Свої шерифи: як на сході України з’явилися поліцейські офіцери громади
Проєкт «Поліцейський офіцер громади» в Україні стартував трохи більше двох років тому. Перші такі офіцери з’явились у громадах Дніпропетровщини. Восени минулого року поліцейські офіцери громади приступили до роботи на сході, в Донецькій та Луганській областях.
Головна мета такого кроку в реформуванні Нацполіції – забезпечити кожну громаду окремим офіцером чи офіцеркою, який не тільки працюватиме на території цієї громади, але й житиме там. Основне завдання поліцейського офіцера громади – орієнтуватися на потреби місцевого населення, підтримувати постійний контакт з жителями, щоденно забезпечувати порядок на своїй території, своєчасно реагувати на проблеми громади та запобігати скоєнню злочинів.
Відео. Хто такий поліцейський офіцер громади. Джерело: Національна поліція України
П’ять претендентів на одну посаду
На Донеччині поліцейські офіцери громад працюють у восьми територіальних громадах: у міських – Соледарській, Лиманській та Миколаївській, у селищних – Черкаській, Ольгинській та Олександрівський, у сільських – Званівській та Шахівській. Загалом цю територію обслуговують 17 поліцейських. Усі вони пройшли попередній конкурсний відбір, а згодом навчання та підготовку у вишах Дніпра та Харкова.
У першому наборі було 72 анкети, відібрали 15 кандидатів. У другому наборі двох поліцейських відібрали серед 12 претендентів. Подавалися діючі поліцейські з різних служб: дільничні, превентивна служба, оперативники, ювенальна поліція, групи реагування патрульної поліції тощо.
У квітні оголосили набір ще до шести громад на 22 посади. Чотири громади – міські, це Маріупольська, Краматорська, Курахівська, Вугледарська. Ще дві селищні – Сартанська та Мангушська.
Раніше територія сільських громад обслуговувалась через райвідділ, який знаходиться на значній відстані від села. Отже, поліцейські офіцери громад були просто необхідні для таких територій. Навіщо міським громадам, де функціонує повноцінний відділ поліції, потрібні ПОГи? Яна Ходченко, начальниця сектору взаємодії з громадами управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції в Донецькій області, пояснює на прикладі Краматорської міської громади.
«До складу Краматорської ТГ увійшли п’ять старостинських округів: Шабельківський, Біленьківський, Дмитрівський, Ясногірський та Красноторський. По місту продовжать працювати дільничні поліцейські, а в цих округах службу нестимуть поліцейські офіцери громад».
Оскільки відтепер саме громада має придбати автомобіль та оснастити робоче місце поліцейського, в цей набір було більше міських громад з більшим бюджетом та можливостями.
Загалом фінансування розподіляється: частину на себе бере держбюджет, частину – громади. Місцевій владі треба утримувати в належному стані приміщення, сплачувати комунальні платежі, за можливості виділяти гроші на ремонт автотранспорту. Заробітна платня поліцейського, пальне для автівки – це через Нацполіцію.
Поліцейська станція та приладдя для автівки
Заробіток на новій посаді – такий же як і в дільничного офіцера – 14 тис. грн. ПОГи знаходяться на повному утриманні держави, як і вся поліція. «Ця професія – це поклик душі. Якщо «кайфуєш» від роботи поліцейським, посада надає задоволення від роботи, від розуміння що допомагаєш людям», – зазначає Яна Ходченко, начальниця сектору взаємодії з громадами управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції в Донецькій області.
Від решти поліцейських ПОГів відрізняє повне оснащення – від кабінету до спецінструментів в автомобілі. Перших поліцейських офіцерів громади автомобілями забезпечувала Нацполіція разом із міжнародними партнерами. Відтепер на громади поклали обов’язок купувати автівки та оснащувати кабінети, щоб у них з’явився власний поліцейський офіцер громади.
Робоче місце ПОГ – це відремонтовані службові приміщення з усією необхідною технікою, а також додаткове обладнання для несення служби – планшет, камери, ліхтарі, бензопила, аптечка та багато іншого приладдя.
Поліцейські станції на Донеччині функціонують за такими адресами:
Ольгінська селищна ТГ: селище Новотроїцьке, вул. Київська, 48;
Шахівська сільська ТГ: село Шахове, вул. Денисенко, 35;
Олександрівська селищна ТГ: село Петрівка-2, вул. Шкільна, 2; село Очеретино, вул. Молодіжна, 1-А;
Черкаська селищна ТГ: селище Черкаське, вул. Шкільна, 16-А;
Миколаївська міська ТГ: місто Миколаївка, пров. Київський, 7;
Лиманська міська ТГ: село Рубці, вул. Центральна, 18;село Рідкодуб, вул. Центральна, 108;
Званівська сільська ТГ: село Званівка, вул. Зелена, 3-А;
Соледарська міська ТГ: місто Соледар, вул. Цілинників, 27.
Номер мобільного телефону поліцейських офіцерів громад – це не якась таємниця. Від самого початку своєї роботи вони роздавали візитівки під час знайомства з жителями громади, їх контакти доступні на офіційних сайтах місцевих рад.
Кожен поліцейський веде соцмережі та спілкується з жителями за тими каналами, які зручні для конкретної людини. Комусь відповідає через СМС, комусь – через Telegram, Messenger чи WhatsApp.
Інтерактивна карта з контактами поліцейських офіцерів громади в Донецькій області
Профілактика та попередження
Поліцейський офіцер громади виконує мікс превентивних обов’язків. Усі вони орієнтовані на попередження та оперативне розв’язання проблем саме своєї територіальної громади. Це суміш обов’язків дільничного, інспектора з групи реагування та представника дозвільної системи.
Якщо на території громади скоєний злочин, поліцейський офіцер громади має виїжджати на місце події разом зі слідчою групою.
Щоденна робота спрямована на профілактику правопорушень. Разом із ДСНС патрулюють водойми, пояснюють правила безпечної поведінки на воді, разом зі службою у справах дітей відвідують родини, які опинились у складних життєвих обставинах, а також беруть участь у всіх публічних заходах громади, спортивних змаганнях, спілкуються зі школярами тощо.
Постійна присутність поліцейського офіцера громади на свої території дає свої результати. Наприклад, ось так виглядали останні вихідні червня ПОГ на Донеччині:
Працюєш там, де живеш
Робочий день починається не з відділення поліції, а зі спілкування з головою громади чи старостою. 95% робочого часу ПОГи проводять на території громади. В ідеалі звичайно, що поліцейський має жити в своїй громаді. Але не кожна місцева влада може дозволити своєму бюджету придбати житло для поліцейського. Службовий автомобіль у цілодобовому розпорядженні поліцейського. В деяких громадах вони доїжджають до місця роботи з сусідніх населених пунктів.
Наприклад, у Черкаській селищній громаді поліцейські зі Слов’янська та Билбасівки. У Миколаївській – місцевий та житель Слов’янська. В Олександрівській, Соледарській, Званівській, Шахівській – місцеві. У громадах нині розглядають можливість купівлі житла, і тоді поліцейський буде жити і працювати повністю в одній громаді.
«Діємо на результат, а не заради звіту»
Воронцов Роман – поліцейський офіцер Олександрівської селищної громади Донецької області. Йому 34 роки, він місцевий. Зв’язати своє життя з правоохоронними органами вирішив відразу після школи, вступивши до Донецького юридичного інституту. Працював в дільничній службі, на різних посадах, а коли оголосили конкурс на вакансію поліцейський офіцер громади», відразу подав заявку.
Поліцейський згадує, коли працював дільничним, доводилося виконувати безліч вказівок керівництва, які не пов’язані з територією обслуговування. Робочий день починався у райвідділі з наради і закінчувався нарадою. Дві години йшли тільки на наради. А ще були наряди, конвої, відрядження, добові чергування тощо. І на свою роботу на території майже не залишалося часу.
А він хотів отримувати задоволення від того, що допомагає людям, вирішує їх проблеми, оперативно реагує на правопорушення.
«Раніше працювали на показники, а тепер на результат», – говорить про свою нову роботу Роман Воронцов.
Відтепер робочий день поліцейського офіцера розпочинається о 9 ранку з отримання з райвідділення добового зведення. Враховуючи отриману інформацію, планується робочий день та виїзди. Роман сідає за кермо службового авто та вирушає до свого робочого місця – поліцейської станції.
На усю Олександрівську громаду – двоє поліцейських офіцерів. Навантаження рахують не за кількістю населених пунктів (тут їх аж 42), а за кількістю населення. В містах – один поліцейський на 7 тис. населення, в селах – на 6 тис.
У підпорядкуванні Романа Воронцова – територія 22 населених пунктів, це п’ять старостинських округів. Раніше ці села обслуговували три дільничні поліцейські, але так часто як ПОГ вони не могли бути на закріпленій території.
«Після призначення на посаду побував у кожному селі на сходах, познайомився з жителями, роздав свої контакти, – розповідає Роман. – Якщо ситуація спокійна та не вимагає оперативного реагування, хоча б раз на тиждень буваю в кожному селі. За потреби виїжджаю на місце терміново».
Місцеві жителі вже звикають телефонувати не на 102, а на мобільний телефон поліцейського офіцера громади, якщо виникає потреба в наданні допомоги.
«Перші звернення були пов’язані з сімейними сварками. Телефонують з приводу крадіжок та інших правопорушень. Виїжджаю на усі злочини, коли вони трапляються на закріпленій території», – говорить Воронцов.
Кожного понеділка поліцейський офіцер громади зустрічається з головою Олександрівської ТГ Людмилою Борисевич, обговорюють проблеми та потреби. На постійному зв’язку зі старостами. Для роботи офіцера громади створені всі умови. Отримав службовий автомобіль, планшет для постійного контакту з райвідділом. У адмінбудівлі Очеретинського старостинського округу відкрили поліцейську станцію: відремонтували приміщення силами громади. Меблі та оснащення придбали за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру.
«Раніше на роботі дільничного в мене була тільки папка з документами. Тепер в автомобілі є багато корисного приладдя, яке використовую в роботі», – радіє Роман Воронцов.
У певному сенсі поліцейський офіцер громади виконує ще й функції рятувальника. Роман розповідає про такі випадки зі своєї роботи. Нещодавно жінка на хвилинку вийшла з приміщення, а двері зачинилися. На плиті варився борщ, тож треба було швидко розв’язати проблему, поки страва не википіла. Офіцер громади скористався спеціальним інструментом, розібрав замок, допомігши жінці потрапити додому.
Узимку допомагав витягувати автівки з наметів. Сприяв тому, щоб біля школи привели до ладу стару ялинку, гілки якої перешкоджали прямому баченню пішохідної доріжки. Бере участь у всіх заходах, спілкується з молоддю.
Хоча робочий день офіційно завершується о шостій вечора, найчастіше це не кінець робочого дня Романа. Бо продовжує спілкуватись із людьми, виїжджати на звернення. Головне – робота приносить йому задоволення від того, що робить користь людям. А місцеві жителі, коли бачать результат, сприятливіше ставляться до поліцейського, частіше звертаються по допомогу.
Запорука безпеки кожного жителя
Голова Олександрівської селищної громади Людмила Борисевич підкреслює, що проєкт «Поліцейський офіцер громади» вкрай необхідний для громади і для кожного окремого жителя, який мешкає у маленькому віддаленому селі. Територія Олександрівської громади – це 42 населених пункти, а відстань до центральної садиби, де знаходиться відділення поліції, від деяких сіл складає понад 30 кілометрів.
«Присутність поліцейського тут, серед людей – це запорука почуття безпеки та захищеності кожного. Відкриваючи поліцейські станції, ми, звісно ж, очікували на позитивний результат, але не сподівалися, що побачимо його так швидко, –говорить Людмила Борисевич. – Сьогодні офіцери – перші помічники, які працюють в команді зі старостою, соціальними службами, службою у справах дітей, вони є членами координаційних рад із питань безпеки та соціальної згуртованості, протидії домашньому насильству. Злагоджена, спільна робота поліцейського та громадян вже дає свої позитивні результати. Про це свідчать відгуки, довіра та вдячність мешканців громади».
Комунікація з місцевою владою
Під час старту проєкту «Поліцейський офіцер громади» налаштувати комунікацію між Нацполіцією та об’єднаними громадами допомагали експерти регіональних офісів Програми «U-LEAD з Європою».
«Зараз триває реформа децентралізації та посилення спроможності місцевого самоврядування, – коментує керівник Донецького офісу Програми ULEAD з Європою Максим Ткач. – Загалом роль місцевого самоврядування посилюється в суспільному житті. Проєкт «Поліцейський офіцер громади» наочно це демонструє. Потреби місцевих громад у безпекових питаннях ураховуються ще глибше, аніж це було раніше. Місцева влада отримала можливість впливати на планування діяльності офіцерів громади, а ПОГи зі свого боку звітують перед громадою. Подібна взаємодія покращує результат і життя в громадах стає безпечнішим, а рівень довіри до поліцейських зростає».
З поліцейськими станціями та автівками
На Луганщині проєкт стартував у березнi 2020 року, а вже в червнi завершився вiдбiр серед працiвникiв полiцiї на посади полiцейських офiцерiв громади. Серед 69 охочих полiцейських за результатами конкурсу вiдiбрали 14 найбiльш пiдготовлених працiвникiв для 10 громад. Вони пройшли навчання та посилену підготовку за міжнародними програмами в Днiпропетровському унiверситетi внутрiшнiх справ. І восени минулого року приступили до роботи.
Перші поліцейські станції на Луганщині відкрили в січні поточного року. Нові кабінети, обладнані сучасною оргтехнікою, з’явились у Біловодській, Коломийчиській, Марківській, Шульгінській. Старобільській та Троїцькій громадах. Поліцейські станції стали результатом спільних зусиль Нацполіції, місцевої влади громад і підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру.
Уже в лютому поліцейські офіцери громад отримали ключі від службових автомобілів «Renault Duster». Начальник обласного управління поліції Олег Григоров, під час вручення ключів поліцейським, зазначив:
«Ті преференції та автономія, які ми вам надаємо, то є велика ваша відповідальність перед вашими громадами. Від вашої роботи, від вашої відданості, від того, як у вас буде боліти душа за вашу роботу та за людей, залежить і ставлення в цілому громадян до великого колективу поліції Луганщини».
Того ж місяця під час розширеної наради обговорили перспективи розширення проєкту «Поліцейський офіцер громади» та створення відповідної інфраструктури. Для збільшення кількості поліцейських у громадах треба виконати певні вимоги – придбати автомобіль та облаштувати робоче місце для поліцейського офіцера.
Уже скоро в Кремінській та Старобільській громадах також з’являться поліцейські офіцери – чотири чоловіки пройшли навчання та цього літа приступлять до виконання свої обов’язків. Начальник сектору взаємодії з громадами управління превентивної діяльності ГУПН в Луганській області Олександр Якущенко зазначає, що в цих громадах триває ремонт приміщень для відкриття поліцейських станцій.
Відео: Як триває реалізація проєкту «Поліцейський офіцер громади» в Луганській області.
Джерело: Поліція Луганщини
У громадах Луганщини є тепер свої обереги
«У межах реалізації проєкту «Поліцейський офіцер громади» на Луганщині, Шульгинська сільська громада отримала значну підтримку від держави. Нині наша громада має свій «оберіг» в особі поліцейського офіцера», – зазначає голова Шульгінської ТГ Наталя Петренко.
Плідна співпраця поліції та громади значно підвищує свідомість людини дотримуватися встановлених норм та правил поведінки в суспільстві.
Наразі розв’язання будь-яких питань, зокрема тих, які мають соціальний характер, не є проблемою. Вони вирішуються тут і зараз. Наш поліцейський завжди на зв’язку, завжди готовий прийти на допомогу, завжди на сторожі безпеки та порядку в громаді»
Заради створення безпекового середовища для кожного мешканця громади, Марківська селищна ТГ без вагань долучилась до проєкту «Поліцейський офіцер громади».
«Можна стверджувати, що громада отримала своїх помічників. Поліцейські офіцери громад стоять на варті закону та порядку, реагують і вирішують проблеми громади, – коментує голова Марківської селищної громади Ігор Дзюба. – Мешканці нарешті побачили своїх охоронців порядку, які, у свою чергу, завжди готові надати якісні поліцейські послуги. Співпрацюємо з офіцерами громади та отримуємо позитивні результати роботи».
Інтерактивна карта з контактами поліцейських офіцерів громади в Луганській області
Автор: Ольга Нікуліна
Стаття підготована у межах проєкту «Ініціатива знизу», що реалізується ГО «Антикризовий медіа-центр» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!