Громадська організація «Бахмут особливий» об’єднує родини, які виховують дітей з інвалідністю. Існує об’єднання майже 2 роки. Співголова «Бахмута особливого» Дар’я Ковшарова каже, що організація є провідником між батьками, які можуть розповісти про потреби для дітей з інвалідністю, та органами місцевого самоврядування, до яких потрібно доносити інформацію. А ще в організації люди підтримують морально одне одного.
Чому важлива публічність
Мешканка Бахмуту Дар’я Ковшарова має сина з аутизмом. Нині йому 10 років і він навчається у школі за індивідуальною програмою. Сама Дар’я шиє дидактичні посібники. Це фігурки з фетру на липучках, які кріплять на тканину. Їх використовують для розвиваючих вправ для дітей з інвалідністю. Робити дидактичні посібники з фетру підказала дефектолог у дитячому садочку сина. Нині Дар’я продає їх за ціною вартості матеріалів.
До громадської організації «Асоціація батьків дітей з інвалідністю «Бахмут особливий» жінка долучилася у вересні цього року. Тоді ж Дар’я створила сторінку у фейсбуці, яку нині і веде.
«Я більше спеціалізуюсь на створенні позитивного іміджу. У нас закріпилося з радянського часу: якщо ви стали батьками дитини з особливостями, то значить ви – наркомани, алкоголіки, маргінали і таке інше. Мовляв, у хороших людей погані діти не народжуються. Багато хто каже, що у їхній час стільки дітей з інвалідністю не було. Але насправді вони були: їх приховували, від них відмовлялися, про них не говорили. Тобто на дітей з інвалідністю заплющували очі, а тепер їх змусили побачити. Тому я спеціалізуюся на тому, аби показати, що ми – не маргінали, не алкоголіки. Ми не скандалимо, не потребуємо жалощів, не кажемо, що хтось нам винен. Це може стосуватися кожного», – розповіла співголова ГО «Бахмут особливий» Дар’я Ковшарова.
Нині сторінка групи у фейсбуці є у відкритому доступі. До неї може долучитися кожен. Тут розміщена корисна інформація щодо виховання та розвитку дітей з інвалідністю, а також світлини із заходів, до яких долучилися представники громадської організації.
Натепер у Бахмуті мешкає понад 400 родин, які виховують дітей з інвалідністю.
Зустрічі для батьків та дозвілля для дітей
Представники ГО «Бахмут особливий» беруть активну участь у написанні грантових заявок. Зокрема, нещодавно їхній проєкт став одним з кращих на конкурсі місцевих ініціатив розвитку територіальних громад Бахмутського району 2021-2022 роках. Проєкт «Реабілітація та розвиток дітей з інвалідністю» отримав фінансування. За словами Дар’ї Ковшарової, за виграні гроші хочуть придбати обладнання для інклюзивного центру.
Крім цього, громадська організація є посередником між батьками та органами місцевого самоврядування, яких «Бахмут особливий» інформує про потреби дітей з інвалідністю у громаді.
«Організація озвучила ініціативу, що діти з інвалідністю потребують інклюзивний дитячий майданчик. Не всі вони мають доступ до таких радощів, як покататися на гойдалці чи зробити пасочки з піску. Нині у нас інклюзивний майданчик біля будівлі соцзахисту. Там є різнорівневі пісочниці. Дитина, яка рухається на кріслі колісному, може погратися з піском. Треба озвучувати ініціативи, аби про них знали. Що і робить наша організація», – каже Дар’я.
Наголошує жінка на важливості спілкування та моральній підтримці батьків, які мають дітей з інвалідністю. Влітку до жорстких карантинних обмежень у міському центрі соціальних служб проводили батьківські зустрічі. На них запрошували, зокрема, представників спортивних секцій та творчих гуртків, які розповідали про можливості для дітей з інвалідністю. Нині батьки намагаються підтримувати морально одне одного, але через карантин бачаться обмеженими групами.
Окрім зустрічей дорослих, представники «Бахмут особливий» допомагають організувати дозвілля для дітей. Зокрема, нещодавно заохочували взяти участь у конкурсі малюнків від запорізького благодійного фонду «Допомога справою». А ще до цьогорічного Дня захисників та захисниць України діти приготували військовим подарунки. Передали малюнки та солодощі на передову через волонтерів.
Представники «Бахмуту особливого» мріють, щоб у їхньому місті з’явилася конюшня, аби діти з інвалідністю могли спілкуватися з тваринами.
Ірина Мартинова
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!