Ставка на дипломатію: сторони хочуть тиші на Донбасі?
Кінець травня ознаменувався майже синхронними заявами сторін щодо посилення дипломатичної складової вирішення конфлікту, причина чому, скоріш за все, наближення Чемпіонату світу з футболу в Росії.
Так, представник РФ в контактній групі з Донбасу Борис Гризлов попросив республіки Донбасу не піддаватися на провокації з боку України. На засіданні в Мінську контактної групи по Донбасу представники РФ звернулися до представників Донбасу як посередники у врегулюванні конфлікту, пояснив він. Не піддаватися на провокації, яка протистоїть боку – таке прохання висловила Росія.
Гризлов додав, що Москва запропонувала конфліктуючим сторонам розвести сили в районі Донецької фільтрувальної станції. Київ, як і раніше, грубо порушує режим перемир’я в Донбасі, підкреслив він.
Водночас голова МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що зустріч керівників дипломатичних відомств нормандського формату буде мати сенс, якщо вийде досягти розведення сил у Донбасі й прогресу по «формулі Штайнмайера».
Російський міністр заявив, що всі зусилля Москви дану формулу «покласти на папір» відкидаються київською владою. На сьогоднішній день німецькі та французькі колеги пропонують провести міністерську зустріч нормандського формату, але ця зустріч буде мати сенс лише в тому випадку, якщо дві умови – розведення сил у станиці Луганській і фіксація на папері «формули Штайнмайера» – будуть виконані, додав Лавров.
«Без цієї заяви [нормандського формату] за ціма двома темами – вони вже стали ганьбою для нашої роботи в нормандському форматі – без заяви з цих двох тем збиратися безглуздо», – заявив він у ході форуму «Примаковские читання».
Цікаво, що у четвер, 31 травня, в Україну має прибути з робочим візитом Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас для обговорення питання врегулювання конфлікту в Донбасі. Його візит триватиме два дні, повідомляє прес-служба міністерства закордонних справ України.
«Відбудуться переговори глав зовнішньополітичних відомств України Павла Клімкіна та Німеччини Хайко Маасу, головною темою яких стануть питання посилення взаємодії з метою політичного врегулювання військового конфлікту на Донбасі, двостороннє співробітництво», – зазначають у відомстві.
Також запланована спільна поїздка Клімкіна й Маасу в Донецьку область для ознайомлення з ситуацією в регіоні. Наголошується, що це перший візит німця в Україну на посаді глави зовнішньополітичного відомства ФРН.
Водночас заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука на своїй сторінці в Facebook категорично виступає проти будь-яких прямих переговорів із ЛНР та ДНР.
«Після початку “прямих переговорів”, через хвилину Москва зробить “крок у бік”: ну ось, тепер і домовляйтеся між собою! Виставивши своїх маріонеток в якості повноцінної сторони переговорів, Кремль миттєво займе позицію “спостерігача й миротворця”, знімаючи з себе всяку відповідальність!» – пояснив він.
За його словами, у такому разі Києву доведеться мати справу з «представниками», які абсолютно ні на що не впливають.
«Тому, шановні, коли чуєте заклики до “прямих переговорів», знайте – «говорить Москва», – попередив Тука.
Тим часом за даними ОБСЄ внаслідок напруги на фронті за словами спецпредставника ОБСЄ Мартіна Сайдика за останні два місяці з початку 2018 року конфлікт в Донбасі забрав життя 107 цивільних осіб.
Особливе занепокоєння Сайдика викликало різке зростання числа жертв серед дітей в зоні конфлікту на Донбасі за останні два місяці. Так, 28 травня в результаті обстрілу населеного пункту Зализне (Торецкого району) загинула 15-річна дівчинка, а 22 травня в Дебальцеве в результаті вибуху в рейсовому автобусі помер 14-річний хлопчик і ще троє дітей отримали поранення. Це абсолютно неприпустимо”, – зазначив Мартін Сайдик, додавши, що всі сторони відповідальні за те, щоб канікули дітей пройшли дійсно безпечно.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!