Багато підручників про ОСББ починаються зі слів «створення ініціативної групи». Але часто мешканці багатоповерхівок стають на довгий шлях реальних змін, не здогадуючись, що вони і є та сама ініціативна група. Їх просто дістали шматки штукатурки, які валяться на голову та додають холоду, чи плісняви у квартирах. І це тільки мала частина того, що турбує людей, яких збирає доля під спільний дах.
Один з таких людей – Олександр Іванов, мешканець стандартної краматорської «хрущовки» на п’ятому поверсі. Олександр вже понад три роки піклується про стан свого будинку, виконуючи обов’язки голови правління ОСББ «Паркова-3».
Як клопоти щодо лічильника тепла перетворились на створення ОСББ
Будинок за адресою Паркова, 3 не мав свого лічильника теплової енергії. Саме це питання було першим кроком на шляху створення ОСББ. Сусіди по будинку, як і сам Олександр, розуміли, що вже не можна відкладати питання його придбання та установки. На цій темі було вирішено зібрати власників квартир, все обговорити та визначитись з рішенням.
«Це було навесні 2016 року, зібрань на той час було вже декілька. І люди на той час згодились з тим, що лічильник будинку потрібен. Та випадково дізнались, що його можна отримати та встановити коштом місцевого бюджету. Тому пішла нова хвиля зборів і нові підписання листів. Разом з цим, почали з сусідами вже більш конкретну розмову про ОСББ. На той час про об’єднання я щось десь чув, але подробиць не знав. Прискорення нашому процесу створення ОСББ додали інформаційні подробиці прийняття Закону України №417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Окрім цього, почали шукати контакти вже створених ОСББ у Краматорську, сходили до них у гості. Побачивши, що нічого страшного в ОСББ немає, навіть навпаки – існують переваги, почали вивчати юридичну сторону питання. В основному інформацію брали з інтернету, спільно розбирались у тонкощах», – поділився Олександр.
Що дає лічильник
Прилад сам по собі не є заходом економії теплової енергії. Але лічильник – вірний помічник у розумінні того, скільки будинок споживає тепла. Економія залежить від відношення споживачів до даних приладу. Економія настає, коли споживачі свідомо відносяться до регулювання системи. В якій лічильник – важлива ланка та вірна підказка.
Показник споживання тепла вимірюється в гігакалоріях та залежить від обсягу теплоносія у кубічних метрах (м³). Важливою є також різниця температур на вході і виході з будинку. Для регулювання зазвичай встановлюються додаткові засувки, наприклад, кран “батерфляй”. Він дозволяє скоротити обсяг теплоносія.
«Однак, просте закручування засувки не вихід. Бо при зниженні обсягу падає тиск в системі, що призводить до недогріву крайніх стояків, і, з особистого досвіду – зростання різниці температур. Тобто, разом зі зменшеною платіжкою маємо спеку в центрі будинку, холод в кутових квартирах і як наслідок – обурення мешканців: краще 1400 грн, але за тепло, ніж 1000 – за холод», – поділився Олександр.
Регулюючи подачу тепла обертами засувки, треба враховувати температуру теплоносія і стежити за тиском. Температура постійно коригується постачальниками тепла. Це напряму залежить від температури повітря на вулиці.
«Всім цим тонкощам потрібно було вчитись самому, але зараз вже підказую колегам. Звичайно, постійно крутити засувку дуже незручно. Зараз є універсальні рішення – установка індивідуальних теплових пунктів (ІТП) з погодним регулюванням. Кількість тепла, що подається на будинок, такі пункти переводять на автоматику. Та, на жаль, ціна цих систем – перешкода для масових установок. А от лічильник дуже необхідна річ, без якої деякі заходи у будинку не мають сенсу», – підкреслив Олександр.
Ризики бачили, але не бачили іншого шляху
Треба зазначити, що, у порівнянні з «хрущовками» у більш вигідній позиції, наприклад, дев’ятиповерхівки. По-перше, вони часто-густо за віком молодші. Важливим чинником також виступають такі показники, як кількість квартир. Для порівняння, в ОСББ «Двірцева, 44» їх 288, а в ОСББ «Паркова-3» – 60. Це впливає на фінансові збори та на можливості, тобто додає ризиків.
Нерозуміння багатьох процесів, нестача технічних чи економічних знань, наявність основного місця роботи також може стати гальмом у згоді когось з мешканців будинку брати відповідальність на себе та очолювати ОСББ. Але не у випадку з ОСББ «Паркова-3».
«Я все це розумів, але не бачив іншого розв’язання проблем будинку, ніж створення ОСББ. Ми стали першими у місті, хто завдяки субвенції з державного бюджету поміняв у під’їздах всі вікна на пластикові. Також було замінено двері. Треба віддати належне сусідам, вони завжди напоготові, щоб розв’язати якесь питання або усунути проблему, допомогти знаннями, руками, інструментом. У нас немає сперечань, якщо потрібно підмінити мене або когось з правління задля зустрічі з підрядником чи проведення якихось робіт. Це не тільки допомагає, але й надихає, бо попереду ще багато роботи», – сказав очільник ОСББ.
Що заплановано та чим допомагає місто
В ОСББ «Паркова-3» визначились з глобальними напрямками. Це ремонт та утеплення даху, термомодернізація з утепленням фасаду будинку та установка ІТП. Всі ці роботи потребують значних фінансів. Приблизні цифри можуть становити 500 тис. грн, 1 млн грн, 1,2 млн грн відповідно. Для будинку з такими показниками це завеликі суми. На жаль, Краматорськ у частині підтримки ОСББ не можна назвати швидким та щедрим на гроші.
«Міська програма підтримки ОСББ є, але суми виділяються мізерні. Наприклад, у 2019 році ми отримали з бюджету 40 тис. грн. Вони підуть на електрику у будинку. І порівняйте їх з нашими мріями», – завершив Олександр Іванов.
Марина Романцова, “Донеччина. ЗмІнИ”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!