Вже понад 3 роки, з 2015 року, Україна намагається «проштовхнути» ідею щодо миротворчого контингенту на Донбасі. Спочатку вона провалюється через очевидний факт, до того підтверджений офіційно, протидії РФ, що пригрозила вдатися до права вето як офіційний член Ради безпеки ООН.
Влітку позиція РФ несподівано змінилася, коли президент Володимир Путін у відповідь на плани України, в особі президента країни Петра Порошенка, звернутися до ООН із проханням надіслати миротворців, несподівано підтримав плани України. Та більш того, заявив про плани розробити альтернативну резолюцію, щоправда, через розбіжності в чисельному складі, цілях та місцях розміщення миротворців, розробити резолюцію так і не вдалося.
Росія пропонувала розміщення миротворців виключно на лінії зіткнення, а то й просто, для охорони членів Моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі. Тобто їхня чисельність була б невеличка й особливого впливу на ситуацію в непідконтрольному Україні Донбасі не мала б. З точки зору України особливого сенсу у подібній місії не було і Україна запропонувала власний варіант розміщення миротворців, протилежний російському: розміщення доволі чисельного контингенту без участі російських та союзних до РФ – білоруських, середньоазійських військових тощо. Розміщатися миротворці повинні були на території усього непідконтрольного Донбасу – від лінії зіткнення до україно-російського державного кордону, задля його контролю та припинення постачання незаконним збройним формуванням так званих «народних» республік.
Навколо запропонованого Україною варіанту розміщення миротворців розгорілася справжня війна на вересневій Асамблеї ООН у Нью-Йорку, тим не менш, більшість країн Європи та США підтримали Україну, щоправда це не наблизило вирішення проблеми, скоріше навпаки.
Спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер почав переговори з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, щодо узгодження єдиного тексту майбутньої Резолюції ОНН про миротворчу місію ООН.
Нарешті, 28 лютого президент РФ Володимир Путін повідомив про змінення позиції щодо чисельності та задач миротворчої місії на Донбасі.
Щоправда, ця згода поки виглядає скоріше як черговий маневр та затягнення часу, адже тепер з’явилася інша умова – узгодження даного питання з самопроголошеними «народними республіками», що досить дивно, враховуючи їхній статус, водночас ідеально маскує участь РФ у затягуванні переговорів, якщо «керівництво республік» відмовиться від миротворців, виконуючи вказівку кураторів із Москви.
Президент Петро Порошенко анонсував візит до Берліна для зустрічі з канцлером Ангелою Меркель. Про це в Twitter повідомив його прес-секретар Святослав Цеголко.
Під час виступу 1 квітня в Маріуполі Порошенко уточнив, що темою переговорів будуть миротворці ООН у Донбасі.
«На думку президента, ці переговори важливі, оскільки, “коли миротворці прийдуть…там (у Донбасі – ред.) не буде місця російській армії, вона піде через кордон», – зауважив Цеголко.
Водночас, президент України Петро Порошенко назвав умови, які необхідно виконати для введення миротворців, однією з яких є тривале перемир’я в регіоні.
«Воно потрібно нам як повітря. Тривале перемир’я є умовою, при якому з’явиться можливість провести спеціальну миротворчу місію під егідою ООН», – сказав Порошенко.
Ця заява встигла викликати обурення російських сенаторів, зокрема, на своїй сторінці в соціальній мережі Twitter член Ради Федерації РФ Пушков опублікував повідомлення, в якому говориться, що ні про яких миротворців не може бути й мови, якщо це не буде узгоджено з окупантами Донецька і Луганська.
Зокрема, сенатор зазначив, що українському лідеру питання про введення на Донбас миротворців потрібно обговорювати ніяк не з канцлером Німеччини і навіть не зі спецпредставником Держдепартаменту США по Україні, але виключно з Луганськом і Донецьком. Адже, за словами члена ради федерації РФ, без згоди останніх Україні не допоможуть ні Меркель, ні Волкер.
Подібні заяви говорять про те, що позиція РФ навколо миротворців на Донбасі де-факто не змінилася і продовжує бути простою – затягнення цього питання якомога довше, а в ідеалі – взагалі уникнути введення миротворців.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!