була дуже насиченою і художники не встигли закінчити свої роботи. 

 

Виставка, що мандрує 

 

Програма цьогорічної «Аури міста» мала назву  «Евакуйовані», тож кожний митець створював роботи на цю тематику, але у своєму стилі. Зокрема, була серія портретів, метаморфічні картини – зрештою усі вони передають переживання тих, хто бачив війну та хто пережив евакуацію. 

 

Старобільська резиденція «Аура міста» цього року діє у Сваляві - Фото №2

 

Нині митці завершують роботу над картинами та готують їх до фінальної виставки у Сваляві. Оксана Очкурова сподівається, що як і минулі експозиції, ця також подорожуватиме Україною та навіть більше – роботи сподіваються передати і до Німеччини. 

«У нас є контакти з культурними інституціями й діячами з Берліну. Хочеться, щоб ці роботи побачили у Німеччині. Вже не в рамках проєкту ми б хотіли провести аукціон, це наша власна ініціатива. Ми спілкувалися з художниками й вони не заперечують. Гроші, які б ми заробили від продажу картин, витратити на потреби ЗСУ», зазначає Оксана.

Дивиться також Арт-резиденція «Аура міста» з Луганщини перемістилася до Закарпаття

 

«Аура міста» продовжує роботу 

 

Проєкт «Артрезиденція «Аура міста» триває і надалі. Вже без художників влаштовують своєрідні арт-терапевтичні заходи. 

«У нас залишились три великих білих столи. Вони були в деяких місцях так заляпані фарбою, що ми не змогли відмити. Нам художники зробили контур і зараз переселенці приходять і розмальовують. Хоч митців і немає, але арт-терапія продовжується. Тож після цього у нас залишаться три красиві столи, які можна буде використовувати і для чаювання, і для якихось заходів», розповідає керівниця «Центру спільного розвитку «Дієва громада» Оксана Очкурова. 

Також для переселенців діяв фотопроєкт «розКАЖИ».  

«Ми пропонували внутрішньо переміщеним особам, які проживають у Сваляві, прийти до нас на фотосесію. У нас працювала професійна фотографка. Вона  робила портрети цих людей. І це також терапія, але фотомистецтвом, коли людина може себе побачити вже зовсім з іншого боку, з іншого ракурсу», каже Оксана.

За підсумками фотопроєкту планують створити виставку. Крім світлини, буде коротка історія переселенців, які погодилися взяти участь у фотосесії. 

У рамках проєкту «Артрезиденція «Аура міста» працює психолог. Він проводить як індивідуальні консультації, так і групові заняття з дорослими та дітьми. Також з переселенцями працює і юрист. Своє питання можна сформулювати і надіслати на вайбер. Для тих, хто проживає у Сваляві є можливість отримати консультації телефоном чи при особистій зустрічі. З оформленням довідки переселенця та інших документів допоможе соціальний працівник. Також він надасть інформацію щодо поселення та отримання гуманітарки. Звернутися зі своїми питаннями можна у вайбер-спільноту «Старобільський гуманітарний хаб», створений «Дієвою громадою» спільно зі Старобільською районної державною адміністрацією. Також для питань працює телефонна лінія 0660658125. 

Ірина Мартинова

Джерело фото – «Дослідницька арт-резиденція «Аура міста»

 


Відстежуйте події, що відбуваються в Україні, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика