На даний час відомо про 10101 загиблого з початку збройного конфлікту на сході України. Інформацію про кожного з них зібрав та відобразив на інтерактивній мапі Центр документування Української Гельсінської спілки з прав людини. Презентація проекту відбулася в Антикризовому медіа-центрі.
«Протягом півроку ми збирали інформацію про загиблих, – розповів координатор Центру документування УГСПЛ Олексій Біда. – Серед понад 10 тисячі людей є біля сотні таких, про кого відомо лише позивний. Про багатьох інших також немає повних даних, наприклад, про дату чи місце народження, статус – цивільний чи військовий, місце поховання тощо. Але інтерактивна мапа дозволяє доповнювати інформацію, якщо вона з’явиться. Крім того, майже кожного дня продовжують гинути люди, тому, нажаль, вона буде поповнюватися».
Як підкреслили розробники мапи, вони не розділяли загиблих на «свій-чужий», тому вона містить інформацію також про тих, хто воював на протилежному боці.
«Смерть всіх зрівняла, – підкреслив Олексій Біда.– Наше завдання – залишити пам’ять про ці події для запобігання маніпуляціям числом жертв або обставинами загибелі. Ідентифікувати кожного поіменно необхідно для того, щоб нагадувати наступним поколінням про жахи війни, щоб такі події не повторювались у майбутньому».
Мапа складається з двох частин – місце народження та місце загибелі. Крим того, є декілька зручних фільтрів для пошуку. Згідно існуючих даних, в результаті збройного конфлікту пішли з життя 39 людей, які народились в Краматорську. Загинуло на території міста 22 людини. Деякі прізвища в обох списках співпадають.
Про труднощі збору інформації для створення мапи розповів аналітик Центру документування УГСПЛ Сергій Мовчан. «Ми використовували як офіційні, так і неофіційні джерела. Тобто вивчали дані держреєстрів, робили запити до Генштабу ЗСУ та до місцевих адміністрацій на підконтрольній території. Водночас користувалися «офіційними джерелами ЛДНР», та усіма відомими соціальними мережами. Отримані дані зіставляли та ретельно аналізували. Але навіть такий підхід не дозволив зібрати повну інформацію. Тому ми звертаємось за допомогою до влади та до громадськості. Також є можливість додати відомості безпосередньо на мапі».
«Результатом роботи мають стати механізми ідентифікації та меморизації жертв як перший крок від конфлікту до примирення та об’єктивного висвітлення подій, – підсумував Олексій Біда. – Гібридна війна на території України супроводжується спотворенням інформації з обох сторін. Одним з її компонентів є приховування присутності власних військовослужбовців з боку РФ, а з боку України – приховування реальних обставин загибелі цивільного населення та військових. Відсутність відкритих списків загиблих надає широкі можливості для маніпулювання свідомістю громадян України та РФ, ускладнення миротворчої діяльності міжнародних організацій».
Присутня під час презентації керівник об’єднаного центру Цивільно-військового співробітництва штабу АТО підполковник Ольга Сальнікова зазначила велику роботу, що провів Центр документування УГСПЛ. Також вона запропонувала співпрацю, оскільки в штабі є свідчення про усіх загиблих українських військових.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!