Стоматологія на самофінансуванні – як медична реформа позначилася на пацієнтах та лікарях

У Краматорську жваво обговорюються тарифи на стоматологічні послуги – їх було оприлюднено на сайті міськради 17 квітня. До того ж, мешканців міста запросили взяти учать у електронних консультаціях та надати свої пропозиції. Проте ми й раніше знали, що у більшості випадків лікування зубів у муніципальній стоматології є платним. Так що змінилося зараз, чи не доведеться сплачувати більше? Відповіді на ці та інші питання Антикризовий медіа-центр отримав у Віталія Рубайло, головного лікаря стоматологічної поліклініки № 1.

Віталій Рубайло, головний лікар стоматологічної поліклініки № 1

Як раніше фінансувалася поліклініка?

– Раніше на фінансування стоматологічних поліклінік місцевий бюджет отримував медичну субвенцію з держбюджету. Ці кошти йшли на зарплату медпрацівникам, оплату комунальних послуг та частково – на закупівлю медикаментів та пломбувальних матеріалів. Це дозволяло надавати безкоштовні послуги як пацієнтам пільгових категорій, так і всім мешканцям міста. Звісно, за умови використання дешевих «бюджетних» матеріалів з невеличким гарантійним строком.

Якщо людина хотіла отримати більш якісні послуги, то за них доводилося сплачувати. На підставі Постанови Кабінету Міністрів № 1138 ми мали право надавати платні послуги. Цією постановою було передбачено зубопротезування, лікування зубів коштовними матеріалами з використанням сучасного обладнання, інші стоматологічні процедури.

Як формувалися ціни на послуги?

– Кабміном була розроблена формула, згідно якої наші економісти розраховували вартість кожної послуги. У свою чергу, ці розрахунки перевіряла регіональна комісія з ціноутворення. Періодично тарифи на стоматпослуги переглядалися у зв’язку підвищенням мінімальної зарплати, комунальних тарифів, цін на розхідні матеріали.

Що змінилося з 1 квітня?

– Почалася медична реформа другого рівня, яка торкнулася й стоматологічної служби. Ми пройшли процес автономізації і перетворилися з комунальної установи в комунальне некомерційне підприємство. Тобто тепер повинні заробляти «на життя» самі, не розраховуючи на медичну субвенцію.

Ми підключилися до загальної медичної бази та уклали договір з Національною службою здоров’я України. Для цього нам довелося виконати вимоги НСЗУ – провести комп’ютеризацію, закупити програмне забезпечення та необхідне обладнання.

Нове обладнання вже встановлено в поліклініці

До слова, я вдячний міському голові Андрію Панкову та депутатам Краматорської міськради, які виділили на це гроші. Ми придбали унікальне обладнання, про яке може тільки мріяти стоматологічна поліклініка. Це дентальний мікроскоп, лазерний апарат для безкровного хірургічного втручання, центрифуга для плазмоліфтингу, сучасні стоматологічні установки.

Все це, а також належна кваліфікація наших лікарів, дозволило нам розпочати контрактування з НСЗУ. Інакше кажучи, отримувати компенсацію за надані нами послуги.

Які види послуг оплачує Національна служба здоров’я України?

– За медичною реформою держава оплачує лише планову стоматологічну допомогу дітям до 16 років та лікування невідкладних станів – гострого болю, що загрожує життю та здоров’ю людини. Однак гарантована державою сума не компенсує всіх витрат.

Які розцінки встановлено на гарантовані стоматологічні послуги?

– За договором з НСЗУ, починаючи з квітня ми отримуватимемо по 130 тисяч гривень щомісяця, у розрахунку по 56 гривень за послугу. Цього вкрай недостатньо для забезпечення гарантованого пакета тим пацієнтам, про яких має подбати держава. Це приблизно третина від потреби.

Тому передбачається, що решту доплатить міський бюджет. Ми подали до виконкому запит на фінансування, але поки шо отримали відповідь, що грошей на це в бюджеті немає. Тож допоки у нас не буде цієї підтримки, ми не зможемо виконувати умови договору с НСЗУ. Ось чому зараз всі послуги, а в умовах карантину це лише екстрені випадки, ми надаємо на платній основі, за попередньо встановленими тарифами.

В умовах карантину стоматологічна поліклініка приймає лише пацієнтів з гострим болем

Чому новий прейскурант на ваші послуги проходить громадське обговорення та затверджується виконкомом?

Як вже було зазначено, до гарантованого пакету стоматологічних послуг входить лише лікування дітей та ургентна допомога. Решту оплачуватимуть самі пацієнти за тарифами, встановленими на кожен вид медичних процедур.

Новий прейскурант знадобився, оскільки з 1 квітня дещо змінилася формула тарифікації. Але це не суттєво вплинуло на вартість наших послуг – кінцеві розцінки майже не змінилися. Втім ми свідомо надали їх на громадське обговорення та на затвердження виконкому, щоб для людей все було зрозуміло та прозоро.

У багатьох викликало невдоволення, що ми винесли окремим рядком послуги з огляду та консультування хворого. Але і тут нічого нового – раніше вони теж враховувалися у вартості лікування. Адже це потребує використання медичних інструментів та витрат робочого часу лікаря.

Чи витримає комунальна стоматологія конкуренцію з приватною?

Нам вдається бути конкурентними як за якісними ознаками, так і за вартістю послуг. Перевагою поліклініки є наявність лікарів різних спеціалізацій – це терапевти, хірурги, ортодонти, протезисти тощо. А у приватному кабінеті часто-густо за все береться один і той же лікар.

Матеріали ми використовуємо однакові, але за рахунок великого обігу у нас вони не прострочуються, що може трапитися у приватника. За рівнем обладнання та його різновидами наша поліклініка оснащена набагато краще приватних кабінетів. Звичайно, хотілося б більшого. Наприклад, ми мріємо про панорамний рентген-апарат, але він коштує занадто дорого.

Тепер стосовно вартості робіт. Тут ми знов маємо переваги: великий потік пацієнтів дозволяє нам дещо здешевити свої послуги.

Як працює стоматологічна поліклініка в умовах карантину?

– Наразі ми приймаємо лише тих пацієнтів, яким потрібна екстрена допомога. Тому більшість медпрацівників перебувають у безоплатних відпустках. Працює лише ургентна (невідкладна) служба. Це хірург і три терапевти, з них один у дитячому відділенні. Таким чином, починаючи з 1 квітня, із 120 осіб медперсоналу 100 тимчасово не працюють. Декілька людей пенсійного віку звільнилося, але інші готові перечекати і знов приступити до роботи.

Так сталося, що медична реформа другого рівня розпочалася під час карантину. Це спричинило додаткові труднощі в її реалізації. З одного боку, ми не можемо нормально працювати, надаючи платні послуги в повному обсязі та заробляючи на зарплату співробітникам. А з іншого – місто не може допомогти нам безоплатно лікувати дітей та невідкладні випадки, оскільки з причини карантину не виконується дохідна частина бюджету. Втім я впевнений, що комунальна стоматологія виживе, всі фінансові неузгодженості відійдуть у минуле, і ми продовжимо лікувати людей.

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies