Після чергових місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня, зміниться не тільки місцева влада, але й адміністративно-територіальний устрій країни. Уся територія тепер буде в об’єднаних територіальних громадах. Значно зменшиться кількість голів, особливо сільських та селищних. У тих громадах, які увійдуть до складу ОТГ та не будуть адміністративними центрами, замість сільського або селищного голови буде староста.
Чому в Україні мало старост
Раніше посада старости була виборною. Жителі громади мали визначитись, хто буде старостою на їхньому старостинському окрузі. В уже створених ОТГ по всій Україні мало б бути 3207 старост, а обрані з них тільки четверта частина – 800 посадовців. Такі дані наведені у вересневому моніторингу процесу децентралізації в Україні. Серед створених ОТГ Донецької області -56 старост, обрані лише 19 з них.
У Донецькій області вибори старост відбулись у Лиманській міській, Черкаській селищній та Шахівській сільській ОТГ. Решта громад має виконуючих обов’язки на цих посадах..
«Діючим законодавством не визначали кінцеву дату обрання старост в громадах. До того ж, організація та проведення виборів старост лягали повністю на місцевий бюджет громади. Колишній голова села чи селища, яке об’єдналось у громаду, ставав в.о. старости. І громади чекали чергових виборів, аби провести їх разом, при фінансовій підтримці з боку держави», – пояснює керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач.
Хто призначатиме старост
Цього року до законодавства внесли зміни і відтепер староста не обирається на виборах, а затверджується. Кандидатуру на посаду старости подає голова та затверджує місцева рада. Як пояснює експерт, механізм затвердження старост схожий з призначенням заступників голови.
Якщо між депутатами та головою громади цілковите порозуміння, то старостою стане та людина, яку бачить на цій посаді голова. Депутатами залишиться лише дати своє погодження.
Закон і нині не визначає, коли саме мають бути призначені старости. Це може відбутись і на першій, і на другій сесії місцевої ради. А може бути й пізніше.
Староста затверджується на строк повноважень діючої ради. Навіть якщо до чергових виборів місцева рада вже діючої ОТГ призначить старост, то їх долю вирішуватиме вже новий склад депутатів та голова: можуть залишити, а можуть призначити нову людину.
Старостинські округи – територія колишніх рад
Щодо старостинських округів, то їх також утворює місцева рада. Саме депутати вирішують, скільки округів буде в громаді. Найчастіше їх залишають у тому ж форматі, яким були сільські та селищні громади, які об’єднались в ОТГ.
Наприклад, якщо Криворізька сільська громада об’єднала три сільради, то тут творені два старостинські округи: Добропільський та Шилівський, а Криворіжжя стало адміністративним центром ОТГ.
До складу Краматорської міської ОТГ увійдуть території п’яти селищних та сільських громад, які об’єднаються із центром у Краматорську. А значить, тут може бути створені п’ять старостинських округів, якщо депутати не вирішать інакше: подрібнити або навпаки об’єднати теперішні селищні громади.
Староста представляє інтереси та має вплив на прийняття рішень
«Інститут старости існує для додаткового представлення інтересів жителів старостинського округа в місцевих органах влади. Місцева рада самостійно прописує функції старости в ОТГ, затверджуючи відповідне Положення про старост. У цьому й полягає децентралізаційний процес: кожна громада має свої відмінності, старости можуть мати якісь певні додаткові повноваження», – пояснює Максим Ткач.
Одноосібних рішень староста не приймає. Він має право бути присутнім на сесіях, на засіданнях постійних комісій, коли вирішуються питання округа, то староста бере участь у підготовці таких рішень. Також староста поставлений сприяти виконанню рішення органів місцевого самоврядування у старостинських округах.
Староста є зворотнім зв’язком між місцевою владою та жителями округу, допомагає опрацьовувати документи, допомагає жителям надсилати запити до місцевої влади, додатково слідкує за виконанням рішень місцевого самоврядування та процесами реалізації проєктів розвитку на території старостинського округу тощо.
Роль старости, якого не обирали
У зв’язку з нововведеннями, коли староста не обирається жителями, а затверджується місцевою радою, зміниться місце старости серед інших органів місцевого самоврядування. Раніше староста звітував перед жителями старостинського округу та був відповідальний перед ними за свою діяльність. Тепер староста підзвітний місцевій раді та підконтрольний голові громади.
Це як із заступниками голови – жителі громади не вирішують, кого саме голова обере до своєї команди. За словами Максима Ткача, звісно, можна, розмірковувати про опосередкований вибір старости. Адже жителі округа обирали голову громади, голосували за депутатів. І саме вони тепер приймають рішення від усієї громади.
«Отже, стосовно старост виходить так, що вплив жителів округу на нього послаблюється, а вплив голови громади посилюється і це змінює його роль у старостинському окрузі», – говорить Максим Ткач.
Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!