Стрес у дітей: як впливає карантин та що робити батькам (психолог)

2483
коментарі відсутні

стрес у дітей

Не всі розуміють, що стрес у дітей може призводити до неврозів та різних захворювань. Дитячий організм дуже чутливий до будь-яких подразників, особливо нервових. Комусь може здаватися, що діти радіють карантину, оскільки не потрібно ходити до школи, але все не так просто…

Відвідувачі «КДМ» – школярі від 10 років, студенти та молоді особи до 24 років. Наразі ця категорія потерпає від карантинних заходів. Обмеження дозвілля, дистанційне навчання, роздратовані батьки та вчителі, ще й підліткова криза. І все це, як то кажуть, в одному флаконі.

Ми звернулись до психолога «Клініки, дружної до молоді» м. Слов’янська Смелкової Ірини Олександрівни з питанням про поради – як з найменшими тратами нервової системи вийти з періоду карантину.

Як проявляється стрес у дітей

Так, наразі в суспільстві дійсно дуже високе психічне напруження. Як наслідки – великий стрес, психосоматичні розлади, депресії, невротичні прояви.

Наша «КДМ» знаходиться у приміщенні міської консультативної поліклініки для дітей. І коли лікарі  чують скарги батьків на пригнічений настрій, розлади сну, порушення апетиту, то перенаправляють до психологічної служби. Річ у тому, що невротичні прояви майже завжди свідчать про те, що дитина знаходиться у сильному емоційному стресі. Лікарям, щоб вилікувати дитину, потрібна взаємодія психолога, який допоможе батькам налагодити гармонійну атмосферу вдома. Без цього будь-яке медикаментозне лікування не буде ефективним.

Висмикування волосся, покусування олівців та пензлів, жування комірця, нав’язливі рухи – все це також прояви неврозу. Батьки можуть навіть постійно сварити за це дитину, висміювати, не розуміючи  проявів неврозу та погіршуючи ситуацію. А далі це і діабет, і хвороби шлунково-кишкового тракту, не говорячи вже про невміння відстоювати себе у дорослому житті.

Всі ці симптоми можуть бути виражені в різному ступені, але зустрічаються у всіх дітей при невротичних порушеннях. Найбільш схильні до неврозу – сенситивні діти, (дуже чуттєві, сором’язливі від своєї природи, з моменту народження).

Сварки між батьками, напружений мікроклімат вдома для таких дітей вже є емоційним потрясінням. а ображання їх особисто – це взагалі може стати глибоким психотравмувальним явищем, яке нанесе відбиток і на все доросле життя.

Саме тому так важливо вчасно розпізнати ознаки неврозу та розібратись у причинах, які його викликають. Варто додати, що невроз – не невинна недуга. Він стає серйозною проблемою як у навчанні, так і в подальшому житті людини.

Невроз — психогенне захворювання, що виникає через дисгармонію людських відносин.

Основою профілактики виникнення стресів та неврозів у дітей є створення сприятливої психологічної атмосфери в родині, яка є природним місцем проживання дитини. Тут вплив набагато більше, ніж у школі, гуртках і навіть на вулиці.

Батьки – це дорослі люди зі сформованою нервовою системою, на відміну від дітей, в яких вона тільки формується. Тому саме батьки, а не дитина, відповідальні за гармонійний мікроклімат у родині. Від цього залежить і успішне навчання дитини, і розвиток, і здоров’я. Навіть дієздатність дорослих членів родини.

Що робити батькам?

Найперше та найважливіше, що треба зробити батькам – зрозуміти, що сім’я –  це головний скарб у житті людини. Сім’я – це міцний психотерапевтичний фактор. Це відпочинок, відновлення, затишок, безпека. Це територія гармонії та порозуміння, де ти черпаєш сили для того, щоб йти далі, кожен день, крок за кроком. І тому таким важливим є дбайливе ставлення до дитини, до психіки, яка тільки встановлюється.

У різних інформаційних джерелах є доволі багато порад про те, як подолати стрес у дітей та підлітків. Я наголошую на основних: не несіть негатив з роботи додому. Вивчайте тайм-менеджмент.  Усвідомлюйте, що ваш поганий настрій заражає інших членів родини і потім все одно вертається до вас.

Дотримуйтесь того, що було до карантинних обмежень і взагалі дозвольте дитині розвиватися у своєму звичайному графіку дня. Будь-які зміни в житті можуть створити відчуття втрати контролю і впливати на поведінку дитини. Звісно, потрібно зробити так, щоб дитина не забувала про свої обов’язки та продовжувала навчання навіть у дистанційному режимі. Але не кричить на неї так, що сусіди почують, не тисніть, не вдавайтеся до суворих обмежень. Навпаки, забезпечте певний розпорядок та самостійність у виконанні щоденних завдань.

Пам’ятайте, що дитині потрібні не дорогі речі (хай навіть новенький айфон), а здорові батьки. Такі, які можуть поділитися життєвою порадою про подолання життєвих негараздів через своє тепло та безоцінну любов. Любов просто за те, що ти є. І повірте, дорогі батьки, що будь-яка математика, хімія, фізика та інші предмети будуть засвоюватись набагато легше.

Ірина Смелкова, психолог «Клініки дружньої до молоді» КНП СМР «Міська лікарня №1 м. Слов’янська».

Читайте також: Освіта Донеччини в умовах карантину

Довідка. «Клініка, дружня до молоді» – мережа установ, яка була створена по всій території Україні, починаючи з 2000-х років. Ідея створення КДМ належить Дитячому фонду ООН ЮНІСЕФ. Головна мета – збереження репродуктивного здоров’я підлітків та молоді, профілактика негативних явищ та сприяння майбутньому професійному становленню.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика