Якими мають бути підрозділи територіальної оборони в Україні: частиною війська з резервістів для особливого періоду чи місцевим військом з патріотів для щоденних потреб громади? Зараз це предмет дискусії та основа законодавчих ініціатив.
Формування територіальної оборони
В чинному законі «Про оборону України» (стаття 18) територіальна оборона (ТрО) описується як система заходів, які реалізуються в особливий період. Серед основних завдань таких заходів:
- охорона та захист важливих об’єктів, комунікацій та державного кордону;
- забезпечення умов для надійної роботи державної влади;
- боротьба з різними озброєними формуваннями агресора.
Викликом для системи ТрО України став 2014 рік. Тоді у квітні були сформовані перші батальйони для охорони кордону та стратегічно важливих об’єктів. На кінець року вони були переформовані та увійшли до складу бригад Сухопутних військ.
Територіальна оборона організовується на всіх територіальних рівнях. Міські та районні військові комісаріати формують з резервістів та військовозобов’язаних від 2 до 5 загонів оборони. Своєю чергою і на своїй базі обласні комісаріати формують окрему бригаду ТрО. На централізованому рівні все організовує Генштаб Збройних Сил України.
Підрозділи проходять підготовку на навчальних зборах разом з військовозобов’язаними призовниками на полігонах, а також на окремих заняттях.
ТрО в очікуванні реформування
Експерти стверджують, що чинне законодавство про ТрО не відповідає сучасним викликам, які постали перед Україною з 2014 року, оскільки передбачає виконання функцій лише у воєнний час.
20 травня 2020 року генерал-майор Сергій Кривонос повідомив, що робоча група РНБО під його головуванням розробила «Концепцію удосконалення системи територіальної оборони України», яка стане основою законопроєкту «Про територіальну оборону України».
Він зокрема затверджує структуру, права й обов’язки підрозділів, порядок їх комплектування та проходження підготовки. Приділена увага питанню фінансування, дислокації, форменому одягу та знакам розрізнення підрозділів і загонів територіального війська.
Автори законопроєкту пропонують надати можливість до проходження строкової служби у Військах ТрО й передбачають участь громадських об’єднань в територіальній обороні.
Нова система управляння ТрО має стати постійно дієвою та ефективною з налагодженням взаємодії з органами місцевого управління.
На відміну від чинної схеми, коли територіальна оборона може діяти лише в умовах війни, пропонується її підрозділи використовувати й під час надзвичайних ситуацій: для допомоги ДСНС, поліції, Державній прикордонній службі в ліквідації наслідків пожеж, техногенних катастроф, паводків, пандемії тощо. Тобто зробити ТрО діяльними постійно, як це реалізовано в балтійських країнах.
Законопроєкт передбачає, що фінансування підрозділів ТрО має бути 50 на 50%: половина – з державного бюджету, а половина – з бюджетів громад.
Важливо, щоб ТрО сприймались як компонент децентралізації. Навчанням зможуть зайнятись ветерани, які повернулися з фронту і мають наснагу бути корисними своїй громаді. Центри безпеки громади можуть стати пунктами дислокації підрозділу тероборони.
Днями Президент України Володимир Зеленський ввів в Україні День територіальної оборони. Згідно з Указом, він відзначатиметься в першу неділю жовтня. Вперше такий день випадає на 4 жовтня 2020 року.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!