Третій рік поспіль у Старобільську на Луганщині проходить арт-резиденція «Аура міста». Організатором події стала ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада». Під час резиденції місто перетворюється на осередок, де надихаються та працюють митці. До цього року подія була спрямована на розкриття туристичного потенціалу Старобільська. Нині ж вирішили дещо змінити напрям. Зокрема, цьогоріч у рамках резиденції створили арт-терапевтичну програму для ветеранів АТО/ООС.
Арт-терапевтичні заняття для ветеранів
Арт-резиденція «Аура міста» для Старобільська стала щорічною та традиційною подією. До міста три роки поспіль приїжджають митці з різних куточків України. Художники надихаються місцевими краєвидами та зображують їх у своїх роботах. Перші два роки арт-резиденцію підтримував Український культурний фонд. Тоді «Аура міста» була спрямована на розкриття туристичного потенціалу та можливостей Старобільська. Організатором події три роки поспіль є ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада». Створена вона була у 2016 році переселенцями, які переїхали до Старобільська з різних тимчасово окупованих районів Луганщини. З того часу вони втілюють проєкти, спрямовані на розвиток міста. Керівниця «Центру спільного розвитку «Дієва громада» Оксана Очкурова розповідає, що цього року вирішили змінити напрям арт-резиденції.
«Ми для художників надаємо простір для досліджень, для експериментів, для створення мистецького продукту. І в рамках нашої резиденції буде створено декілька творчих робіт від кожного художника, які стануть основою виставки. Крім того, кожен митець проводить з місцевою спільнотою захід. Це може бути майстер-клас, пленер, творча зустріч чи щось подібне. І кожен художник з психологом працюють з нашими ветеранами щодо проведення арт-терапевтичних занять. Це може бути у різних форматах. Зокрема, вони малюють пастеллю, акрилом, роблять колажі, проводять заняття з медитації та цигуну», – каже Оксана Очкурова.
Змінився не лише напрям, а й назва. Нині це проєкт Арт-терапевтична програма «Блокпост» в рамках арт-резиденції «Аура міста». Його «Дієва громада» реалізує за підтримки Федерального уряду Німеччини. Арт-терапевтична програма у Старобільську почала діяти з листопада, а самі художники приїхали у місто у середині місяця. Під час перебування митців провели 6 арт-терапевтичних занять. Кожне з них розраховане на 7 ветеранів і щоразу їхній склад змінюється. Крім Старобільська, арт-терапевтичні заняття відбулися й у Лисичанську. Там зустрічалися з представниками місцевої ветеранської громадської організації. Загалом у Лисичанську провели 2 заняття для 20 людей. До таких терапевтичних заходів залучають не лише ветеранів, а й членів їхніх родин та переселенців. Зокрема, вони усі разом їздили на Деркульський кінний завод. Там усі охочі могли погладити коней та покататися на них.
«Найголовніше наше завдання, щоб засобами мистецтва, соціально-психологічної адаптації допомогти зняти психологічну напругу серед ветеранів АТО/ОСС та членів їхніх родин, а також внутрішньо переміщених осіб. Ми розуміємо, що за той короткий час, що триває проєкт, у нас лише місяць, ми не зможемо щось масштабне зробити, на кшталт реінтеграції. Але познайомити ветеранів з цими мистецькими практиками, долучити їх, сприяти тому, щоб створювалася така спільнота, яка не лише вболіває за якісь проблеми, а й думає про своє психологічне відновлення», – зазначає керівниця ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада» Оксана Очкурова.
Крім цього, у рамках арт-терапевтичної програми щосуботи запрошують місцеву спільноту до перегляду документальних та художніх фільмів про ветеранів.
Тема, яка хвилює та чіпляє
Арт-резиденція у Старобільську за три роки стала відомою серед мистецьких кіл України. Багато хто прагне приїхати у місто. Оксана Очкурова розповідає, що торік за місяць мали 50 охочих та було лише 10 місць. Цього року у «Дієвій громаді» були змушені скоротити час прийому заявок до 10 днів, бо мали обрати 5 митців. Однак, зрозуміли, що хотіли б побачити у себе в гостях більше, та знайшли можливість запросити ще одного. Нині до резиденції долучилися 6 митців. Серед них: художниця зі Львова Олена Каїнська; мисткиня з Одеси, яка працює в жанрі колажу Олександра Куліковська; художниця з Дніпра Юлія Кириченко; митець із Харківщини Олег Винник, який пише портрети ветеранів; художник-переселенець з Донецька, який нині мешкає в Києві, Сергій Захаров; та митець з Берліну Алан Мейєр.
«Попередні два роки ми працювали з темою резиденції, але у нас була така туристична тематика: імідж Старобільська, впізнаваність міста. Але резиденція зростає і ми беремося за інші теми. Цього року ми взяли таку тему, яка нам болить, яка нас хвилює. І ми відчуваємо, що ця тема хвилює і чіпляє не тільки нас, але і тих художників, які сюди приїжджають. Ми чуємо від художниці зі Львова, вона працює над власним проєктом «Травма», що живе спілкування і з ветеранами, і з переселенцям, які живуть у Старобільську, дуже цінне і для її творчого зростання, і для певного переосмислення», – каже Оксана Очкурова.
Також у рамках резиденції реалізують фотопроєкт, для якого вже зняли 12 ветеранів. У подальшому зі світлин створять календар на 2022 рік. Крім цього, організатори готують до публікації 12 історій про ветеранів Луганщини. Матеріали планують розмістити на сторінках соціальних мереж та через медіа. Загалом Арт-терапевтична програма «Блокпост» в рамках арт-резиденції «Аура міста» завершиться 30 листопада. Та на цьому у «Дієвій громаді» не зупиняються. Наступної весни планують зробити виставку робіт художників-резидентів. Ймовірніше, першими експозицію побачать мешканці Краматорська, оскільки у Старобільську немає відповідного простору для експозиції. Оксана Очкурова не заперечує можливості, що виставка може стати пересувною, як торішня, аби якомога більша кількість мешканців різних регіонів побачила захисників з Луганщини.
Ірина Мартинова
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!